Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v pátek jednal se svým německým protějškem Alexanderem Dobrindtem o kontrolách na hranicích, které Berlín zpřísnil na začátku května po nástupu nové vlády. Rakušan po schůzce prohlásil, že mezinárodní bezpečnostní situace není jednoduchá, a tak německé kroky chápe. V zájmu Česka však podle něj je, aby byl zachován schengenský prostor. Obě země podle něj budou postupy na hranicích ladit. Po 7. červnu se setkají a opatření na další týdny či měsíce vyhodnotí.
Režim na českých hranicích bude odpovídat mezinárodnímu právu, řekl Rakušan
Německý pohled na nelegální migraci se podle Rakušana tomu českému v mnohém přiblížil. Česko podle něj dlouhodobě podporuje efektivní opatření, zejména na vnější hranici, která vedou k prevenci a potírání nelegální migrace. Domnívá se, že další opatření nad rámec těch Evropou dosud definovaných jsou jedinou cestou k tomu, aby v budoucnu žádné kontroly uvnitř schengenského prostoru být nemusely.
„Ministra jsem ubezpečil, že v zájmu Česka je, aby tu schengenský prostor byl a my mu věřili,“ řekl Rakušan. Stav kontrol na vnitřních hranicích je podle něj potřeba vnímat jako výjimečný. „Jasně říkáme, že režim na našich hranicích vždycky bude odpovídat mezinárodnímu právu. Budeme zcela respektovat readmisní principy spolupráce, kdy je potřeba na hranici prokázat, že daný člověk přichází z Česka,“ prohlásil. Situace v nelegální migraci je podle českého ministra letos za posledních pět let vůbec nejklidnější.
Rakušan rovněž sdělil, že on se do Německa na opětovné jednání vydá v červenci. Do té doby si obě země po měsíci fungování zpřísněných kontrol režim společně vyhodnotí a nastaví, jak bude vypadat do budoucna.
Rakušan: Při zhoršení situace učiníme opatření na východní hranici
Dobrindt v pátek řekl, že by se počet migrantů, kteří se do Německa dostávají, mohl snížit ve střednědobém horizontu. Zopakoval, že za sedm dní počet odmítnutí vstupu do země vzrostl o 45 procent. Podle Rakušana je potřeba adaptovat opatření tak, aby byl režim na hranicích co nejplynulejší. Kdyby se migrační situace zhoršila, i Česko je připravené učinit opatření na hranicích se Slovenskem, dodal také Rakušan.
„Pro nás je důležité, abychom jasně řekli, že hranice nezavíráme, ale kontrolujeme. Děláme to inteligentním způsobem – provádíme namátkové kontroly i na menších hraničních přechodech,“ komentoval Dobrindt. Převaděčské skupiny je podle něj takto nutné poškozovat. Současně ale klade důraz na zachování svobody pohybu.
Německo kvůli nelegální migraci kontroluje od roku 2015 hranice s Rakouskem. V říjnu 2023 přibyly kontroly na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem a loni v září také ostraha hranic s Francií, Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem. Dobrindt na počátku května oznámil další zpřísnění režimu na hranicích a zvýšení počtu hlídkujících policistů.
Nově mohou být na pozemních hranicích Německa odmítáni migranti, kteří chtějí v Německu požádat o azyl. Výjimkou mají být podle Dobrindta jen „zranitelné skupiny“, jako jsou děti, těhotné ženy nebo vážně nemocní. Rakušan už dříve uvedl, že po zpřísnění opatření nestoupl počet takzvaných readmisí, tedy vrácených migrantů z Německa do Česka. Stejně jako Německo podle něj vrací migranty do České republiky, vrací i Česko migranty na Slovensko.