Rusko chystá kvůli suchoji odvetná opatření a žádá omluvu. Ta ale z Ankary nezazní

Ruská vláda má do dvou dnů vypracovat seznam omezujících opatření vůči Turecku, které v úterý sestřelilo ruský letoun Su-24. Prezident Vladimir Putin považuje tento „absolutně nevysvětlitelný“ čin za „úder do zad“ od těch, které jeho země považovala za partnera v boji proti terorismu. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil sestřelení ruského stroje za automatickou reakci v souladu s platnými instrukcemi, jaké měla armáda. Omlouvat se nehodlá.

Putin obvinil turecké vedení, že vědomě přivádí vztahy s Ruskem do slepé uličky. „Dosud nepřišly omluvy za zkázu Su-24, ani návrhy na náhradu škod,“ uvedl ruský prezident v reakci na incident na turecko-syrské hranici.

Rusko z Ankary podle šéfa Kremlu očekává omluvu od nejvyššího vedení, návrh na náhradu škod a slib potrestání viníků. Turecké jednání odporuje zdravému rozumu i mezinárodnímu právu, řekl Putin.

Ankara ovšem zcela vylučuje, že by mohla vyslat do Moskvy za svou reakci omluvu. „Pokud by se měl někdo omluvit, pak to nejsme my. Omluvit by se měli ti, kdo narušili náš vzdušný prostor,“ řekl turecký prezident Erdogan. Stejný názor vyslovil i šéf turecké diplomacie Mevlüt Cavusoglu: „Není důvod, aby se Turecko omlouvalo za situaci, v níž má pravdu.“ 

3 minuty
Rusko i Turecko žádají omluvu
Zdroj: ČT24

Rusové si dají větší pozor na turecké zboží

Podle ruského premiéra Dmitrije Medveděva se budou odvetná opatření týkat společných investičních projektů, fungování tureckých firem v Rusku a dodávek tureckého zboží včetně potravin. Některé projekty mohou být pozastaveny, jiné úplně zrušeny.

Medveděv prohlásil, že odvetná opatření nebudou časově omezena. Vládní návrh má být předložen co nejdřív, aby bylo možno zahájit „odpovídající procedury“. Rusko na turecký útok odpoví opatřeními „vojenského, diplomatického a ekonomického charakteru“, řekl předseda ruské vlády.

Je to nepochybně akt agrese proti našemu státu ze strany Turecka, našeho souseda a k tomu navíc člena Severoatlantické aliance.
Dmitrij Medveděv

Ruská vláda už oznámila, že nařídila zesílení kontroly dovozu zemědělské produkce z Turecka. Příčinou je údajně opakované porušování ruských norem, a to až u 15 procent dovážených produktů.

Proč ruské úřady nezasáhly dříve, informace neuvádí. Peskov řekl, že zesílená kontrola tureckého dovozu souvisí i se „zvýšenou teroristickou hrozbou“. Informaci blíž nevysvětlil, řekl jen, že jednání Turecka je „nepředvídatelné“.

Erdogan je z ruské odvety „smutný“

Ruské vedení bezprostředně po úterním útoku na bombardér Su-24 varovalo Ankaru, že incident bude mít vážné následky na stav rusko-tureckých vztahů. Kreml vyzval Rusy, aby bojkotovali turecká rekreační letoviska. V ruských městech prý potravinářské řetězce živelně vyřazují turecké zboží z nabídky.

Vicepremiér krymské autonomní vlády dosazené Moskvou oznámil, že Krym zastavil realizaci třiceti tureckých investičních projektů v hodnotě půl miliardy dolarů (téměř 13 miliard korun). Ruslan Balbek novinářům řekl, že projekty se týkaly zejména stavebnictví, turistiky, komunikací a dodávek potravin. V plánu byla i výstavba velké mešity v Simferopolu.

Erdogan nechápe odvetné kroky Ruska
Zdroj: Umit Bektas/Reuters

Turecký prezident prohlásil, že je „smutný“ z odvetných opatření Ruska nesouvisejících přímo s incidentem. Tyto kroky jsou podle něj „emocionální“ a nehodné politiků.

