Ruské katastrofální záplavy už mají 171 obětí

Moskva - Ruské úřady stále upřesňují informace o obětech katastrofálních záplav na jihozápadě země. Jejích počet se už zvýšil na 171, z nichž nejméně 140 pochází z města Krymsk a záchranáři stále další mrtvá těla nacházejí. Pohroma zasáhla celkem asi 13 tisíc lidí. Postiženou oblast navštívil také prezident Vladimir Putin, který na 9. července vyhlásil státní smutek.

Velká voda v noci na sobotu zřejmě největší spoušť způsobila v oblasti u města Krymsk, kde záchranáři stále pátrají po pohřešovaných. Na místo dorazil prezident Vladimir Putin, aby si z vrtulníku prohlédl rozsah škod. Chtěl dohlédnout na záchranné práce a slíbil, že postup úřadů projde důslednou kontrolou. „Požádal jsem šéfa vyšetřovací komise, aby sem dorazil. Prověří jednání všech úředníků. Kdy a jak přišlo varování, kdy mohlo a kdy mělo přijít. A kdo co podnikl,“ podotkl prezident. 

Mnozí vládu obviňují, že o katastrofě neřekla všechno. Mluví se o tom, že místní úřady nařídily otevřít přehradu a znásobily tak sílu přívalové vlny. Oficiální místa to popírají. „Odtok vody z přehrady není technicky možný. Tak byla postavena. Podle úřadu pro dohled nad životním prostřední je nádrž v běžném provozu,“ dodal Putin. 

Putin poškozeným domácnostem slíbil finanční pomoc. Každá z rodin obětí podle něj obdrží kompenzace ve výši dva miliony rublů (více než 1,2 milionu korun). Nařídil také vyšetřování okolností dramatických událostí a na 9. července vyhlásil státní smutek.

Krasnodar na podobné záplavy nepamatuje. Za pár hodin spadlo tolik srážek jako jindy za celý měsíc a přívalové deště ochromily celý kraj. Lidé mluví o nejhorší katastrofě za několik staletí. Velká voda přišla uprostřed noci a bez varování, a lidé proto museli hledat úkryt na střechách a stromech, kde čekali na záchranáře.