Přistání Atlantisu se kvůli počasí opět odkládá

Mys Canaveral - Raketoplán Atlantis se sedmi astronauty na palubě stráví na oběžné dráze další den. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) odvolal pro dnešek kvůli bouřím na Floridě veškeré pokusy o přistání. Kvůli nepřízni počasí odložil NASA už páteční návrat Atlantisu na Zemi. Kontrolní středisko mise astronauty informovalo, že počasí na hlavním místě přistání - floridském Kennedyho vesmírném středisku -„nespolupracuje“, předpovědi na neděli jsou prý ale příznivější. Pracovníci střediska se proto rozhodli ponechat astronauty na oběžné dráze třináctý den raději, než aby raketoplán nasměrovali na záložní místo přistání - Edwardsovu leteckou základnu v Kalifornii.

Přistání jinde než na mysu Canaveral by americkou vesmírnou agenturu stál dalších 1,8 milionu dolarů (přes 34 milionů korun), na které přijde přeprava raketoplánu na „hřbetu“ obřího letounu zpět na Floridu.

Do roku 2010 proběhne ještě osm letů

Atlantis se vrací z úspěšně mise v kosmu, během níž astronauti opravili a modernizovali 19 let starý Hubbleův vesmírný teleskop. Ten by tak měl vědcům přinášet nové poznatky o historii a vývoji vesmíru nejméně do roku 2014. Unikátní přístroj je nyní také mnohonásobně výkonnější než v roce 1990, odkdy je na oběžné dráze. 

NASA plánuje ještě osm letů raketoplánů k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), než je do konce roku 2010 vyřadí z provozu.