Při polském železničním neštěstí jeden mrtvý a 60 zraněných

Varšava - Jednoho mrtvého a více než osm desítek zraněných si vyžádalo páteční železniční neštěstí ve středním Polsku. Policie přitom zpočátku tvrdila, že při vykolejení vlaku na vnitrostátní lince z Varšavy do Katovic zemřeli u obce Baby nedaleko Lodže čtyři lidé. České velvyslanectví ve Varšavě nemá informace o tom, že by mezi oběťmi byl český občan. Za vykolejením vlaku mohla být příliš vysoká rychlost. Policie dnes zadržela strojvedoucího, jak uvedla zpravodajská stanice TVN24. V nemocnicích nadále zůstává 26 zraněných.

Podle vyšetřovatelů jel vlak v místě nehody u obce Baby nedaleko Lodže rychlostí 118 kilometrů za hodinu. Povolená je zde ale jen čtyřicítka, protože se v současné době na trati pracuje. Výslech strojvedoucího policie zatím kvůli jeho psychickému stavu neprovedla, uskuteční se proto pravděpodobně později, uvedl prokurátor Witold Blaszczyk.

Vlak, jímž cestovalo asi 280 lidí, tvořily čtyři vagony a lokomotiva. Při nehodě lokomotiva a první vagon vypadly z kolejí. Podle svědků se první vagon převrátil a je zcela zničený. Pasažéři z něj také tvoří většinu obětí. Jsou strhané troleje, zkroucené stožáry vedení, poškozených je přes 300 metrů trati. Podle jednoho z pasažérů vlak náhle začal prudce brzdit, poté přišel náraz a souprava vykolejila.

Zraněné odváželo do nemocnic šest helikoptér. Nejvážnější poranění utrpěli cestující právě v prvním vagónu za lokomotivou. Ty, které lékaři ošetřit nemuseli, rozvezly autobusy do nedaleké vesnické školy. Na téměř stejném místě, nedaleko vesnice Baby, se srazily dva vlaky v roce 1962. Tehdy zahynulo 34 lidí.

Na místě nehody zasahovali hasiči, nasazeno bylo i šest zdravotnických vrtulníků. Lodžské vojvodství svolalo kvůli nehodě krizový štáb. Na místo nehody dorazila ministryně zdravotnictví Ewa Kopaczová, na cestě tam je i polský premiér Donald Tusk. Prezident Bronislaw Komorowski vyjádřil soustrast těm, které neštěstí postihlo, a jejich rodinám.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump mluví o dohodě o odzbrojení Hamásu. Izrael ji zatím nepotvrdil

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Hamás dosažení dohody potvrdil, Jeruzalém se zatím nevyjádřil. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, sdělil Trump.
01:27Aktualizovánopřed 3 mminutami

Pracovní život Estonců by se mohl prodloužit na skoro 45 let, ukazuje prognóza

Eurostat předpokládá, že by se Estonci mohli během příštích padesáti let dožívat až 85 let, což by průměrnou délku pracovního života prodloužilo téměř na 45 let. Podle nové zprávy estonského Centra pro prognózy by tato změna vedla k tomu, že by si lidé museli opakovaně osvojovat nové dovednosti, nebo dokonce během života několikrát změnit profesi.
před 11 mminutami

Skoro třetina lidí, kteří vtrhli do Ceuty, se vrátila do Maroka

Španělské úřady odhadují, že do Ceuty za poslední den přišlo z Maroka na 60 tisíc migrantů, asi 25 tisíc se jich ale vrátilo zpět. Nejméně 34 lidí utonulo. Chaotické snahy o překonání hranice pokračují i v pátek, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice a do oblasti zamířili španělští vojáci. Premiér Pedro Sánchez označil čtvrteční události za narušení územní celistvosti své země.
09:37Aktualizovánopřed 57 mminutami

Macinka chce prozkoumat financování Českých center

Ministerstvo zahraničí neplánuje rušit žádné z Českých center, naopak vidí potenciál k jejich rozšíření. Oznámil to šéf diplomacie Petr Macinka (Motoristé) s tím, že chce ale proměnit jejich efektivitu. Novým generálním ředitelem Českých center se od srpna stane končící velvyslanec v Egyptě Ivan Jukl. Deník N po tiskové konferenci k tématu oznámil, že ministerstvo na ni odmítlo akreditovat jeho novinářku Zdislavu Pokornou.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Babiš žádá uzavření Schengenu pro Španělsko. Nevylučoval bych ho, řekl Macinka

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Španělsko by z něj nevylučoval. Země je součástí Schengenu, ale pro Ceutu platí zvláštní výjimky a specifický hraniční režim.
14:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Situace se výrazně zhoršila.“ Slovjansk čelí novým ruským dronům i sílícímu ostřelování

Ruská armáda začala k útokům v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny používat nové typy dronů, řekl stanici Suspilne Donbas voják 30. samostatné mechanizované brigády Volodymyr. Podle šéfa městské vojenské správy Vadyma Ljacha město denně čelí také útokům naváděných leteckých pum a raketového dělostřelectva. Sílící ostřelování mění každodenní život obyvatel, komplikuje dopravu i fungování zdravotnických služeb a zvyšuje tlak na evakuaci, zatímco ruské jednotky se pokoušejí postupovat směrem k tomuto městu.
před 2 hhodinami

„Je to špatný plán pro fotbal.“ Blízký poradce šéfa FIFA rezignoval

Jeden z nejbližších poradců předsedy mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianniho Infantina po zveřejnění plánů na prodej práv na světové šampionáty rezignoval. Carlos Cordeiro označil návrh za špatnou dohodu pro fotbal a pro jeho budoucnost.
před 4 hhodinami

Maďarsko se chystá na úplné odstavení své jediné jaderné elektrárny

Maďarská jaderná elektrárna Paks zatím kvůli nízkému průtoku Dunaje pokračuje v produkci energie zhruba v polovičním objemu, než je běžné. Podle agentury MTI to v pátek uvedl premiér Péter Magyar, který ve čtvrtek avizoval brzkou úplnou odstávku elektrárny. Problémy s výrobou energie kvůli suchu hlásí i Rumunsko. Za současný pokles vody v Dunaji může podle médií kombinace dlouhodobého sucha a letní vlny veder.
před 4 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.