Rebelové odkrývají „syrská jatka“, kde mizely a umíraly tisíce lidí

Syrští povstalci o víkendu osvobodili věznici Sajdnájá. V komplexu zhruba třicet kilometrů od Damašku držel režim svrženého vůdce Bašára Asada mimo jiné hlavně politické vězně a povstalce. Mezinárodní lidskoprávní organizace uvádějí, že tam v důsledku mučení, špatného zacházení a hromadných poprav zahynuly tisíce lidí. Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby nyní vyšetřuje informace, že v podzemích celách nechvalně proslulé věznice Sajdnájá jsou stále drženi lidé.

Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce. Ten má prý vědět, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá. Místní úřady informovaly, že na vysvobození vězňů se stále pracuje a že ve věznici panují špatné podmínky. Na sociálních sítích naléhají na bývalé vojáky a pracovníky vězeňské služby za Asadova režimu, aby povstalcům poskytli kódy k elektronickým dveřím v podzemí.

Podle zdrojů BBC v místě pokračují snahy o osvobození vězňů, z nichž někteří se „téměř dusí“ kvůli nedostatku ventilace.

Podzemní vězení

Na internetu a prostřednictvím zpravodajských stanic, včetně al-Džazíry, koluje video, které zřejmě zachycuje snahy o zpřístupnění nižších částí věznice. Je na něm patrné, jak muž pomocí určitého typu sloupku vyrazí spodní stěnu a odhalí tmavý prostor za ní.

Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji osvobodilo tři a půl tisíce vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli prý zmatení a nechápali, co se děje. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou jejich blízcí mezi propuštěnými.

V zařízení byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middeleasteye se věznici kvůli mučení a popravám přezdívalo „syrská jatka“. Podle aktivistů na místě jsou cely ve třech patrech v podzemí. Lidskoprávní organizace Amnesty International v roce 2017 došla k závěru, že násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštějí, odpovídají zločinům proti lidskosti a že lidé byli popravováni na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.

Tisíce zmizelých a popravených

BBC uvádí, že síť věznic, v nichž mizeli ti, kdo dali najevo nějakou formu odporu, patří mezi „nejtemnější součásti dědictví Asadova represivního režimu“. V Sajdnáji tisíce lidí čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu, nebo už po smrti.

Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá zemřelo mezi lety 2011 a 2018 více než třicet tisíc lidí v tomto zařízení v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu. Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů asociace odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších nejméně pět set lidí.

Podle Amnesty International syrské úřady „v tichosti a metodicky“ organizovaly zabíjení tisíců lidí ve vazbě. Výzkum organizace prý ukazuje, že vraždy, mučení, násilná zmizení a vyhlazování prováděné ve věznici od roku 2011 byly prováděny jako „součást útoku proti civilnímu obyvatelstvu, který byl rozsáhlý i systematický a byl prováděn v zájmu státní politiky“. Tyto činy tak organizace hodnotí jako zločiny proti lidskosti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 9 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 10 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Orbánova strana připravila zákon, jenž může omezit organizace financované ze zahraničí

Strana Fidesz maďarského premiéra Viktora Orbána v úterý večer předložila návrh zákona, který by vládě umožnil omezovat, penalizovat a potenciálně zakazovat organizace, které označí za hrozbu pro národní suverenitu. Napsala to agentura AP. Podle agentury Reuters by návrh umožnil Úřadu na ochranu suverenity (SPO) sestavit seznam organizací financovaných ze zahraničí, jejichž činnost úřady označí za hrozbu, a omezit jejich aktivity.
před 15 hhodinami
Načítání...