Spory o kvóty neutuchají. V4 nenabízí žádnou hmatatelnou alternativu, míní expert

Nahrávám video
Horizont: Evropští politici se stále přou kvůli kvótám
Zdroj: ČT24

Migrace nadále rozdmýchává emoce v rozdělené Evropě. Maďarský premiér Viktor Orbán v minulém týdnu hřímal proti Bruselu, Paříži a Berlínu a obvinil je z napomáhání invaze islámu. Německá kancléřka Angela Merkelová naopak varovala, že solidarita Evropské unie nemůže být jednostranná, pokud se některé země budou odmítat podílet na přijímání uprchlíků. Podle odborníka na evropskou politiku Jana Kováře však země V4 nenabízí ke zvažovaným kvótám hmatatelnou alternativu.

V Berlíně se minulý týden střetli demonstranti protiimigrační Alternativy pro Německo a jejich odpůrci z řad Antify. Oproti tomu šťouchance mezi evropskými politiky byly pouze verbální, přesto však vyostřené.

Slov do pranice ale padlo během posledních dnů hned několik. Páteční vydání videokanálu německé kancléřky Angely Merkelové mohlo pro některé evropské politiky vyznít jako boxerský direkt.

„Myslíme si, že když dojde na výzvy typu migrace, musí se o společné úkoly podělit všichni. Zatím to dobře funguje v ochraně vnějších hranic, v boji proti zdrojům migrace, ale ne tak dobře pokud jde o to, jak uprchlíkům nabídnout dočasnou vlast,“ míní kancléřka Merkelová.

Slovo kvóty sice přímo nepadlo, kancléřka však znovu hovoří o rozdělení péče o migranty. A přímo ji spojuje s dotacemi. Je to přitom jen necelý měsíc, co Německo ohlásilo, že od prosazování kvót upustilo. I tehdy ale zaznělo – prozatím.

Že Berlín myšlenku přerozdělování uprchlíků nepohřbil navždy, kancléřka naznačila při páteční schůzce s premiérem státu, který je přetížením azylanty postihnut nejvíce – s italským premiérem Paolem Gentilonim.

„Nemůžeme připustit, že si jedna či druhá země řekne: ne, se společnou odpovědností v této věci nechceme mít nic společného,“ prohlásil italský ministerský předseda. „Německo s postojem Itálie naprosto souhlasí,“ vyjádřila se Merkelová.

Orbán: Čelíme tlaku Západu

Maďarský premiér Viktor Orbán nesouhlasí. V neděli pronesl jeden ze svých nejplamennějších projevů. Svou zemi označil za hráz nejen proti migraci, ale i proti tlaku Evropské unie.

„Čelíme nebezpečí ze Západu, od politiků Bruselu, Berlína a Paříže. Chtějí po nás, abychom přijali jejich politiku, která z jejich zemí udělala země imigrantů a otevřela dveře úpadku křesťanství a šíření islámu,“ pronesl Orbán.

Kovář: V4 nenabízí alternativu

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker tváří v tvář neshodám vyzval ke změně pravidel, jimiž se Evropa řídí. Navrhl, aby se v otázkách zahraniční a bezpečnostní politiky do budoucna nerozhodovalo jednomyslně, ale váženou většinou.

„Pokud se bude hlasovat kvalifikovanou většinou, tak země V4 nemají blokační menšinu,“ upozornil výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů Jan Kovář. Zároveň dodal, že žádnou hmatatelnou alternativu ke kvótám či stávajícímu nefunkčnímu systému, podle něhož je za uprchlíka zodpovědná první země Unie, do níž vstoupí, východ Evropy nenabídnul.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Otrávených balení s dětskou výživou by mohlo být podle médií až dvanáct

Otrávených balení s dětskou výživou potravinářského výrobce HiPP by mohlo být až dvanáct, dosud se přitom hovořilo o šesti baleních, z nichž pět se policii podařilo zajistit. Informují o tom rakouská média včetně veřejnoprávní stanice ORF, konkrétní zdroje ale neuvádějí. Případ vydírání firmy HiPP, která má sídlo v Německu, se bezprostředně týká Česka, Slovenska a Rakouska, kde se skleničky s výživou kontaminovanou jedem na krysy našly.
před 29 mminutami

