Rusové zřejmě prolomili ukrajinskou obranu Časiv Jaru

Ruská armáda po několikaměsíčním úsilí zřejmě prolomila ukrajinskou obranu u města Časiv Jar v Doněcké oblasti. Píše to německý deník Bild i americký list The Wall Street Journal. Rusové v noci také zaútočili na ukrajinské město Sumy. Zabili tam téměř celou jednu rodinu, z níž přežil jen otec.

O tom, že ruské jednotky prolomily obranu města Časiv Jar a pravděpodobně postupují směrem k jeho centru, napsal Bild s odkazem na svého vojenského analytika Juliana Röpckeho.

Röpcke tvrdí, že po několika měsících, kdy nebyli schopni překročit kanál Siverskyj Doněc-Donbas ležící na východním okraji města, se okupantům podařilo vodní cestu překonat a postoupili dva a půl kilometru na západ podél jižního okraje města.

„Ruské invazní síly prolomily ukrajinské linie jižně od Časiv Jaru a vztyčily svou vlajku na průmyslové budově 2,5 kilometru za kanálem,“ uvedl analytik. Kromě toho naznačil, že se nyní mohou obrátit na sever a začít se pohybovat směrem k centru města.

O tom, že invazní síly u města prorazily, psal minulý týden také americký list The Wall Street Journal. Podle něj tehdy okupanti zahájili útok přes dva body na kanálu Siverskyj Doněc-Donbas. Jejich postup by mohl znamenat významný krok Ruska k dobytí města, dodal list.

Šedivý: Rusové rozšiřují svůj vlom do ukrajinského území

Ukrajina má největší vojenské úspěchy ve vzdušném prostoru, v souboji dronů, řekl v pořadu 90'ČT24 bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. „Ukrajinci jsou schopni provádět údery na poměrně velkou hloubku, přes tisíc kilometrů do ruského území, a likvidovat sklady, zařízení.“

Naopak v pozemní operaci mají podle generála ve výslužbě lepší výsledky Rusové. „Především se postupuje ve směru na Kupjansk a pravděpodobně již Ukrajinci chápou, že ho nebudou schopni udržet.“ Dále zmínil i průlom u Časiv Jaru. Pokrovsk je pak již v dostřelu nejběžnějších ruských zbraní. „Především Rusové rozšiřují svůj vlom do ukrajinského území.“

Nahrávám video

Domnívá se proto, že bude nutné, aby Ukrajinci přijali zásadní rozhodnutí, jak zastavit tento postup ruských vojsk. V této souvislosti zmínil názory některých ukrajinských velitelů, že průnik na ruské území, kurská operace, byl zbytečně velkým riskem a odčerpal poměrně dobře vybavené a vycvičené ukrajinské útvary. „Myslím, že krize, kterou Ukrajina momentálně z tohoto pohledu prochází, se musí vyřešit tím, že soustředí úsilí k tomu, aby se zastavil postup ruských vojsk na hlavních směrech.“

Ukrajina by se také měla připravit na zimní období, které nebude vojensky tak vypjaté, i na jaro a na konsolidaci své armády. Zásadní problémy vidí Šedivý v pozdě zahájené mobilizaci, v nevycvičených vojácích na frontě, velkých ztrátách či míře dezerce. „To je něco, co nyní Ukrajinu hodně trápí.“

Ruský útok zabil téměř celou rodinu v Sumách

V noci na úterý zabíjel ruský útok v Sumách, kde okupanti zasáhli rodinný dům. Nálet přežil jen padesátiletý muž, který v okamžiku úderu vyšel na dvůr, a proto vyvázl jen se zraněním.

V troskách domu zahynuly jeho čtrnáctiletá dcera, padesátiletá manželka a dvaašedesátiletá sestra, uvedla prokuratura. „Cílem byl obytný sektor a kritická infrastruktura města,“ dodal předseda správy Sumské oblasti Ihor Kalčenko.

