Saakašvili bude za incident na hranicích pokutován, vyhoštění mu ale nehrozí

Za nezákonné překročení ukrajinských hranic hrozí bývalému gruzínskému prezidentovi Michailu Saakašvilimu pokuta, vyhoštěn z Ukrajiny ale nebude. V Kyjevě to prohlásil ukrajinský generální prokurátor Jurij Lucenko. Saakašvili, jemuž odebral ukrajinské občanství prezident Petro Porošenko, si podle Lucenka musí vyřídit doklady nezbytné k trvalému pobytu.

Před deseti dny Saakašvili pod ochranou svých stoupenců překročil násilně polsko-ukrajinské hranice mimo oficiální hraniční přechod. Při incidentu bylo podle Kyjeva zraněno před deset ukrajinských policistů a pohraničníků, pět osob bylo zadrženo a dva muži byli odsouzeni k 60 dnům vězení.

Jednání na polsko-ukrajinské hranici Lucenko označil za přestupek, nikoli trestný čin. „(Saakašvili) dostal protokol o přestupku, musí zaplatit pokutu a získat právo trvalého pobytu. Z jeho nynějšího právního postavení nevyplývá nutnost vyhoštění do Gruzie,“ řekl ukrajinský generální prokurátor agentuře Interfax.

Saakašvili, kterého v roce 2015 Porošenko jmenoval gubernátorem Oděské oblasti, se loni s prezidentem rozešel a založil vlastní politickou stranu Hnutí nových sil. Hlavu státu tvrdě kritizuje za údajné tolerování korupce a váhavé prosazování reforem. Porošenko mu odebral ukrajinské občanství; o gruzínské Saakašvili přišel při získání občanství ukrajinského.