Inspekce pokutovala obchodníky za slevy, které nebyly slevami

Nahrávám video

Česká obchodní inspekce uskutečnila v prvním čtvrtletí přes pět set kontrol, ve kterých se zaměřila na slevy v obchodech. Nedostatky zjistila ve více než polovině případů. Nejčastěji šlo o chyby na cenovkách. Právě u zboží v akci porušují obchodníci zákon opakovaně, bez ohledu na četnost kontrol.

Každá zvýrazněná cena nemusí být výhodná. Obchodníci nejčastěji chybují právě při označení a tedy i ve výpočtu slevy. „Pokud prodávající deklaruje na cenovce slevu, je potřeba, aby byly uvedeny dva základní údaje. A sice ta aktuální cena, a dále nejnižší cena, za kterou byl výrobek nabízen a prodáván v době třiceti dnů před poskytnutím ceny,“ řekl mluvčí ČOI František Kotrba.

Právě od nejnižší ceny za posledních třicet dní by se sleva měla odvíjet. V prvním čtvrtletí obchodníci toto pravidlo porušili ve 178 případech. „Uvádějí slevy z takových údajů, jako jsou běžné ceny nebo doporučená cena, což je pro spotřebitele celkem irelevantní údaj, protože nemusí v podstatě nic znamenat,“ připomenula právnička časopisu dTest Lucie Kejharová.

V takových případech si často zákazníci koupí výrobek dražší, než by měl být. To inspekce trestá. Na začátku roku nabyla právní moci více než stovka sankcí v celkové hodnotě přes 18,5 milionu korun. Kromě chybného označení slev pokutovala inspekce také například špatné naúčtování u pokladny.

Vyjádření řetězců

„Pokuty, které zmiňujete, nabývají právní moci nyní, vztahují se ale k cenové komunikaci převážně z roku 2023. Tehdy byl novelizován zákon. Cenovou komunikaci jsme upravili a zákazníkům se omlouváme,“ řekl ředitel komunikace řetězce Albert Jiří Mareček.

Mediální zástupkyně Penny Marketu Martina Dvořáková uvedla, že řetězec v České republice provozuje přes 430 prodejen. „Pokud dojde k pochybení, vždy situaci důkladně prověříme a přijmeme nápravná opatření,“ sdělila.

Na slevy odvozené od takzvaných běžných cen nebo jiných údajů ale některé řetězce dál lákají. A to v akčních letácích. „Co se týče letáků, jedná se o obchodní sdělení. Pokud jdu nakoupit na základě letáků, tak bych se právě na té cenovce měl seznámil s tím, jestli se opravdu jedná o skutečnou slevu,“ podotkla Kejharová.

V prodejně už tedy sleva musí být uvedená z nejnižší ceny za posledních třicet dnů. V pořádku je také to, pokud obchod nabízí slevu jen těm zákazníkům, kteří používají věrnostní programy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoÚstavu specializujícímu se na překlad a tlumočení na Univerzitě Karlově hrozí zrušení

Univerzita Karlova plánuje zrušit Ústav translatologie, specializující se na překlad a tlumočení. Jeho absolventi pracují po boku politiků, umělců nebo soudců a usnadňují komunikaci napříč kulturami. Záměr vedení fakulty se nelíbí vyučujícím a odborníkům. Ivana Čeňková, profesorka z Ústavu translatologie, považuje rozhodnutí za krátkozraké a ukvapené. Znamenalo by totiž přesunutí vyučujících i jednotlivých předmětů pod jiné katedry. Akademický senát bude o sloučení ústavů jednat na podzim. Pokud bude návrh schválen, vejde v platnost k 1. lednu 2027. Ke změnám se chce vedení uchýlit z ekonomických důvodů a zároveň tvrdí, že vzdělání v překladu a tlumočení nehrozí zánik.
před 8 hhodinami

