Gruzínský exprezident Saakašvili přišel o ukrajinské občanství. Porošenko mu ho odebral

Ukrajinský prezident Petro Porošenko zbavil bývalého gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho ukrajinského státního občanství. Informují o tom ukrajinská média s odvoláním na vyjádření státní migrační služby. Krok je vyústěním sporu, který mezi někdejšími spojenci v boji proti ruské agresi vypukl loni. O občanství rodné Gruzie Saakašvili přišel v prosinci 2015. Zbavení občanství je podle ukrajinských médií výsostná pravomoc hlavy státu.

Michail Saakašvili
Zdroj: ČTK/AP/Efrem Lukatsky

Saakašvili stál v čele Gruzie v letech 2003 až 2013, ale krátce před vypršením svého mandátu opustil zemi v obavě, že bude pronásledován novou vládou. Uchýlil se na Ukrajinu, kde na jaře 2015 dostal státní občanství a současně s tím byl jmenován gubernátorem Oděské oblasti.

V Gruzii byl mezitím v nepřítomnosti obviněn ze zneužití úřadu. Občanství mu tamní prezident Giorgi Margvelašvili odebral v prosinci 2015 s odůvodněním, že Saakašvili přijal občanství Ukrajiny.

S Porošenkem, svým známým ze studií, se Saakašvili rozešel loni, kdy prezidenta tvrdě kritizoval za neplnění volebních slibů a za údajné protežování korupčníků. Po složení gubernátorské funkce založil vlastní politickou stranu nazvanou Hnutí nových sil.

Formálním důvodem pro odebrání občanství byla podle agentury TSN skutečnost, že exprezident Saakašvili prý svou žádost o ukrajinské občanství podložil nepravdivými informacemi. Podle Kyjeva Saakašvili nepravdivě uvedl, že v té době nebyl na Ukrajině ani v jiné zemi vyšetřován. Právě tehdy na něj ale gruzínská policie vydala zatykač.

Web deníku Kyiv Post uvádí, že migrační služba přímo nepotvrdila, že Saakašvili o občanství skutečně přišel. Také politikova mluvčí tvrdí, že má od služby informaci, podle které není zpráva pravdivá. Podle ruské soukromé agentury Interfax ale odebrání občanství potvrdil poslanec ukrajinské Radikální strany Igor Mosijčuk a také další zdroj. 

Saakašvili v první reakci oznámil, že bude dál žít v Kyjevě i bez občanství. Jeho politické plány ale krok prezidenta může ovlivnit, protože podle ukrajinských zákonů může vést politickou stranu či být zvolen do parlamentu pouze ukrajinský občan.

Saakašvili je v USA, na Ukrajinu se chce vrátit

Podle proreformního ukrajinského poslance Sergeje Leščenka je teď Saakašvili ve Spojených státech. „Saakašvili se nemůže vrátit na Ukrajinu, protože by byl po příletu okamžitě zatčen a a vyhoštěn do Gruzie,“ uvedl podle Kyiv Post Leščenko. Podle své mluvčí se ale Saakašvili hodlá na Ukrajinu vrátit.

Porošenkovo rozhodnutí kritizoval vlivný ukrajinský poslanec Mustafa Najem. „To je to nejhloupější, co může člověka napadnout,“ vzkázal na sociální síti prezidentovi. „Je to známka slabosti, která prezidenta Ukrajiny staví do špatného světla.“

Krok kritizoval také Davit Sakvarelidze, další Gruzínec, který donedávna působil jako zástupce ukrajinského generálního prokurátora. Porošenka označil za „nového Janukovyče“ s tím, že prezidentovo rozhodnutí urychlí jeho konec. 

Saakašviliho manželka Sandra Roelofsová má nizozemské občanství. Není známo, jestli má Saakašvili ještě občanství jiné země, píše web Meduza. Jak ale připomíná Kyiv Post, podle mezinárodního práva není možné, aby Ukrajina sebrala občanství člověku, který jiné občanství nemá.