Splnili jsme, kvůli čemu jsme přišli, a víc, rozloučil se Trump s Bílým domem

Odcházející americký prezident Donald Trump se v projevu rozloučil s prezidentskou funkcí a vyzval Američany k modlitbám za novou administrativu. Zdůraznil úspěchy své vlády jako například blízkovýchodní mírové dohody a vyzdvihl také odstoupení od klimatické dohody z Paříže. Odsoudil útok vlastních příznivců na Kapitol. Podle svých slov věří, že to nejlepší Ameriku teprve čeká a hnutí, které nastartoval, je teprve na začátku.

„Tento týden uvádíme do úřadu novou administrativu a modlíme se za to, aby se jí podařilo udržet Ameriku bezpečnou a prosperující,“ prohlásil republikán v předtočeném projevu, v němž se poměrně nezvykle držel připraveného textu.

„Přejeme jim vše nejlepší a také chceme, aby měli štěstí - to je velmi důležité slovo,“ dodal prezident, který se jako první v moderní americké historii z vlastního rozhodnutí nezúčastní slavnostní inaugurace svého nástupce.

Trump v projevu vyzdvihl úspěchy své vlády, ke kterým podle něj patřilo například vystoupení z řady mezinárodních úmluv, včetně pařížské klimatické dohody z roku 2015. Chválil rovněž svoje diplomatické úspěchy na Blízkém východě, kde se jeho vládě podařilo zprostředkovat navázání oficiálních vztahů mezi Izraelem a několika arabskými státy.

„Oživili jsme naše mezinárodní spojenectví a spojili jsme státy, aby se postavily Číně jako nikdy předtím. (…) Jsem zvláště hrdý, že jsem prvním prezidentem za několik posledních desetiletí, který nezahájil žádnou novou válku,“ upozornil končící šéf Bílého domu.

Trump odsoudil násilí v Kapitolu

„Splnili jsme, kvůli čemu jsme sem přišli – a mnohem víc. Pouštěl jsem se do tvrdých bitev a nejtěžších soubojů, do nejobtížnějších voleb, protože kvůli tomu jste mě zvolili,“ vzkázal Američanům. Podle jeho slov nebyla jeho agenda pravicová či levicová, ale měla prospět celému národu.

Svoje čtyřleté působení v Bílém domě označil za zázrak a stejným slovem charakterizoval také rychlé nasazení vakcíny proti covidu-19, které by podle jeho slov jiné administrativě trvalo až deset let. Vývoj vakcíny společností Pfizer a BioNTech, kterou regulační úřady v USA schválily k použití jako první, přitom Trumpova vláda nepodporovala.

Horizont ČT24: Odcházení Donalda Trumpa (zdroj: ČT24)

Republikán rovněž prohlásil, že jej zhrozil útok na sídlo Kongresu z šestého ledna. „Politické násilí je útokem na vše, čeho si jako Američané považujeme. Nikdy nesmí být tolerováno,“ zdůraznil Trump.

Útok na Kapitol provedli přitom právě jeho příznivci, které prezident krátce předtím vyzval k pochodu na Kapitol a řekl jim ať „bojují hlava nehlava“ proti údajným volebním podvodům, které se však prezidentovi nepodařilo dokázat před soudy.

Server YouTube zároveň v úterý oznámil, že nejméně o týden prodlouží odcházejícímu prezidentovi Donaldu Trumpovi zákaz nahrávat videa či sdílet živé přenosy prostřednictvím svého kanálu na této platformě.

YouTube 12. ledna Trumpův kanál zablokoval nejméně na týden za porušení pravidel proti podněcování násilí. Prodloužení blokace server v úterý zdůvodnil přetrvávajícími obavami z násilí.

Odtajnění dokumentů o vlivu Ruska

Trump také nařídil odtajnění souboru dokumentů souvisejících s šetřením Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI), které se zabývalo vlivem Ruska na americké volby v roce 2016 a vedlo k dlouhému vyšetřování Trumpovy prezidentské kampaně. 

Odcházející prezident se dlouhodobě snaží dokázat, že se jej demokraté snažili pomocí vyšetřování svrhnout a v prohlášení uvedl, že odtajněný text byl částečně zredigován, aby jej bylo možné zveřejnit.

Jakou část dokumentů Trump nařídil odtajnit, podle serveru Politico však v tuto chvíli není jasné. Prezident uvedl, že se jeho rozhodnutí opírá o výsledky přezkumu ministerstva spravedlnosti z 30. prosince. FBI se zveřejněním nesouhlasila a uvedla, že by dokumenty alespoň měly být zredigovány. Trump oznámil, že návrhy těchto úprav přijal.

To nejlepší nás teprve čeká, věří Trump

Prezident také zopakoval svoje předchozí tvrzení, že jeho hnutí bude v USA nadále pokračovat. Reuters však poznamenává, že prezident svůj odkaz výrazně pošpinil v posledních měsících svého prezidentství, kdy neustále opakoval nepodložená tvrzení o podvodech a snažil se všemi prostředky podrýt volební proces, ačkoliv podle státních i federálních úřadů volby proběhly bezproblémově.

„Odcházím z tohoto velkolepého místa s loajálním a radostným srdcem a optimistickým duchem a nejvyšší důvěrou, že naši zemi a naše děti to nejlepší teprve čeká,“ pronesl Trump v závěru svého prezidentského mandátu. Dodal také, že hnutí, které započal, je teprve na začátku.