Vláda chce rozšířit věkově podmíněné valorizace penzí, opozice plošnost nechápe

Kabinet hodlá v pondělí schválit první důchodové změny v tomto volebním období, sdělil České televizi premiér Andrej Babiš (ANO). Penzistům po dosažení osmdesáti let chce od ledna nad rámec valorizace přidat pět set korun měsíčně. O další peníze si mají přilepšit i ještě starší důchodci. Novinku zdůvodňuje tím, že seniorům rostou náklady na léky nebo sociální služby. Opozice by místo tohoto plošného růstu radši víc podpořila nemocné seniory.
před 9 hhodinami

VideoOkamura počítá s cestou do Číny, opozice to kritizuje kvůli zadržení českého občana

Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) zopakoval pro ČT, že neplánuje zrušit ani odložit cestu do Číny. Jednat tam chce například o přímých leteckých linkách, které by do Česka přivedly víc tamních turistů. Opozice cestu kritizuje kvůli nedávnému zadržení českého občana Pekingem. „Součástí mé delegace bude i náměstek ministerstva zahraničí, takže jsme samozřejmě připraveni jednat i o aktuálních konzulárních záležitostech,“ podotkl Okamura. „Určitě má smysl s Čínou komunikovat, ale musí to být komunikace, která nás nedovede do pozice vazalů,“ varoval předseda ODS Martin Kupka.
před 9 hhodinami

EK vytýká Česku nedostatky ohledně střetu zájmů, zmiňuje i mediální poplatky

Evropská komise Česku vytýká, že v zemi dosud nedošlo k obnovení a dokončení revize pravidel o střetu zájmů, zejména pokud jde o oblast skutečného vlastnictví. Komise to uvedla ve své každoroční zprávě o stavu právního státu v členských zemích Evropské unie. V části týkající se stavu médií zpráva uvádí, že vládní návrh zrušení poplatků za veřejnoprávní média vyvolal obavy. EK vedle toho kritizuje přetrvávající problémy s bojem proti korupci na Slovensku, oceňuje reformy v Maďarsku.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Úřad uložil Turkovi za údajnou moštárnu pokuty za 200 tisíc korun, píší SZ

Stavební úřad uložil čestnému prezidentovi Motoristů a poslanci Filipovi Turkovi pokuty v celkové výši 200 tisíc korun v případu dvou staveb, které postavil bez stavebního povolení. Jeden přestupek označil za nedbalost, druhý za úmysl. O sankcích rozhodl stavební odbor Úřadu městské části Praha 15 ve dvou samostatných správních řízeních. Rozhodnutí nabyla právní moci 3. července, zjistily Seznam Zprávy. Turek na dotazy serveru, zda už pokuty zaplatil, nereagoval. Podle ČTK později uvedl, že bude postupovat v souladu se zákonem a platnými právními předpisy.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Ministerstvo financí naposled oznámilo maximální ceny benzinu a nafty

Ministerstvo financí v pátek oznámilo maximální ceny pohonných hmot na víkend. Litr benzinu se bude prodávat maximálně za 43,41 koruny, litr nafty nejvýše za 42,13 koruny. Ceny ropy přitom s další eskalací situace na Blízkém východě dál rostou, což ovlivní ceny na tuzemských čerpacích stanicích. Kromě situace ve světě k tomu povedou také domácí faktory – vláda totiž ukončí nejen zastropování cen paliv, ale i marže obchodníků a snížení spotřební daně u nafty. Současná opatření mají platit do neděle.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Regulace cen paliv s nedělí skončí

Vláda neprodloužila regulaci cen pohonných hmot. Cenové stropy tak budou platit naposledy v neděli, od příštího pondělí se ceny benzinu a nafty budou řídit pouze podle tržních mechanismů. Novinářům to po pondělním jednání kabinetu řekla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Mimořádná tržní situace podle ní pominula. Zároveň ale zdůraznila, že resort financí bude ceny paliv i marže prodejců nadále pozorně monitorovat.
13. 7. 2026Aktualizovánopřed 15 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.