První syrští uprchlíci se vracejí domů, opouštějí Libanon či Turecko

S pádem režimu syrského diktátora Bašára Asada se pozornost obrací nejen na další vývoj v zemi, ale i na více než šest milionů běženců, kteří ze země uprchli do zahraničí. Z okolních zemí už se někteří vracejí, další dávají najevo, že se na návrat domů chystají. Mnohé země včetně Česka přestaly rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl.

„Na řadě hraničních přechodů jak z Turecka, tak z Libanonu, tak ze sousedního Jordánska, čekají dlouhé fronty na to, až budou vpuštěny nazpět do Sýrie, aby se mohly vrátit do svých domovů, případně do trosek, které po nich zbyly v rámci občanské války, která začala v roce 2012,“ přiblížil zpravodaj ČT Jakub Szántó.

Také web listu The New York Times (NYT) popsal, že v blízkosti hraničního přechodu Masna’a mezi Sýrií a Libanonem slavily pád režimu Bašára Asada tisíce lidí, z nichž se někteří již vracejí domů.

7 minut
Zpravodaj ČT Szántó k Sýrii po pádu režimu Bašára Asada
Zdroj: ČT24

Další to plánují. „Moji rodiče mi říkali, že (v Damašku) je to krásné, je to jako ráj,“ řekla NYT třiadvacetiletá Syřanka, která přišla do Libanonu v jedenácti letech. „Chci vidět všechno v Damašku, všechno.“

V Libanonu je podle NYT jeden a půl milionu syrských uprchlíků. Úřad OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvádí, že v zemi je 775 tisíc běženců ze Sýrie, kterým poskytuje ochranu nebo asistenci. V sousedním Jordánsku žije podle oficiálních údajů 1,3 milionu Syřanů včetně zhruba 630 tisíc registrovaných UNHCR.

Syrští běženci dávají najevo, že chtějí domů

Také syrští uprchlíci v dalších zemích říkají, že se chtějí vrátit domů. „Na Sýrii si téměř nepamatuji,“ řekl agentuře AFP patnáctiletý mladík v Egyptě, kam přišel ve svých pěti letech. „Ale teď se vracíme domů, do osvobozené Sýrie. S Bašárem Asadem a jeho zkorumpovaným režimem je konec,“ raduje se a říká, že je součástí nové generace Syřanů, která zemi přebuduje k lepšímu.

Celkem je v zemích Blízkého a Středního východu zhruba pět milionů uprchlíků ze Sýrie, přičemž nejvíce jich žije v Turecku, podle UNHCR více než tři miliony. Turecký ministr zahraničí Hakan Fidan uvedl, že Ankara bude usilovat o jejich bezpečný návrat zpět do vlasti. Na turecko-syrských hraničních přechodech Cilvegozu a Oncupinar se podle stanice ABC shromáždily stovky Syřanů, kteří se chtějí vrátit domů.

65 minut
90′ ČT24: Asadův režim se zhroutil
Zdroj: ČT24

„Počet lidí, kteří se snaží vrátit do své vlasti, se zatím počítá řádově maximálně na jednotky tisíc,“ podotkl ze syrsko-turecké hranice zpravodaj ČT Václav Černohorský. „Lidé, kteří tudy procházejí, totiž před sebou mají zásadní volbu. Pokud nemají turecké občanství, turecký pas – a těch je tady v Turecku většina – musejí na celnici odevzdat své turecké doklady, ztrácí status ochrany a už se nemohou ze Sýrie vrátit.“

„V Turecku mezi lidmi, kteří sem utekli, panují velmi pozitivní emoce, mnoho z nich na první dobrou říká: ‚My se chceme vrátit domů, ale počkáme, jakým způsobem se to dál vyvine.‘ Bavíme se také o lidech, kteří tu za ta léta vybudovali rodiny, byznysy, zapustili částečně kořeny. Ale určitě se mnoho lidí vrátit chce,“ dodal Černohorský.

14 minut
Události: Povstalci se ujímají vlády nad Sýrií
Zdroj: ČT24

Další více než milion syrských běženců je v Evropě, z nichž někteří také mluví o návratu – třeba Jásir, který od roku 2015 žije v britském Manchesteru, ale v Sýrii má rodinu. „Každou chvíli tam mohou být v nebezpečí,“ řekl stanici Sky News. „Ale nakonec se tento sen stal skutečností,“ dodává k pádu režimu. „Lidé v Manchesteru mě přivítali velmi dobře – jsem velmi, velmi šťastný, že jsem tady, ale těším se na první let do Sýrie, abych se vrátil.“

BBC nicméně upozorňuje na panující nejasnosti o stabilitě a politickém složení nové vlády a také na obrovskou míru destrukce v Sýrii. Není proto podle ní jasné, kam se mnozí lidé vrátí.

„Během války bylo zničeno mnoho domů a od doby, kdy tyto oblasti Asadova vláda znovu dobyla, nemáme žádné zprávy o masivním úsilí o rekonstrukci. Na některých místech (sice) byly projekty přestavby a budování velkých budov, ale (nevíme) nic o majitelích pozemků – mají tam (běženci) ještě domy? To je velká otázka pro lidi, kteří se vracejí. Všichni chtějí jet, ale časový rámec ještě není jasný,“ píše BBC.

Berlín přestal rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl

Nejvíce syrských uprchlíků v Evropě je v Německu, kde pád Asadova režimu vyvolal debatu o jejich budoucnosti. Někteří politici – především ze sociální demokracie (SPD) a strany Zelených – vyzývají, aby se nepřijímala unáhlená rozhodnutí, opoziční konzervativní unie CDU/CSU vyzvala, aby Berlín syrské uprchlíky motivoval k návratu a podpořil je třeba i finančně.

