Při střetech v Džanínu zahynulo pět Palestinců, izraelská armáda nasadila vrtulník

Nahrávám video
Horizont ČT24: Boje v Džanínu
Zdroj: ČT24

Izraelské síly při ostrých střetech s ozbrojenci v Džanínu na okupovaném Západním břehu Jordánu zabily pět Palestinců, včetně patnáctiletého chlapce, dalších nejméně 91 jich zranily. V pondělí to uvedly palestinské úřady. Izraelská armáda potvrdila, že ve městě provedla úder z vrtulníku, aby mohla evakuovat vojáky, jejichž vozidlo zasáhlo výbušné zařízení. Zraněno bylo osm příslušníků izraelských bezpečnostních sil, střety ve městě podle armády trvaly asi deset hodin. Nasazení bojových vrtulníků v této oblasti je velmi neobvyklé. Podle listu Haaretz tak izraelská armáda učinila poprvé od druhé intifády, tedy palestinského povstání z let 2000 až 2005.

O život podle palestinského ministerstva zdravotnictví přišli muži ve věku 15 až 29 let. Nejméně tři ze zabitých Palestinců podle agentury Reuters patřili k teroristické skupině Islámský džihád. Dalších nejméně 91 Palestinců bylo zraněno, z toho 23 včetně dívky vážně, uvedly palestinské úřady. Dvanáct lidí je podle nich v kritickém stavu. List Haaretz s odkazem na svědky napsal, že patnáctiletou dívku zasáhla zbloudilá kulka.

Jedním ze zraněných je i novinář Hazím Násir, který měl na sobě podle Reuters jasně označenou novinářskou vestu. Byl střelen do břicha při natáčení před budovou, která byla terčem palby, popsali jeho kolegové. Izraelská armáda incident zatím nekomentovala. Šéf Červeného půlměsíce v Džanínu uvedl, že se i jeho záchranáři stali terčem izraelské palby, když z místa odváželi zraněné. Poškozeny byly dvě sanitky.

V prohlášení s pohraniční policií izraelská armáda sdělila, že razii provedla, aby zatkla dva hledané Palestince. „Během akce vypukla masivní přestřelka mezi (izraelskými, pozn. red.) jednotkami a ozbrojenci v oblasti. Na ozbrojené síly bylo vrženo velké množství výbušnin. (Izraelské) síly odpověděly ostrou střelbou,“ stojí podle listu The Times of Israel v prohlášení.

Místní křídlo palestinské teroristické skupiny Islámský džihád uvedlo, že jeho členové odpálili výbušniny v blízkosti vozidel izraelské armády a poté na něj stříleli.  

„Když bezpečnostní síly opouštěly město, vojenské vozidlo zasáhlo výbušné zařízení, které ho poškodilo,“ uvedla izraelská armáda. Podle jejího mluvčího podnikl vrtulník Apache údery na otevřenou oblast, aby zahnal ozbrojence během evakuace zraněných členů izraelských bezpečnostních sil. „Víme, že byli zasaženi Palestinci, je jich poměrně hodně. Víc budeme vědět v následujících několika hodinách,“ uvedl s tím, že akce ještě několik hodin potrvá.

Svědek: Nejméně jeden zatčený Palestinec

Na videu z místa střetu je vidět, jak vrtulník během operace odpaluje střelu. V palestinských médiích se zase objevilo video exploze výbušniny v těsné blízkosti vozidla izraelské armády. Vozidlo podle záběrů pořízených z dálky následně obklopil dým, na dalších videích je slyšitelná střelba. 

Představitel palestinské samosprávy Husajn Šajch podle AP uvedl, že izraelská vláda vede „zuřivou a otevřenou válku“ proti palestinskému lidu, a dodal, že palestinský prezident Mahmúd Abbás přijme „bezprecedentní rozhodnutí“. Palestinské ministerstvo zahraničí označilo izraelské operace v Džanínu za „nebezpečnou eskalaci, která zatáhne region do dalšího krveprolití“ a vyzvalo mezinárodní společenství, aby „okamžitě a urychleně zasáhlo“.

„V boji proti terorismu neexistují žádné kompromisy, budeme pokračovat v ofenzivním postupu,“ uvedl na Twitteru izraelský ministr obrany Joav Galant. Dodal, že Izrael k ochromení „teroristických živlů“ použije veškeré prostředky.

Izraelský ministr financí Bezalel Smotrič, který stojí v čele krajně pravicové strany Náboženský sionismus, na Twitteru napsal, že nadešel čas pro rozsáhlou operaci, která zničí „hnízda teroristů v severním Samaří“. Zároveň vyzval ke svolání bezpečnostního kabinetu. Judea a Samaří jsou biblická označení pro území dnes známé jako Západní břeh Jordánu.

Izrael na Západním břehu zvýšil aktivitu

Egyptské ministerstvo zahraničí odsoudilo „pokračující eskalaci Izraele proti Palestincům“, která podle Káhiry podrývá snahy o snížení napětí v regionu. Hluboké znepokojení kvůli nynějším událostem vyjádřil také vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk.

