Republikánský sjezd mění kvůli hurikánu Gustav program

Washington/St. Louis - Nominační sjezd amerických republikánů, který dnes začíná v Minnesotě, mění svůj program. Na vině je hurikán Gustav, který se od Mexického zálivu přesouvá do jižní části Spojených států. Svou účast zrušil americký republikánský prezident George Bush i viceprezident Richard Cheney. Většina pondělních bodů byla přesunuta. Politici se chtějí soustředit na jih USA, kde již v roce 2005 hurikán Katrina zpustošil New Orleans. Do oblasti zamíří i republikánský kandidát na amerického prezidenta John McCain.

Bush navštíví záchranářské centrum v Texasu. Snaží se tak zřejmě předejít kritice za pasivitu při katastrofě z roku 2005. Jak upřesnila jeho mluvčí Dana Perinová, prezident promluví k delegátům sjezdu prostřednictvím satelitního spojení. Účast na sjezdu odřekl kvůli hurikánu i viceprezident Richard Cheney, svou přítomnost naopak potvrdila prezidentova choť Laura Bushová. „Prezident a viceprezident se rozhodli kvůli hurikánu nejet na sjezd do Minnesoty. Pracujeme na alternativním řešení,“ řekla Perinová ve Washingtonu novinářům.

Podle zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky sjezd sice dnes začne, ale bude mít minimální agendu a delegáti se rozejdou asi po dvou hodinách. Pohanka nevyloučil, že McCain svůj nominační projev přednese přímo z postižené oblasti, nebudou-li následky hurikánu obzvlášť těžké.

Místo cesty na sjezd cesta za hurikánem

McCain odůvodnil zrušení části pondělního programu následovně: „Nastala chvíle, kdy musíme odložit stranou většinu našich stranických záležitostí. Pozastavujeme proto většinu našich aktivit plánovaných na první den sjezdového jednání s výjimkou těch, které jsou zcela nezbytné,“ dodal senátor. Na sjezdu jej přitom měli republikáni oficiálně jmenovat za svého kandidáta pro listopadové volby hlavy státu. V těch se utká s demokratickým soupeřem Barackem Obamou.

Spolu s McCainem do nejvíce ohrožených států Louisiana a sousední Mississippi odcestuje i Sarah Palinová, kterou senátor v pátek navrhl do funkce viceprezidentky.

Bush a jeho administrativa se v roce 2005 stali terčem ostré kritiky za to, že nedokázali odpovídajícím způsobem reagovat na hurikán Katrina, jenž udeřil na Louisianu a zdevastoval tamější New Orleans. Gustav nyní míří do zhruba stejných míst a meteorologové varují, že by mohl mít stejně ničivé následky jako před třemi lety Katrina. Mezi kritiky tehdejšího Bushova postupu byl i McCain.

John McCain a Sarah Palinová
Zdroj: AP/ČTK