Americká ministryně práce opouští Trumpovu vládu

Americká ministryně práce Lori Chavezová-DeRemerová končí ve vládě prezidenta Donalda Trumpa. Podle agentury AP to oznámil Bílý dům. Chavezová-DeRemerová je třetí členkou Trumpova kabinetu, která opouští vládní funkci. V minulosti se potýkala s několika skandály, mimo jiné s obviněním ze zneužití moci, poměru s podřízeným a pitím alkoholu v práci.
před 2 hhodinami

Tim Cook opustí post generálního ředitele společnosti Apple

Tim Cook po patnácti letech opustí post generálního ředitele americké technologické společnosti Apple. Od 1. září ho vystřídá John Ternus, který byl dosud odpovědný za hardware. V tiskovém prohlášení to v pondělí oznámila společnost Apple s tím, že Cook se stane předsedou představenstva. Cook vedl Apple od roku 2011, kdy funkci převzal od zesnulého spoluzakladatele společnosti Stevea Jobse.
před 2 hhodinami

Konec bojů, nebo jen pauza? Libanonci se vracejí domů s obavami z další eskalace

Desetidenní příměří z velké části zastavilo válku mezi Izraelem a teroristickým Hizballáhem podporovaným Íránem, která se vyvinula z konfliktu mezi Spojenými státy a Teheránem. Libanonci, kteří byli nuceni uprchnout ze svých domovů, se vracejí, aby zkontrolovali škody, které ostřelování na jejich domech způsobilo. Odklízejí trosky, pátrají po obětech a pohřbívají mrtvé. Současně si však kladou otázku – co když se válka za deset dní vrátí?
před 4 hhodinami

Prodloužení příměří s Íránem je velmi nepravděpodobné, řekl Trump

Prodloužení dvoutýdenního příměří s Íránem je velmi nepravděpodobné, pokud do té doby nedojde k uzavření dohody, řekl prezident USA Donald Trump Bloombergu. Příměří dle něj vyprší ve středu večer východoamerického času (v noci na čtvrtek SELČ). Trump zároveň v rozhovoru s listem New York Post (NYP) vyjádřil ochotu setkat se s vysokými íránskými představiteli, pokud při mírových jednáních mezi Washingtonem a Teheránem v Pákistánu nastane průlom.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Velryba uvázlá na severu Německa se dokázala nakrátko osvobodit

Velryba uvázlá od března na mělčině na severu Německa se dokázala vyprostit a zhruba dvě hodiny plula zátokou. Bylo to vidět na živých záběrech, které přenášela řada německých médií. Mladému keporkakovi zvanému Timmy pomohla zřejmě zvýšená hladina Baltského moře a možná i koryto, které v neděli vyhloubili členové iniciativy usilující o záchranu zvířete. Kolem poledne ale znova uvázl na mělčině, již počtvrté. Hladina vody navíc opět klesá.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Svět se změnil, prohlásil Tusk. S Macronem chce spolupráci na jaderném odstrašování

Francie a Polsko si plánují vyměňovat informace a pořádat společná cvičení v programu pokročilého jaderného odstrašování, uvedl po jednání s polským premiérem Donaldem Tuskem v Gdaňsku francouzský prezident Emmanuel Macron. Současně vyzval Spojené státy a Írán k uklidnění napjaté situace v Hormuzském průlivu, kterou označil za chybu obou znesvářených stran.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoPřípad otrávené dětské výživy řeší kriminalisté ze tří zemí

Případ otrávené dětské výživy řeší kriminalisté ze tří zemí. Dvě sklenice obsahující jed na krysy se našly v Česku, další dvě na Slovensku a jedna v Rakousku. Policisté hovoří o vydírání výrobce, obchodní řetězce tyto produkty dočasně stahují. Rakouská média přišla s informací, že zaměstnanci firmy HiPP, která výživy vyrábí, si e-mailu s výhrůžkami zřejmě všimli až dva týdny po vypršení ultimáta. Bezpečnost potravin v Česku hlídá několik úřadů. Závadných, falšovaných nebo přímo nebezpečných výrobků objeví ročně stovky. Případy vyhrožování otrávením potravin jsou v Česku ale ojedinělé.
před 6 hhodinami
Načítání...