Švédsko kvůli ruské hrozbě obnoví povinnou vojnu, poprvé povolá i ženy

Nahrávám video
Bezpečnostní analytik Šulc: Ve Švédsku chybí zálohy
Zdroj: ČT24

Švédská vláda rozhodla o znovuzavedení branné povinnosti. Od prvního ledna 2018 povolá do služby 4000 mužů a žen. Vybráni budou z 13 tisíc mladých Švédů narozených po roce 1999, kteří podstoupí psychologické a fyzické testy. Neutrální Švédsko se k tomuto kroku rozhodlo kvůli obavám z ruské agrese. Už dříve poslalo vojáky a tanky na ostrov Gotland ležící mezi Švédskem a Pobaltím.

Švédsko zrušilo všeobecnou brannou povinnost v roce 2010 po 109 letech. Základní vojenskou službu poté absolvovali pouze dobrovolníci, kterých se ale hlásilo málo – asi 2500 ročně, přičemž země potřebuje k zajištění své bezpečnosti zhruba čtyři tisíce branců.

Základní služba potrvá devět až 12 měsíců. Cílem je povzbudit nováčky, aby se stali profesionály nebo alespoň doplnili rezervy.

„Chceme-li úplné a dobře vycvičené vojenské jednotky, dobrovolný systém musí být doplněn o povinnou vojenskou službu,“ zdůraznil švédský ministr obrany Peter Hultqvist v rozhovoru pro švédskou veřejnoprávní televizi SVT.

Od devadesátých let došlo k razantnímu zmenšení švédské armády, v polovině 80. let měla 100 tisíc lidí plus 200 tisíc rezervistů. Švédsko se navíc nemůže spoléhat na spojenecký deštník jako jiné země.
František Šulc
bezpečnostní analytik

Za rozhodnutím posílit armádu a spolupráci s okolními zeměmi stojí 70 procent poslanců švédského parlamentu, sdělila mluvčí ministerstva obrany Marinette Radeboová.

Švédská armáda na Gotlandu
Zdroj: TT News Agency/Soren Andersson/Reuters

Stockholm znepokojuje ruská vojenská aktivita. Po anexi Krymu zneklidňuje východ Evropy zejména přesun ruských vojenských divizí k východním hranicím Evropy, ale i častá armádní cvičení, stejně jako provokace na zemi i ve vzduchu.

NATO loni v únoru uvedlo, že ruská armáda nacvičovala jaderný útok na Švédsko. Podle zprávy za rok 2015 se ruské bombardéry přiblížily ke švédskému vzdušnému prostoru a uskutečnily fiktivní úder.

Loni v polovině září se pak objevilo na největším švédském ostrově v Baltském moři na 150 vojáků s tanky. Oficiální činitelé to odmítli komentovat s tím, že jde o tajnou misi, zároveň ale zmínili její značný význam pro zajištění bezpečnosti Švédska.

Švédsko není členem NATO, s Aliancí ale spolupracuje v takzvaném Partnerství pro mír. Branná povinnost pro muže ve věku mezi 20 a 25 lety byla ve Švédsku poprvé zavedena už v roce 1812 během napoleonských válek, v moderní formě platila od roku 1901 do roku 2010. Česko povinnou základní vojenskou službu zrušilo v roce 2005.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán chce v odvetě za útok USA na ostrov Charg udeřit v Emirátech

Spojené státy začnou velmi brzy doprovázet plavidla Hormuzským průlivem, aby je chránily před íránskými útoky. Uvedl to podle agentur americký prezident Donad Trump. Oznámil rovněž, že americká armáda zcela zničila vojenské cíle na íránském ostrově Charg, který slouží jako exportní terminál pro 90 procent íránského vývozu ropy. Teherán slíbil odvetu.
05:08AktualizovánoPrávě teď

Vzdušný útok zasáhl ambasádu USA v Iráku, píší média

V Bagdádu byl v sobotu časně ráno zasažen areál americké ambasády, nad kterým byl pak pozorován oblak černého dýmu, uvedla agentura AFP. Informace se ale rozcházejí ohledně typu úderu. Podle prvního iráckého bezpečnostního zdroje zasáhl jednu z budov dron, podle dalšího zdroje dopadla na přistávací plochu pro helikoptéru raketa. Velvyslanectví se k incidentu bezprostředně nevyjádřilo.
před 1 hhodinou

Při ruském útoku na Kyjevskou oblast zemřeli nejméně čtyři lidé

Čtyři lidé zemřeli a nejméně patnáct dalších utrpělo zranění při rozsáhlém ruském nočním vzdušném útoku na Kyjevskou oblast. Na síti Telegram o tom informoval šéf vojenské správy této oblasti Mykola Kalašnyk, který tak zvýšil původní bilanci. Ukrajinci pak podle ruských úřadů zasáhli rafinerii v Krasnodarském kraji na jihu Ruska.
06:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exploze poničila židovskou školu v Amsterdamu

Exploze v Amsterdamu v noci poškodila židovskou školu, podle primátorky města Femke Halsemaové šlo o cílený útok na židovskou komunitu. Nizozemská veřejnoprávní stanice NOS uvedla, že výbuch zasáhl vnější zeď školy ve čtvrti Buitenveldert a způsobil pouze menší škody. Žádné oběti nejsou hlášeny.
08:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Vláda USA získá za zprostředkování dohody o TikToku deset miliard dolarů

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa by měla dostat zhruba deset miliard dolarů (asi 214 miliard korun) za zprostředkování dohody o převzetí kontroly nad aktivitami sociální sítě TikTok ve Spojených státech. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.
00:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump odmítl Putinův návrh na přesun íránského uranu do Ruska, píše Axios

Ruský vládce Vladimir Putin tento týden v telefonátu se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem navrhnul přesun íránského obohaceného uranu do Ruska jako součást možné dohody o ukončení války USA a Izraele s Íránem, šéf Bílého domu jeho nabídku odmítl. S odvoláním na své zdroje to napsal server Axios. Washington ani Moskva tyto informace nekomentovaly.
00:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusové zabíjeli u Kupjansku. Kvůli dronům startovaly rumunské stíhačky

U ukrajinského Kupjansku v důsledku ruského raketového útoku zemřeli tři lidé z autobusu. Další dva civilisty zabily ruské útoky v Dněpropetrovské a Chersonské oblasti. Rusko v noci na pátek zaútočilo také na centrum města Novhorod-Siverskyj v ukrajinské Černihivské oblasti a zasáhlo budovu knihovny. Ruské úřady sdělily, že ukrajinské drony útočily ve městě Něvinnomyssk ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. Rumunsko vyslalo stíhačky kvůli dronům u hranic s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

EU se dosud neshodla na prodloužení protiruských sankcí. Mohou přestat platit

Velvyslanci členských zemí Evropské unie se zatím neshodli na prodloužení sankcí uvalených na ruské a běloruské občany a firmy. Podle zdrojů ČTK trvá blokace ze strany Slovenska a Maďarska. Sankce se prodlužují každých šest měsíců, a pokud nyní nebudou potvrzeny do nedělní půlnoci, přestanou platit.
před 13 hhodinami
Načítání...