Požár ve francouzském Rouenu má 13 obětí, podle úřadů nejde o terorismus

Třináct mrtvých si v sobotu v časných ranních hodinách vyžádal požár v nočním baru v severofrancouzském městě Rouen. Dalších šest osob se přiotrávilo. Úřady považují událost za nešťastnou náhodu. Policie popřela původní spekulace, že na místě nastal výbuch. Neštěstí vyvolalo v zemi rozjitřené nedávnými teroristickými útoky obavy z nového násilí. Nedaleko Rouenu před necelými dvěma týdny zavraždili islámští extremisté kněze.

Podle úřadů požár vypukl v suterénu baru Le Cuba Libre nešťastnou náhodou. Podnik byl zamluven k soukromé oslavě narozenin. Poté, co účastníci večírku zapálili svíčky na narozeninovém dortu, rozšířily se plameny po stropu, na kterém byl upevněn izolační materiál proti hluku.

„V baru zavládla panika, každý se chtěl dostat ven, všichni se drali ven,“ popsal jeden z očitých svědků. 

Oběti se otrávily z hustého dýmu. Jeden z přiotrávených je v kritickém stavu. Přivolaným hasičům se podařilo oheň uhasit zhruba během půl hodiny. Vyproštěné oběti byly ve věku od 18 do 25 let.

„Příjem do nemocnic byl okamžitý díky zásahům ambulancí. Byla zřízena jednotka pro psychologickou podporu blízkých obětí,“ oznámila ministryně pro učňovské školství Clotilde Valterová. Rodinám kondoloval i francouzský premiér Manuel Valls:

Požár ve francouzském baru patří k nejhorším podobným neštěstím v Evropě. Ve světě zahynulo za posledních 20 let v zábavním podniku nejvíce lidí v prosinci 2000 ve středočínském městě Luo-jang, kde si oheň vyžádal 309 životů. V lednu 2013 při požáru nočního klubu v jihobrazilském městě Santa Maria přišlo o život 242 lidí.

Události: Při požáru nočního klubu zemřelo třináct lidí (zdroj: ČT24)