Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice
V roce 1947 byl Josef Čapek prohlášen za mrtvého. „Zřejmě jako oběť tyfové epidemie skončil v jednom z hromadných hrobů v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Dnes je na místě tábora památník, z původních staveb a vybavení už jsou jenom stopy, zůstávají jen masové hroby označené kameny,“ podotýká Váňová.
Zatkli ho první den války
Svědectví o Čapkově věznění nejen v tomto táboře podávají jeho básně a malby, které se dochovaly. Ještě před zatčením reagoval na obavy z blížící se války karikaturami fašismu, jež vrcholily v obrazových cyklech Oheň a Touha. Za protifašistickou činnost byl zatčen v první den války – 1. září 1939. Gestapo si pro něj přijelo do Želiva na Pelhřimovsku, kde si pronajal letní byt.
Zatčen byl spolu s dalšími osobnostmi veřejného života. Tito takzvaní protektorátníci putovali přes věznici na Pankráci a tábor v Dachau do Buchenwaldu. „Tam vznikla, dá se říct, přátelská skupina kolem Josefa Čapka, která jim umožňovala přežít, ulehčovali si podmínky věznění a zřejmě měli ještě zpočátku různá privilegia, že nebyli nasazováni do nejtěžších prací,“ popisuje Váňová.
Josef Čapek mimo jiné pracoval – třeba spolu s výtvarníkem Emilem Fillou – v písmomalířské dílně, kde musel kreslit erby a rodokmeny esesákům. Potýkal se zhoršováním zraku, už od mládí nosil silné brýle.
Propuštění nemožné
Snaha jeho blízkých o propuštění se ukázala jako marná. „V koncentračním táboře byl bez jakéhokoliv rozsudku. A oni si mysleli, že to je důvod, proč by mohl být propuštěn domů, ale protektorátní úřady jim dávaly na vědomí, že dokud nebude soud, nemůže být propuštěn. Soud do konce války pochopitelně nebyl,“ popisuje Váňová.
Poslední informace, že byl spatřen živý, je ze 4. dubna 1945, kdy v táboře Bergen-Belsen vypukl tyfus. Čapek zemřel v následujících dnech. Při osvobození tábora 15. dubna již nebyl mezi živými. Symbolický hrob má na pražském Vyšehradě.
Josefův bratr, spisovatel, novinář a dramatik Karel Čapek zemřel o Vánocích 1938. Naplnění hrozeb, před nimiž ve svých dílech varoval, se tak nedožil.