Soud nabídl padělatelům obrazů nižší tresty za přiznání

Berlín - V procesu s padělateli a obchodníky s falešnými uměleckými díly v Německu, který začal 1. září v Kolíně nad Rýnem, došlo k nečekanému zvratu. Zemský soud nabídl pachatelům poměrně mírné tresty za podmínky plného přiznání a naprostého objasnění všech případů uměleckého skandálu, který je považován za největší v poválečných dějinách země.

Hlavní obžalovaný by podle nabídky dostal maximálně šest let vězení, další pak ještě nižší a vedlejší obžalovaná jen podmíněný trest. Všichni dohromady pak pokutu a zastavení dalšího vyšetřování případu, uvedl předseda soudu Wilhelm Kremer. Nezbytnou podmínkou je ale spolupráce při zjištění všech případů prodeje padělaných obrazů galeriím a sběratelům, dodal.

Vyšetřovatelům se zatím podařilo prokázat jen 14 padělků, podezření mají na dalších třicet. Přesto se domnívají, že možná jde jen o části produkce neobyčejně rafinovaných podvodníků.

Čtveřice obviněných údajně po léta prodávala na světovém trhu s uměním padělané obrazy výtvarníků klasické moderny, jako byli Max Pechstein, Max Ernst a Heinrich Campendonk. Za to údajně inkasovali téměř 16 milionů eur (téměř 390 milionů Kč). Od začátku procesu všichni obvinění, jimž hrozí při normálním řízení až desetiletý pobyt za mřížemi, pouze mlčeli. Dohodu o snížení trestů za přiznání a plné odhalení dojednali v uplynulých dnech se soudem žalobci a advokáti obviněných.

Rozhodnutí obžalovaných, zda nabídku přijmou, se očekává odpoledne spolu s prvními výpověďmi. Obžalovaní začali u soudu mluvit teprve minulý týden, ale odmítali se vyjadřovat k obviněním. Spoléhali na to, že jejich padělky jsou vzhledem k jejich rozptýlení po světě obtížně prokazatelné.