Spojené státy končí vztahy s WHO, oznámil Trump

Americký prezident Donald Trump v pátek oznámil, že USA končí spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Na mimořádně svolané tiskové konferenci rovněž uvedl, že Spojené státy své prostředky původně určené této organizaci věnují na jiné globální zdravotnické účely.

„Dnes náš vztah se Světovou zdravotnickou organizací ukončíme,“ prohlásil Trump na mimořádně svolané tiskové konferenci v Bílém domě. WHO znovu obvinil, že je ovládána Pekingem, a to přestože Spojené státy zaplatily na příspěvcích mnohonásobně víc než Čína.

Organizaci také vyčetl, že není přístupná reformám, jež podle jeho mínění potřebuje. Americký prezident v této souvislosti znovu kritizoval čínskou vládu za to, že podle jeho názoru nezabránila rozšíření koronaviru do světa.

To vedlo k pandemii nemoci covid-19, která ve Spojených státech už stála život více než 100 tisíc lidí. Trump minulý týden pohrozil trvalým zastavením amerického financování Světové zdravotnické organizaci a přehodnocením členství USA, pokud organizace dostatečně neprokáže svou nestrannost vůči Číně.

V dopisu šéfovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi napsal, že WHO ukázala „znepokojující nedostatek nezávislosti“ vůči Pekingu a že selhala v odezvě na šíření koronaviru.