Sexuální útoky, sešitá ústa, upálení: Migranti v australských centrech trpí traumaty

Na veřejnost se dostaly zprávy o masivním zneužívání v australském detenčním zařízení na ostrově Nauru. Celkem dva tisíce nahlášených incidentů se týkají sexuálního násilí na ženách, ale i sebepoškozování a jiných druhů násilí, které způsobují migrantům traumata. Zprávy zveřejnil britský list Guardian. Australská vláda se brání s tím, že u řady incidentů jsou obvinění nepotvrzená.

Mezi lety 2012 a 2013 prudce vzrostl počet migrantů, kteří do Austrálie připluli po moři. Desítky z nich zahynuly, tehdejší vláda proto zavedla tvrdá opatření, aby žadatele o azyl odstrašila – mimo jiné obrací lodě mířící k pobřeží.

Pokud migrant dorazí do Austrálie, je zadržen a poslán do detenčních center na Nauru, kde pobývá kolem 500 běženců, nebo na ostrově Manus v Papui-Nové Guineji, kde zůstává přes 800 lidí a mluví se o uzavření centra. Utečenci v zařízeních čekají, dokud není jejich žádost přijata, nebo naopak odmítnuta.

Loď s uprchlíky mířícími do Austrálie
Zdroj: ČTK/AP/Firdia Lisnawati

Firmy, které centra provozují a starají se o bezpečnost migrantů, jsou povinny hlásit případné incidenty. Autory uniklých zpráv z období květen 2013 až říjen 2015 jsou zaměstnanci zařízení včetně stráže nebo učitelů.

Oběťmi jsou hlavně děti a mladé ženy

Znepokojující je přitom skutečnost, že se velká část incidentů týká zneužívání dětí. V jedné zprávě je zmíněna situace, kdy ochranka svítila mladé dívce na genitálie, když se snažila močit. Jiná pak hovoří o dítěti, které trpí nočními můrami plnými krve a smrti a jež touží po sebevraždě.

Detenční zařízení na ostrově Nauru
Zdroj: ČTK/AP/Rick Rycroft

Dvě desítky zpráv popisují sexuální útoky na mladé ženy. Citována je například žena, která tvrdí, že si ji řidič autobusu snažil fotit, aby mohl později u snímků masturbovat.

Podle dalších hlášení jsou uprchlické dívky často osahávány svými spolužáky a migranti musejí výměnou za cigarety poskytovat sexuální služby.

Běženci
Zdroj: ČTK/AP

V dokumentech jsou popisovány i stovky případů sebepoškozování. Jeden z žadatelů o azyl si prý vyšil na ruku tvar srdce a nedokázal vysvětlit, proč to udělal. Jiná migrantka si zase vyřezala do hrudi jméno manžela, který žije v Austrálii, poté, co jí bylo zakázáno nechat si udělat tetování.

Případy sebepoškozování v australských detenčních táborech přitom nejsou nic nového. Agentura AP připomíná, že někteří žadatelé o azyl se v minulosti na protest pořezali, spolykali chemikálie nebo si sešili ústa. Nedávno se na Nauru pokusilo několik běženců upálit na protest proti tvrdé australské přistěhovalecké politice.

Vládě Nauru věříme, vzkázala Canberra

„Je důležité si uvědomit, že mnohé z těchto zpráv o incidentech stojí na nepotvrzených obviněních,“ reagoval mluvčí australského odboru cizinecké a pohraniční ochrany s tím, že zprávami se zabývá policie na Nauru.

Canberra prý nadále podporuje vládu Nauru v tom, aby se starala o zdraví, bezpečnost a převoz uprchlíků. Australský stínový ministr obrany Richard Marles ale kritizoval kabinet v Canbeře za nedostatek transparentnosti a nezávislého dohledu nad děním na Nauru.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Armádní letoun s vojáky na palubě se zřítil na jihu Kolumbie

Armádní transportní letoun C-130 Hercules v pondělí krátce po vzletu havaroval na jihu Kolumbie. Agentura Reuters napsala s odkazem na představitele kolumbijských ozbrojených sil, že v letadle bylo 125 lidí. Tamní prezident Gustavo Petro na síti X uvedl, že zahynul jeden člověk, 77 bylo zraněno a převezeno do nemocnice. Osud 43 lidí je podle prezidenta dosud neznámý. Agentura AFP dříve s odvoláním na armádu uvedla, že zahynulo kolem 80 vojáků.
18:15Aktualizovánopřed 8 mminutami

