Republikán Romney vstoupil do boje o Bílý dům

Washington - Bývalý guvernér amerického státu Massachusetts Mitt Romney dnes oficiálně oznámil kandidaturu na prezidenta USA. Z průzkumů vychází jako největší favorit mezi uchazeči o republikánskou nominaci do voleb, jež se uskuteční příští rok v listopadu. Romney na prezidenta kandidoval již při minulých volbách, tehdy ale neuspěl v primárkách; republikáni nakonec vyslali do voleb Johna McCaina. Před Romneym se oficiálně do boje o Bílý dům přihlásili tři republikáni.

Romney prohlásil, že chce Spojené státy vést za lepší budoucností. Současný prezident Barack Obama podle něj zklamal jak v hospodářské, tak v zahraniční politice.

Podle politologů má čtyřiašedesátiletý Romney určitou výhodu v tom, že je mezi republikány, kteří by mohli do primárek vstoupit, jediným výrazným umírněným kandidátem. Většina jeho soupeřů zastává spíše konzervativní postoje, takže se patrně soustředí hlavně na boj mezi sebou, aby se proti sobě vymezili.

Umírněnější postoj může být i Romneyho nevýhodou. V době, kdy stál v čele Massachusetts, tento stát schválil zdravotní reformu podobou té, kterou na federální úrovni prosadil americký prezident. Obamova zdravotní reforma je přitom republikánům trnem v oku a mnozí slibují, že ji v případě volebního vítězství zruší.

Proti Romneymu také může hrát jeho víra. Republikáni v jižních státech, kteří jsou převážně evangelíci, se budou podle analytiků zdráhat volit mormona.

Průzkumy ale zatím stále staví Romneyho do čela možných republikánských uchazečů o Bílý dům. Jeho podpora je výrazně vyšší než u zbývajících politiků, kteří už kandidaturu oficiálně oznámili - bývalého předsedy Sněmovny reprezentantů Newta Gingriche, kongresmana Rona Paula a bývalého guvernéra Minnesoty Tima Pawlentyho. Srovnatelnou podporu jako Romney má například bývalá guvernérka Aljašky Sarah Palinová, ta ale zatím neuvedla, zda kandidovat bude.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Vítězstvím nad nacismem Kreml ospravedlňuje válku proti Ukrajině

Rusko si osmdesáté výročí konce druhé světové války připomíná ve velkém stylu, vůdce Vladimir Putin vyhlásil letošek „Rokem obránce vlasti“. Oslavy Dne vítězství mají v zemi velký význam, neboť vítězství v druhé světové válce, respektive v ruském pojetí ve Velké vlastenecké válce, je zásadní součástí tamní kolektivní paměti. Hrdost na porážku nacismu sjednocuje společnost, zároveň ji však režim využívá k politickým účelům, v posledních letech především k ospravedlňování agrese proti Ukrajině, což je také ústředním tématem letošních oslav.
před 1 hhodinou

Pákistán udeřil v indickém Kašmíru

Série nových výbuchů otřásla letištěm ve městě Džammú a dalších oblastech v indické části Kašmíru, kde se rozezněly sirény a vypadl proud. Píše to agentura AFP. Pákistánská armáda tvrdí, že ve čtvrtek sestřelila pětadvacet indických dronů. Podle armádního mluvčího Ahmada Šarífa Čaudhrího v důsledky útoku zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zlo nepřeváží, zdůraznil v prvním proslovu nový papež Lev XIV.

Konkláve ve čtvrtek odpoledne zvolilo novou hlavu římskokatolické církve. Stal se jí 69letý americký kardinál Robert Francis Prevost, který si zvolil jméno Lev XIV. V prvním vystoupení kladl důraz na mír. Bůh vás všechny miluje, zlo nepřeváží, vzkázal. Nástupce zesnulého papeže Františka vybíralo 133 kardinálů-volitelů od středy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

„Pocta pro USA“ či „kotva usmíření“. Svět reaguje na nového papeže

Nové hlavě katolické církve, kterou byl ve čtvrtek pozdě odpoledne zvolen Američan Robert Francis Prevost, gratulují světoví političtí lídři. Americký prezident Donald Trump volbu chicagského rodáka, jenž si zvolil jméno Lev XIV., označil za „poctu pro Spojené státy“. Německý spolkový kancléř Friedrich Merz ho zase nazval „kotvou spravedlnosti a usmíření“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Steinmeier: Německo se z druhé světové války poučilo, proto podporuje Ukrajinu

Německo se z druhé světové války poučilo, proto dnes podporuje Ukrajinu v její obraně proti Rusku. V projevu u příležitosti 80. výročí konce druhé světové války to ve Spolkovém sněmu řekl německý prezident Frank-Walter Steinmeier. Poděkoval všem, kteří se na osvobození Německa od nacistické hrůzovlády podíleli, včetně Rusů, Ukrajinců a Bělorusů. Současné Rusko ale podle něj využívá historických lží, aby ospravedlnilo agresivní válku. Výročí si připomínají i další státy.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

PROFIL: Papež Lev XIV. je první hlavou katolické církve ze Severní Ameriky

Robert Francis Prevost je misionář pocházející z Chicaga. Kardinálem ho papež František jmenoval v září 2023. Zároveň s tím získal ve Vatikánu úřad dikasteriua pro biskupy, tedy zodpovědnost za výběr a prověřování kandidátů na biskupy po celém světě. Ve čtvrtek byl zvolen prvním papežem pocházejícím z USA i Severní Ameriky a přijal jméno Lev XIV. Je celkově 267. pontifikem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

OBRAZEM: Katolíci vítají nového papeže

Nadšení ovládlo ve čtvrtek náměstí svatého Petra ve Vatikánu, kde čekaly desítky tisíc lidí na jméno nového papeže. Katolíci po celém světě slaví novou éru pod vedením amerického kardinála Roberta Francise Prevosta, jenž přijal jméno Lev XIV. Někteří návštěvníci i duchovní po oznámení výsledku volby mávali vlajkami USA.
před 10 hhodinami

USA a Velká Británie dosáhly klíčové obchodní dohody

USA a Spojené království oznámily komplexní obchodní dohodu. Washington s okamžitou platností ruší cla na britskou ocel a hliník a snižuje dovozní sazbu na automobily na deset procent, píše ve čtvrtek odpoledne zpravodajský server BBC News. Podle britského premiéra Keira Starmera dohoda podpoří vzájemný obchod i tvorbu pracovních míst v obou zemích.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...