Syrští povstalci o víkendu osvobodili věznici Sajdnájá. V komplexu zhruba třicet kilometrů od Damašku držel režim svrženého vůdce Bašára Asada mimo jiné hlavně politické vězně a povstalce. Mezinárodní lidskoprávní organizace uvádějí, že tam v důsledku mučení, špatného zacházení a hromadných poprav zahynuly tisíce lidí. Syrská nevládní organizace civilní obrany Bílé přilby nyní vyšetřuje informace, že v podzemích celách nechvalně proslulé věznice Sajdnájá jsou stále drženi lidé.
Rebelové odkrývají „syrská jatka“, kde mizely a umíraly tisíce lidí
Bílé přilby podle BBC uvedly, že do věznice vyslaly pět „specializovaných krizových týmů“, kterým pomáhá průvodce. Ten má prý vědět, jak to v rozsáhlém vězeňském komplexu vypadá. Místní úřady informovaly, že na vysvobození vězňů se stále pracuje a že ve věznici panují špatné podmínky. Na sociálních sítích naléhají na bývalé vojáky a pracovníky vězeňské služby za Asadova režimu, aby povstalcům poskytli kódy k elektronickým dveřím v podzemí.
Podle zdrojů BBC v místě pokračují snahy o osvobození vězňů, z nichž někteří se „téměř dusí“ kvůli nedostatku ventilace.
Podzemní vězení
Na internetu a prostřednictvím zpravodajských stanic, včetně al-Džazíry, koluje video, které zřejmě zachycuje snahy o zpřístupnění nižších částí věznice. Je na něm patrné, jak muž pomocí určitého typu sloupku vyrazí spodní stěnu a odhalí tmavý prostor za ní.
Islamistické povstalecké hnutí Haját Tahrír aš-Šám (HTS) v sobotu informovalo, že ze Sajdnáji osvobodilo tři a půl tisíce vězňů. Byly mezi nimi i ženy a děti. Někteří z propuštěných byli prý zmatení a nechápali, co se děje. Lidé se sbíhali k areálu, aby zjistili, zda jsou jejich blízcí mezi propuštěnými.
V zařízení byly tisíce stoupenců protiasadovské opozice a podle serveru Middeleasteye se věznici kvůli mučení a popravám přezdívalo „syrská jatka“. Podle aktivistů na místě jsou cely ve třech patrech v podzemí. Lidskoprávní organizace Amnesty International v roce 2017 došla k závěru, že násilnosti, jichž se tam věznitelé na zadržovaných dopouštějí, odpovídají zločinům proti lidskosti a že lidé byli popravováni na rozkaz z nejvyšších míst Asadova režimu.
Tisíce zmizelých a popravených
BBC uvádí, že síť věznic, v nichž mizeli ti, kdo dali najevo nějakou formu odporu, patří mezi „nejtemnější součásti dědictví Asadova represivního režimu“. V Sajdnáji tisíce lidí čekalo mučení, sexuální násilí a hromadné popravy. Příbuzní mnoha vězňů často celé roky nevěděli, zda jsou jejich blízcí naživu, nebo už po smrti.
Podle odhadu Sdružení zadržovaných a pohřešovaných ve věznici Sajdnájá zemřelo mezi lety 2011 a 2018 více než třicet tisíc lidí v tomto zařízení v důsledku poprav, chybějící lékařské péče nebo hladu. Na základě výpovědí několika málo propuštěných vězňů asociace odhaduje, že v letech 2018 až 2021 bylo popraveno dalších nejméně pět set lidí.
Podle Amnesty International syrské úřady „v tichosti a metodicky“ organizovaly zabíjení tisíců lidí ve vazbě. Výzkum organizace prý ukazuje, že vraždy, mučení, násilná zmizení a vyhlazování prováděné ve věznici od roku 2011 byly prováděny jako „součást útoku proti civilnímu obyvatelstvu, který byl rozsáhlý i systematický a byl prováděn v zájmu státní politiky“. Tyto činy tak organizace hodnotí jako zločiny proti lidskosti.