Německé ministerstvo vnitra už oznámilo, že migrační a azylový úřad přestal s okamžitou platností rozhodovat o žádostech Syřanů o azyl. Mluvčí resortu uvedla, že situace v Sýrii je příliš nepřehledná a každé případné rozhodnutí by „stálo na hliněných nohách“. Dočasné opatření se týká 47 270 žádostí o azyl, o kterých nebylo zatím rozhodnuto.

Podle mluvčí ministerstva vnitra současný vývoj nemá na status lidí, kteří už mají azyl nebo doplňkovou ochranu v Německu, žádný vliv. S různým statusem nyní v Německu pobývá 974 tisíc Syřanů, uvedla mluvčí, doplňkovou ochranu má značná část z nich. UNHCR uvádí téměř osm set tisíc běženců ze Sýrie v Německu.

Německý azylový zákon přiznává doplňkovou ochranu těm, kterým hrozí, že se stanou oběťmi násilí při ozbrojeném konfliktu. Když válka skončí, skončí i doplňková ochrana, takže uprchlíci musejí odcestovat, případně je může Německo deportovat. K rozhodnutí o odebrání doplňkové ochrany je ale podle pondělního prohlášení mluvčí ministerstva vnitra třeba „trvalá změna poměrů“ v dané zemi, což zatím není případ Sýrie.

„Milion Syřanů v Německu se integroval docela dobře, samozřejmě se najdou i výjimky. Bude obtížné po dvanácti či třinácti letech očekávat, že se budou hromadně vracet,“ podotýká ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek. „Jejich integrace, ať už dětí do škol nebo dospělých do práce, je dlouholetá. Nedělám si moc velké naděje, že se milion Syřanů z Německa bude ochotně vracet zpátky.“

Stejné opatření učinilo i Česko

Vyřizování žádostí o azyl Syřanů zastavilo i Česko, oznámil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Podle něj jde o běžnou praxi v situacích, kdy v nějaké zemi dochází k výrazné změně poměrů. V Česku je nyní podle OSN zhruba osmdesát syrských běženců včetně žadatelů o azyl.

„Česká republika stejně jako okolní země k tomuto také přistupuje, to znamená, že vždy, když dojde k nějaké výrazné změně poměrů, třeba k převratu a podobně v takto nestabilní zemi, tak přistupujeme k tomu, že se zastavují řízení o azyl,“ řekl Rakušan České televizi.

„Bylo to očekávatelné,“ hodnotí krok českého ministerstva vnitra Rozumek. „Azyl slouží lidem, u kterých státní moc selhává a jde jim o život, pronásleduje je. A my teď vlastně ani nevíme, kdo je státní moc v Sýrii. Situace je tak nepřehledná, že to pozastavení je v pořádku.“

V Česku žije kromě uprchlíků také dalších deset až dvacet tisíc Syřanů, kteří do země přišli už v šedesátých a sedmdesátých letech. „Integrovali se velmi dobře. Podle oficiálních statistik tady máme asi jen tisíc šest set Syřanů, takže ti z dřívější doby už zřejmě všichni mají české státní občanství,“ říká Rozumek.

„Jsou to čísla opravdu zanedbatelná, třeba v Německu požádalo jen loni o azyl více než sto tisíc Syřanů a v celé Evropské unii 181 tisíc Syřanů. Letos v Německu požádalo o azyl přes sedmdesát tisíc Syřanů a u nás ten počet byl 21,“ dodává ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Ředitel organizace pro pomoc uprchlíkům Martin Rozumek k pozastavení vyřizování syrských žádostí o azyl

Také Rakousko chce zastavit všechna azylová řízení se Syřany a situaci po pádu Asadova režimu znovu vyhodnotit, informoval s odvoláním na vládní zdroje deník Kronen Zeitung.

Ve zhruba devítimilionovém Rakousku nyní žije asi sto tisíc Syřanů, kteří z velké části do země uprchli před občanskou válkou ve vlasti. V letošním roce o ochranu v Rakousku požádalo dvanáct a půl tisíce Syřanů a úřady nyní posuzují několik tisíc azylových žádostí.

Pozastavení rozhodování o azylových řízeních u Syřanů avizovaly také Velká Británie, Švédsko, Dánsko, Norsko a Itálie. Na stejném opatření pracuje i Francie.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 8 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 13 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Obrazem: Jak vypadalo poslední rozloučení s papežem Františkem

Tělo papeže Františka bylo uloženo do baziliky Panny Marie Sněžné v Římě. Posledního rozloučení se zúčastnilo dvanáct monarchů a 54 hlav států. Mezi nimi byli například i prezidenti Spojených států, Francie či Ukrajiny Donald Trump, Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj. Celkem do Říma přijelo 164 zahraničních delegací. Desítky tisíc lidí přihlížely jak ceremonii na Svatopetrském náměstí, tak i převozu pozůstatků. Sobotní dění přibližuje fotogalerie.
před 13 hhodinami

Kyjev popřel, že by ruští vojáci vytlačili všechny Ukrajince z Kurské oblasti

Kyjev popřel tvrzení Moskvy, že by se jejím silám podařilo z ruské Kurské oblasti vytlačit všechny zbývající ukrajinské vojáky. Vedení ukrajinské armády uvedlo, že její jednotky dál operují na některých územích západoruské oblasti, kterou částečně obsadili loni v létě. Šéf Kremlu Vladimir Putin uvedl, že ukrajinské dobrodružství v kurském regionu zcela ztroskotalo, a tak se prý otevírá cesta k dalším úspěšným krokům ruských ozbrojených sil.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami
Načítání...