První kolo krajských voleb ve Francii vyhráli opoziční socialisté

Paříž - První kolo krajských voleb v neděli ve Francii vyhráli opoziční socialisté. Socialistická strana (PS) získala 29,38 procenta hlasů, zatímco konzervativní Svaz pro lidové hnutí (UMP) prezidenta Nicolase Sarkozyho 26,18 procenta. Uvedla to místní média s odvoláním na konečné výsledky.

Neúčast dosáhla 53,63 procenta, tedy o 16 procentních bodů více než v předchozích krajských volbách v roce 2004. Komentáře označují výsledky a nízkou volební účast za vyjádření nespokojenosti obyvatel se Sarkozyho politikou.

Analytici také poukazují na dobrý výsledek krajně pravicové Národní fronty (FN), která získala 11,74 procenta hlasů a mohla by mít zástupce ve 12 z 22 krajů. FN skončila těsně za stranou Generace ekologie, která s 12,46 procenta hlasů skončila na třetím místě. Vzhledem k tomu, že žádná strana v prvním kole nezískala absolutní většinu, uskuteční se 21. března druhé kolo hlasování.

Sarkozy, který se podle všeho hodlá ucházet v prezidentských volbách v roce 2012 o druhý mandát, zdůraznil, že se jedná o krajské volby, které nemají celostátní dopad. Odmítl velké změny ve vládě, ale ujistil, že „vyslyší voliče“. Jeho premiér François Fillon usoudil, že slabá účast neumožňuje udělat celostátní závěr, a vyzval přívržence UMP k mobilizaci ve druhém kole.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bilance obětí červnových zemětřesení ve Venezuele přesáhla pět tisíc

Bilance obětí dvou červnových zemětřesení ve Venezuele vzrostla na 5069. Dalších 16 740 lidí je zraněno a 17 907 je bez domova, uvedl podle agentury Reuters předseda tamního parlamentu Jorge Rodríguez. Počet obětí uváděný ve čtvrtek byl 4930, počet zraněných a vysídlených je již několik dní stejný.
23:13Aktualizovánopřed 3 mminutami

Požár na jihu Norska zničil přes sto domů

Požár u města Drammen na jihu Norska zničil přes sto domů, napsaly agentura Reuters a místní média. Více než šedesát hasičů se v silném větru snaží dostat plameny pod kontrolu. Okolnosti vzniku požáru jsou zatím nejasné. Úřady nehlásí oběti ani pohřešované.
před 1 hhodinou

Lidé v Kyjevě protestovali proti odvolání Fedorova

Tisíce lidí v pátek večer v Kyjevě demonstrovaly proti rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského odvolat při rekonstrukci vlády ministra obrany Mychajla Fedorova, napsala agentura AFP. Podobné protesty se konaly i ve čtvrtek. Pětatřicetiletý Fedorov se těší značné oblibě a byl vnímán jako reformátor ukrajinské armády, která pátým rokem vzdoruje ruské invazi.
před 1 hhodinou

Ministr USA Mullin prohlásil, že vláda odhalila statisíce neoprávněných voličů

Podle amerického ministra vnitřní bezpečnosti Markwaynea Mullina identifikoval jím vedený resort 250 tisíc lidí, kteří nejsou americkými občany, a jsou přesto registrovaní k volbám ve státech Kalifornie, Pensylvánie, New Jersey a Nevada. Ministr pro to nepředložil žádné důkazy, podotkla agentura Reuters. Toto tvrzení přichází poté, co prezident Donald Trump bez poskytnutí důkazů zpochybňoval volební systém ve Spojených státech, a to jen několik měsíců před listopadovými volbami do Kongresu, připomínají média.
před 2 hhodinami

Ukrajina zničila Rusku bombardér osm set kilometrů od hranic, prohlásil Zelenskyj

Síly ukrajinské zpravodajské služby SBU zničily ruský bombardér Tupolev Tu-95, oznámil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Zničení stroje potvrdila i SBU. Letoun byl na letišti Engels v Saratovské oblasti ve vzdálenosti asi osm set kilometrů od ukrajinsko-ruské hranice. Rusko se k tomu nevyjádřilo. Kyjev později ohlásil také zásah ruské rafinerie v Jaroslavli, jedné z největších v zemi, a dvou tankerů a remorkéru v Azovském a Černém moři. Pokračovaly rovněž ruské útoky na Ukrajinu.
13:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael udeřil během pohřbu v Gaze, zemřelo osm lidí

Při izraelském vzdušném úderu na účastníky pohřbu v uprchlickém táboře v Pásmu Gazy zahynulo nejméně osm lidí a dvacet jich bylo zraněno, píše agentura Reuters s odvoláním na zdravotníky. Izraelská armáda se k incidentu nevyjádřila. Při dalších úderech v palestinské enklávě byli zabiti nejméně čtyři lidé.
18:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Přes tisíc lidí v Severní Makedonii mělo příznaky otravy, problém je asi ve vodovodu

Více než tisíc lidí s příznaky otravy muselo ve městě Gostivar v Severní Makedonii vyhledat lékařskou pomoc. Policie má podezření, že příčinou bylo čerpání znečištěné vody z řeky přímo do městského vodovodu, píše agentura AFP.
před 5 hhodinami

Evropská komise představila revizi systému ETS 1

Evropská komise (EK) chce zachovat bezplatné přidělování emisních povolenek i po roce 2030, nově ho však chce více propojit s investicemi do dekarbonizace. Firmy tak budou muset pro pokračování této podpory předkládat a realizovat plány na snižování emisí. Vyplývá to z očekávané revize systému obchodování s emisními povolenkami ETS 1, kterou představila EK. Ta nově počítá i s dražbou povolenek po roce 2040. Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá návrh změny za úspěch své vlády.
12:31Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.