Ukrajinské drony zase útočily na cíle v Rusku. Jejich nálet poškodil dva lihovary v Tulské oblasti, ležící jižně od Moskvy, oznámil gubernátor ruského regionu Dmitrij Miljajev. Ukrajinské drony také zasáhly chemičku v Tambovské oblasti a průmyslový podnik ve Voroněžské oblasti, informovaly místní úřady.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet nakažených ebolou v Kongu překročil dva tisíce

Evidovaných případů eboly je v Kongu přes dva tisíce, oznámily v noci na středu dle agentury Reuters vládní úřady. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý uvedla, že skutečné počty nakažených mohou být i několikanásobně vyšší. Zemřelo 754 nakažených.
před 9 mminutami

Ukrajina hlásí po útocích mrtvé, Kyjev drony zasáhl ruské tankery

Ruský útok na Oděsu si vyžádal tři mrtvé, uvedl ve středu šéf tamní městské správy Serhij Lysak. Po jednom mrtvém ohlásily ukrajinské úřady z Černihivské oblasti a Chersonu. Ukrajina zároveň zasáhla v Černém moři dvacet ruských lodí, z toho sedmnáct tankerů, uvedl velitel jejích dronových vojsk Robert Brovdi.
08:10Aktualizovánopřed 26 mminutami

Spojené státy a Írán v noci ohlásily další údery, píší agentury

Americká armáda uvedla ve středu kolem 4:00 SELČ, že dokončila novou vlnu úderů na Írán, která trvala sedm hodin. Íránské revoluční gardy oznámily údery na Bahrajn, Kuvajt či Jordánsko, píší agentury. Bahrajn a Kuvajt v noci hlásily útoky. Jordánská armáda sdělila, že zničila tři íránské rakety.
05:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

VideoAmerický archiv nahrál na internet sbírku členských legitimací NSDAP

V Německu nebylo ještě donedávna snadné jednoznačně odpovědět na otázku, jestli něčí prarodiče byli nacisté. Dochované členské legitimace Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP) byly kvůli přísné ochraně osobních dat přístupné jen omezeně a fyzicky v berlínském archivu. Americký archiv teď sbírku nahrál na internet.
před 4 hhodinami

Americká armáda oznámila obnovení námořní blokády íránských přístavů

Velitelství americké armády CENTCOM oznámilo, že obnovilo námořní blokádu íránských přístavů od úterních 22:00 SELČ. Tento postup nařídil v pondělí americký prezident Donald Trump. Americké námořnictvo má v oblasti více než dvacet bojových lodí a stovky letounů, uvedlo velitelství. Spojené státy příští týden v Íránu zaútočí na mosty a elektrárny, pokud Teherán neuzavře do té doby se Spojenými státy dohodu, sdělil dle agentur Trump při vystoupení na stanici Fox News.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Pohraniční kontroly mezi Španělskem a Gibraltarem skončily

Kontroly na hranici mezi Španělskem a Gibraltarem ve středu krátce po půlnoci skončily. Píší to agentury AFP a AP. Je to výsledek dohody podepsané v úterý mezi Británií a Evropskou unií o statusu tohoto britského území na jihu Pyrenejského poloostrova. Jedním z cílů ujednání bylo právě odstranění pozemní hranice.
před 7 hhodinami

VideoFinsko spouští náborovou kampaň do tajné služby, reaguje tím na ruské aktivity

Finská tajná služba žádá občany o spolupráci při ochraně proti nepřátelským státům. Na její novou kampaň už odpověděly tři tisíce lidí. Jde o nejrozsáhlejší nábor civilistů do bezpečnostních služeb za poslední roky v celém regionu. Výhodou je znalost ruštiny nebo čínštiny, protože tyto země Finsko vnímá jako hrozbu. Hlásit se mohou všichni zájemci ochotní projít zpravodajským výcvikem, vítáni jsou i důchodci. Helsinky tím reagují na ruské útoky proti infrastruktuře, které po vstupu do NATO nepolevují. Ještě proaktivnější nabídky zveřejňuje vojenská rozvědka v Dánsku.
před 10 hhodinami

V íránských městech se opět ozývaly exploze. Kuvajt a Katar hlásí údery z Íránu

Městy napříč Íránem v úterý opakovaně zněly výbuchy. V přístavním městě Búšehr údajně zasáhly americké střely čtyři městské části. Později hlásil exploze i ostrov Kešm. Útok zaznamenaly i tankery – na lodi společnosti Stolt vybuchlo během plavby u pobřeží Ománu neidentifikované vnější zařízení. Spojené arabské emiráty (SAE) oznámily, že v Hormuzském průlivu byly dva tankery této země zasaženy íránskými řízenými střelami. Zemřel jeden člen posádky. Další íránské útoky hlásily i Bahrajn, Irák, Jordánsko, Katar a Kuvajt.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.