Svět se stále více dělí do bloků a deglobalizuje se, soudí Lipavský

29 minut
Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský o napětí mezi Západem a Moskvou
Zdroj: ČT24

Svět se deglobalizuje a vrací se tradiční geopolitika, jak jsme ji znali za studené války, řekl v Interview ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Hovořil také o roli Číny, coby rostoucí velmoci. „A historie ukazuje, že pokaždé, když velmoc nabírá na své síle, tak je to provázeno různými konflikty.“

Ministr uvedl, že blokové dělení světa – a těch bloků je více než jen dva – je stále intenzivnější. Obává se, že fáze globalizace, kdy všichni obchodovali se všemi a konflikty byly lokálního až vnitřního státního charakteru, je už za námi.

Evropa a Česko proto musí hledat ve světě spojence. Vztahy k Jižní Americe, Asii, Africe jsou tak velmi pragmatické. „Musíme se umět bránit v oblasti energetiky, kybernetiky, umělé inteligence či rozvíjejících se technologií,“ dodal. 

Svět se deglobalizuje a vrací se tradiční geopolitika, jak jsme ji znali za studené války, řekl Lipavský. Zároveň však zdůraznil: „Nepoužívám přívlastky, že máme novou studenou válku.“

K roli Číny řekl, že je to rostoucí velmoc. „A historie ukazuje, že pokaždé, když velmoc nabírá na své síle, tak je to provázeno různými konflikty.“ Ministr připomněl, že Spojené státy jasně říkají, že konflikt s ní chtějí odvrátit, nebo ho alespoň odsunout v čase. 

Lipavský zdůraznil, že Česko je pevný spojenec USA v NATO, Česko je velmi dobrým členem Evropské unie a ta je velmi dobrým partnerem USA. 

Nevíme, jak dopadne ukrajinská protiofenziva

V části pořadu věnované chystané jarní protiofenzivě Ukrajiny proti Rusku řekl, že nevíme, jak dopadne. Zmínil slova ukrajinského ministra zahraničí Dmytro Kuleby, že nepůjde o jednu bombastickou kampaň, ale o sérii akcí. K tomu je potřeba také podpora ze zahraničí. „Možná nemá smysl vyvolávat očekávání, která nebudou naplněna,“ řekl Lipavský.

Připomněl, že válka trvá už druhým rokem a nevidíme jasného konce. Zároveň však dodal, že nesmíme slevovat z cílů. „Těžko soudit, co označit za úspěch, nebo neúspěch. Na druhou stranu Ukrajina už dokázala několikrát velmi překvapit,“ řekl a připomněl úspěch při počáteční obraně proti invazním vojskům či zpět získanou Chersonskou oblast. Stejně jako identifikování díry v ruské obraně, po níž následoval průlom a opětovné ovládnutí oblasti u Charkova.

Připomněl ovšem také, že se nenaplnily scénáře o zhroucení ruské armády nebo o tom, že částečná ruská mobilizace způsobí chaos v ruské společnosti. 

„Rusko toho vydrží poměrně hodně. Takže na místě je trpělivost,“ podtrhnul. 

Využití zmrazeného ruského majetku musí právně obstát

Pořad se věnoval i ruskému majetku, který byl v Česku zmrazen. „Bavíme se o více než deseti miliardách korun, vše na základě sankcí Evropské unie,“ uvedl ministr.

K jeho dalšímu využití, například pro obnovu Ukrajiny, řekl: „Musíme hledat takové cesty, které obstojí v právním státě.“ Připustil, že to zní nudně, ale je nutno hledat spojnici mezi majetkem, jeho majitelem a ruskou agresí proti Ukrajině.

Například u bankovních rezerv, které patří ruskému státu a jeho institucím, je to jasné. Poměrně složité to však může být u fyzických osob, u oligarchů. 

První jméno na vnitrostátním sankčním seznamu je úspěch

Lipavský rovněž řekl, že nyní nemáme o čem s Ruskem jednat. Je především potřeba, aby se Ukrajina dokázala ubránit ruskému útoku. „Věřím, že součástí budoucího uspořádání budou jednání. Podstatné je, aby jednala Ukrajina, ne aby jednaly světové mocnosti o ní bez ní, jako tomu bylo v roce 1938,“ připomenul osud Československa. 

Zmínil také vnitrostátní sankční seznam. Česko na něj zařadilo první osobu, a to moskevského patriarchu Kirilla kvůli podpoře ruské invaze na Ukrajinu. „Je to úspěch, že máme první jméno,“ řekl Lipavský a dodal, že zastává tezi: „Pomalu, ale jistě.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rádio Svobodná Evropa dostalo se zpožděním peníze na duben

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) ve středu obdrželo se šestitýdenním zpožděním finance na svůj dubnový provoz, uvedla rozhlasová stanice se sídlem v Praze. Pokračuje nicméně v soudním sporu o získání všech finančních prostředků, které pro ni na letošní rok vyčlenil americký Kongres a které jí odebrala administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
před 24 mminutami

USA mohou deportovat na základě dvousetletého zákona, rozhodla soudkyně

Federální soudkyně v americkém státu Pensylvánie v úterý rozhodla, že Spojené státy mohou k urychlení deportací údajných členů venezuelských gangů používat zákon o znepřátelených cizincích z roku 1798. Agentura Reuters píše, že úřady o tom ovšem tyto lidi musejí v třítýdenním předstihu informovat a musejí jim dát možnost se proti rozhodnutí o vyhoštění bránit.
05:53Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Orbán obvinil Ukrajinu a maďarskou opozici z „očerňující kampaně“

Maďarský národněkonzervativní premiér Viktor Orbán v úterý obvinil Ukrajinu z toho, že se v Maďarsku snaží narušit vládou spuštěné dotazování veřejnosti týkající se možného vstupu Ukrajiny do EU. Server Telex.hu napsal, že podle Orbána k tomu Ukrajincům slouží hlavní maďarská opoziční strana TISZA. Kyjev se k tomu zatím nevyjádřil.
06:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Vraždění Židů s válkou neskončilo. Za pogromem v Kielcích stáli komunisti, říká polonista

K vraždění Židů na evropském kontinentě docházelo po mnoho staletí. S porážkou nacistického režimu, který si dal za cíl „konečné řešení židovské otázky“, však násilí neskončilo. Historik Jiří Friedl z Univerzity Karlovy a polonista Jan Jeništa z Univerzity Palackého pro web ČT24 popsali poválečné pogromy na území tehdejšího Československa a v Polsku. Tam se odehrál jeden z nejznámějších poválečných pogromů, který byl podle polonisty odkazujícího se na mnohé zdroje připravený komunistickou tajnou policií a vykazoval prvky promyšleného plánu.
před 1 hhodinou

V USA jsou první Afrikánci, kterým Washington zaručil status uprchlíka

Do Spojených států dorazila první skupina Afrikánců, potomků evropských přistěhovalců, kterým Washington zaručil status uprchlíka. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa tito lidé v Jihoafrické republice sami čelí rasové diskriminaci, což tamní vláda popírá. Statistiky přitom dokládají, že bílá menšina stále patří mezi privilegované – vlastní většinu půdy a nezaměstnanost u ní představuje zhruba deset procent. V řadách černošské populace si přitom práci nemůže najít téměř polovina lidí.
před 2 hhodinami

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 10 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...