Izrael znovu zaútočil na Teherán

Izraelská armáda uvedla, že zahájila rozsáhlou vlnu úderů na infrastrukturu v Teheránu, píše stanice Al-Džazíra. V centrální části a také v okolí íránské metropole se ozývaly silné exploze a obyvatelé hlásili výpadky proudu. Izraelská armáda také zaútočila na město Karadž západně od Teheránu. Izraelsko-americké vzdušné útoky zabily v pondělí šest lidí ve městě Tabríz na severozápadě země, uvedla agentura Fars. Írán v reakci útočil na země v regionu.
07:47Aktualizovánopřed 22 mminutami

Trump nařídil o pět dnů podmínečně odložit útoky na íránské elektrárny

Prezident USA Donald Trump nařídil po dobu pěti dnů podmínečně odložit jakékoliv útoky na íránské elektrárny a energetickou infrastrukturu. Uvedl, že Spojené státy vedly v posledních dvou dnech velmi dobré a produktivní rozhovory s Íránem o úplném ukončení války na Blízkém východě. Teherán taková jednání podle agentur popřel. Zpravodaj serveru Axios informoval o separátních jednáních diplomatů Turecka, Egypta a Pákistánu s americkým vyjednavačem Stevem Witkoffem a íránským ministrem zahraničí Abbásem Arakčím.
12:27Aktualizovánopřed 44 mminutami

Protikorupční protesty v Albánii vyústily ve střet s policií

Policie použila v albánské Tiraně vodní kanony proti opozičním demonstrantům požadujícím rezignaci tamní vlády. Reagovali tak na některé protestující, kteří házeli zápalné lahve na kancelář předsedy vlády. Děje se tak poté, co byla místopředsedkyně Belinda Ballukuová obviněna z ovlivňování veřejných tendrů na velké infrastrukturní zakázky ve prospěch některých společností, což Ballukuová odmítá. Boj proti korupci a organizovanému zločinu je pro Albánii zásadní, protože usiluje o vstup do Evropské unie, píše Reuters.
před 1 hhodinou

Maďarsko a Rusko se snažily pomáhat slovenskému Smeru ve volbách, dokazuje podle novináře odposlech

Maďarsko v roce 2020 pomáhalo zajistit tehdejšímu slovenskému premiérovi Peteru Pellegrinimu přijetí u ruského premiéra Michaila Mišustina; Budapešť si od toho slibovala volební vítězství Smeru – sociální demokracie (Smer–SD) nynějšího slovenského ministerského předsedy Roberta Fica. Tvrdí to maďarský investigativní novinář Szabolcs Panyi, který v pondělí zveřejnil údajný přepis odposlechu telefonátu maďarského ministra zahraničí Pétera Szijjártóa s jeho ruským protějškem Sergejem Lavrovem.
19:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Čína obkličuje druhou největší poušť světa zelenou zdí. Už zachytává oxid uhličitý

Číně se daří zalesňovat jednu ze svých největších pouští. Okraje Taklamakanu pomalu zarůstají stromy a keři, které už jsou místy tak husté, že pohlcují ze vzduchu oxid uhličitý. Konkrétní dopady popsala nová studie.
před 3 hhodinami

Izrael zasáhl v Libanonu další most, podle místního deníku chce region odříznout

Izraelská armáda se nadále snaží odříznout jižní část Libanonu v oblasti řeky Lítání od zbytku země, píše deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Izrael při vzdušných útocích na Libanon znovu cílil na jeden z klíčových mostů přes Lítání, který spojuje oblast Bint Džbajl a Nabatíja. Jeho zničení přerušilo spojení mezi těmito dvěma regiony. V noci na pondělí Izrael bombardoval údolí Bikáa a oblast Baalbek na východě země. V oblasti Súr na jihu země izraelská armáda zabila dva lidi.
před 3 hhodinami

Výsledek voleb v Porýní-Falci je pro německou sociální demokracii katastrofální, řekl její šéf

Pro německou sociální demokracii (SPD) je výsledek nedělních zemských voleb v Porýní-Falci katastrofální, shledal spolupředseda strany Lars Klingbeil. O tomtéž píše tamní tisk. Podle Klingbeila ale nechce současné vedení stranu uvrhnout do chaosu a vleklé debaty o personálních otázkách, a na své funkce proto rezignovat nehodlá. Porýní-Falc byla dlouho považována za baštu SPD, člen strany byl zemským premiérem posledních 35 let. Nedělní volby ale vyhrála opoziční Křesťanskodemokratická unie (CDU), sociální demokracie skončila s odstupem druhá.
05:42Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...