V uplynulém roce Izrael na Západním břehu Jordánu znásobil razie, a to zejména v Džanínu, v reakci na řadu palestinských útoků uvnitř Izraele. Podle údajů agentury AP bylo letos na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě zabito 125 Palestinců. Podle Izraele ve většině případů šlo o ozbrojené radikály.

Mezi mrtvými jsou ale i mladíci házející kameny a lidé, kteří se do násilností nezapojili. Palestinské útoky namířené proti Izraelcům si letos podle AP vyžádaly životy nejméně dvaceti lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump na státní večeři s Karlem III. řekl, že USA vojensky porazily Írán

Americký prezident Donald Trump na státní večeři s britským králem Karlem III. a dalšími hosty řekl, že Spojené státy vojensky porazily Írán. Informovala o tom agentura AFP s tím, že šlo o Trumpovo první veřejné vyjádření k této citlivé věci během Karlovy nynější návštěvy v USA.
před 30 mminutami

Karel III. v Kongresu vyzval k podpoře Ukrajiny

„Jednota a odhodlání, které se projevily po útocích z 11. září, jsou nyní nezbytné pro obranu Ukrajiny,“ řekl v úterý britský král Karel III. americkým zákonodárcům v Kongresu. Projev představuje hlavní program jeho čtyřdenní návštěvy USA. „Američané nikdy neměli lepší přátele, než jsou Britové,“ řekl americký prezident Donald Trump, když krále dříve během dne přivítal v Bílém domě. Návštěva probíhá v době rozporů mezi oběma zeměmi ohledně války v Íránu, napsala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Spojené státy vydají pasy s vyobrazením Trumpa

Americké ministerstvo zahraničí k příležitosti 250. výročí vyhlášení nezávislosti chystá omezený počet cestovních pasů, v nichž bude vyobrazen současný prezident Donald Trump. Informuje o tom agentura AP, podle které se Trump stane prvním žijícím prezidentem zobrazeným v cestovních dokladech.
před 2 hhodinami

Americké ministerstvo obvinilo exšéfa FBI kvůli údajné hrozbě Trumpovi

Americké ministerstvo spravedlnosti obvinilo bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho kvůli fotografii mušlí na pláži, kterou vloni zveřejnil na svých sociálních sítích. Podle činitelů měla údajně naznačovat možné vyhrožování prezidentu Donaldu Trumpovi. Informují o tom americká média, podle nichž se Trump již podruhé snaží dosáhnout odsouzení Comeyho. První žalobu soud zamítl loni v listopadu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

V rafinerii v ruském Tuapse po ukrajinském úderu opět vypukl požár

Ukrajina v noci na úterý provedla další dronový úder na rafinerii ve městě Tuapse v Krasnodarském kraji na jihozápadě Ruska. Na místě vypukl rozsáhlý požár, prohlásil na síti Telegram místní gubernátor Veniamin Kondraťjev a dodal, že úřady evakuují obyvatele v okolí závodu. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, pravidelně podniká vzdušné údery na ruské vojenské a energetické objekty, aby tak snížila možnosti Moskvy financovat válku.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Izrael krátce po evakuaci ostřeloval několik vesnic v Libanonu

Izraelská armáda vyzvala k evakuaci obyvatele sedmnácti jiholibanonských vesnic v okresech Bint Džbajl a Súr (také Týr či Týros), které nejsou součástí nárazníkové zóny, píše agentura AFP a libanonský deník L'Orient-Le Jour (OLJ). Mluvčí armády židovského státu Avičaj Adraí vyzval obyvatele, aby se přesunuli do regionu Sajdá (také Sidón). Izrael po necelé půlhodině od vydání výzvy provedl útoky na jednu z evakuovaných obcí. Děje se tak navzdory oficiálně platnému příměří. Izrael navíc také zranil dva libanonské vojáky a zabil tři příslušníky místní civilní obrany.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Nákladní člun se s keporkakem zvaným Timmy vydal do Severního moře

Tým dobrovolníků na severu Německa se v úterý pustil do dalšího pokusu o záchranu velryby, která zde v březnu uvázla na mělčině. Podařilo se ji dostat na speciální nákladní člun, který se následně vydal na cestu z Baltského do Severního moře. Pokusy o záchranu keporkaka zvaného Timmy poutají velkou pozornost médií a veřejnosti v Německu i v zahraničí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

„Tsunami cestovního ruchu.“ Jak zachránit města zahlcená masovou turistikou

Amsterdam a Barcelona se snaží omezit masový cestovní ruch. Obyvatelé zahlcení přemírou turistů požadují od politiků razantnější kroky, zatímco radnice hledají udržitelná řešení, jak vrátit města místním. Proměna historických center v pouhé kulisy zaplavené turisty je přitom opakovanou stížností obyvatel v řadě evropských měst.
před 7 hhodinami
Načítání...