Během projevu v Ankaře turecký prezident ujistil, že jeho země nenakupuje ropu od Islámského státu. Turecko se podle něj naopak snaží zastavit pašování ropy přes syrsko-tureckou hranici. Moskva, která Ankaru z nakupování ropy od IS obviňuje, musí svá tvrzení podle hlavy Turecka nejprve dokázat. Ropa je klíčovým zdrojem příjmu islamistů.

Putin se v Paříži s Erdoganem nesetká

Kremelský mluvčí Dmitrij Peskov oznámil, že na summitu o klimatických změnách, který se uskuteční příští týden v Paříži, se nejvyšší představitelé obou zemí nesetkají. Nic ruský mluvčí neví ani o tom, že by se měl uskutečnit telefonický rozhovor obou státníků.

Putin se má podle ruských médií v Paříži setkat s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem. Není ani vyloučeno, že bude na okraj schůzky jednat i s prezidentem USA Barackem Obamou.

7 minut
Napětí na turecko-syrské hranici trvá
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump uvalil 25procentní clo na země obchodující s Íránem

Země, které obchodují s Íránem, budou s okamžitou platností při obchodování se Spojenými státy podléhat celní přirážce ve výši 25 procent. Na své sociální síti Truth Social to oznámil americký prezident Donald Trump s tím, že toto nařízení je konečné a nezvratné. Íránem zmítají protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů od přelomu roku zahynuly stovky lidí. Trump nevylučuje, že Spojené státy proti Teheránu zasáhnou.
před 3 hhodinami

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení. EU hrozí Teheránu sankcemi.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zastrašování, řekl šéf Fedu o svém vyšetřování

Americké ministerstvo spravedlnosti začalo vyšetřovat šéfa centrální banky (Fed) Jeroma Powella. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa mu pohrozila obviněním za loňské výroky před Kongresem ohledně projektu renovace budov centrální banky, oznámil v neděli večer Powell. Vyšetřování označil za záminku. Trump si totiž přeje výrazně nižší úrokové sazby a Powella opakovaně kritizoval, že to nezajistil. Současný ministr financí Scott Bessent podle zdrojů serveru Axios prezidenta varoval, že vyšetřování vyvolává chaos a mohlo by mít negativní vliv na finanční trhy.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump se ve čtvrtek sejde s lídryní venezuelské opozice Machadovou, píše Reuters

Prezident Spojených států Donald Trump se ve čtvrtek setká s venezuelskou opoziční političkou a nositelkou Nobelovy ceny za mír Maríou Corinou Machadovou, informovala v pondělí s odvoláním na představitele Bílého domu agentura Reuters. Americké speciální síly přitom 3. ledna unesly z jihoamerické země tamního autoritářského vůdce Nicoláse Madura a jeho manželku, kteří nyní před soudem v New Yorku čelí obvinění z narkoterorismu.
před 6 hhodinami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Loni bylo na Ukrajině zabito nejméně 2514 civilistů, tvrdí OSN

V uplynulém roce bylo kvůli bojům na Ukrajině zabito přinejmenším 2514 civilistů a dalších 12 142 jich bylo zraněno, což je více než v předešlých letech – s výjimkou roku 2022, kdy Rusko zahájilo invazi do země. Ve své nejnovější zprávě to v pondělí uvedla Mise OSN pro monitorování lidských práv na Ukrajině (HRMMU). Celkem si ruská agrese proti sousední zemi dle ní už vyžádala životy nejméně 14 999 civilistů včetně stovek dětí, dalších 40 601 osob včetně nezletilých dle mise utrpělo zranění.
před 8 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 648 lidí, uvedla v pondělí pozdě odpoledne SEČ nevládní organizace Iran Human Rights (IHR). Neoficiální údaje hovoří i o více než šesti tisících mrtvých. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Britský regulátor kvůli sexualizovaným fotkám vyšetřuje síť X

Vyšetřování americké platformy X miliardáře Elona Muska zahájil britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom. Je to v souvislosti se skandálem, kdy chatbot Grok na žádost uživatelů na síti X generuje sexualizované fotografie žen a dětí. Ofcom se zabývá podezřením, že síť nedostatečně chrání uživatele před nezákonným obsahem, uvedl úřad v pondělním sdělení. Malajsie a Indonésie během víkendu jako první země na světě přístup ke Groku zablokovaly.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...