Rusové u místa čtvrteční havárie hromadně skupují jód, lékárny nestíhají doplňovat zásoby

Rusové žijící na severu země, kde podle úřadů jen nakrátko stoupla radioaktivita po nepovedeném čtvrtečním raketovém testu na střelnici ruského vojenského námořnictva, začali skupovat jód. Uvedla to ruská média. Podrobnosti o testu, který skončil výbuchem, se ruské ministerstvo obrany rozhodlo utajit. Podle nepotvrzených zpráv byli do moskevských nemocnic odvezeni lidé s nemocí z ozáření.

„V lékárnách Archangelska a Severodvinska prudce stoupla poptávka po preparátech obsahujících jód,“ napsala agentura Interfax. Momentálně se žádné pilulky s jódem nedají sehnat, protože lidé „skoupili všechno“, jak prohlásil jeden lékárník.

Sháňka po jódu podle něj vypukla ještě ve čtvrtek večer a lidé nejprve kupovali tabletky a pak i další preparáty a roztoky obsahující jód. Lékárníci si objednali další zboží, protože zájem po jódu přetrvává i v pátek. Podle místního serveru jód aktuálně není v devíti z patnácti místních lékáren, ale poptávka pokračuje.

Existuje teorie, že preparáty s jódem dokážou chránit organismus před radiací, ale nedoporučuje se je užívat bez konzultace s lékaři, což se týká především lidí s problémy se štítnou žlázou, poznamenal list Vedomosti.

Ministerstvo obrany už ve čtvrtek oznámilo, že při zkoušce raketových motorů na kapalné palivo na zkušební střelnici u obce Ňonoksa nedaleko přístavu Severodvinsk nastal výbuch a požár. Přilehlá oblast Bílého moře, Dvinský záliv, byla na měsíc uzavřena pro civilní plavbu.

Při neštěstí zahynuli dva specialisté, další lidé byli zraněni. Asi čtyřicet kilometrů od místa nehody se krátce zvýšila radioaktivita. Podle náčelníka civilní obrany po 30 minut trojnásobně překročila přípustnou normu, než prudce klesla. Lidem prý nic nehrozilo, větší dávku dostane pacient při vyšetření na rentgenu, napsal list Kommersant.

Informace o krátkodobém zvýšení radioaktivity v pátek z webu severodvinské radnice zmizela. Podle páteční zprávy TASS je v oblasti radioaktivita v normě.

Úřady podle tisku neinformují o všem

Zatímco ministerstvo obrany žádné další podrobnosti nesdělilo, na sociálních sítích a v místních médiích se objevily zprávy až o patnácti zraněných, část z nich prý byla s různými poraněními a popáleninami hospitalizována v Severodvinsku nebo v oblastní nemocnici v Archangelsku.

Šest lidí bylo údajně dopraveno speciálními letadly do hlavního města, kde je převzala kolona vozidel s lidmi v protichemických oblecích. Pacienti, kteří prý mají i těžká zranění, byli hospitalizováni s diagnózou nemoc z ozáření. V zóně výbuchu prý pracují specialisté na sběr radioaktivního odpadu. Informace se odvolávají na zprávy investigativního internetového média Baza, z jiných zdrojů je nelze ověřit.

Uzavření Dvinského zálivu představuje podle nejmenovaných zástupců vojenského námořnictva preventivní opatření ohledně místního rybolovu, protože do těchto vod se mohlo dostat vysoce toxické raketové palivo. To se během tří čtyř týdnů natolik rozředí, že přestane být nebezpečné. Navíc vojáci potřebují čas, aby našli a vyzvedli z moře kusy poničené techniky, nutné k vyšetření příčin čtvrteční nehody.