Potápěči našli v Jávském moři trup havarovaného letadla, těla i černé skříňky

Události: Potápěči našli trosky havarovaného letounu (zdroj: ČT24)

Indonéští potápěči našli v Jávském moři části trupu letadla, které se v sobotu krátce po startu z Jakarty ztratilo z radarů a na jehož palubě bylo 62 lidí. Objeveny byly také části lidských těl, oblečení a trosky, napsala agentura AP. Později byly lokalizovány i takzvané černé skříňky.

„Dostali jsme od potápěčů zprávy, že viditelnost ve vodě je dobrá, což umožnilo nalézt některé části letadla,“ konstatoval vysoce postavený armádní činitel Hadi Tjahjanto. „Jsme si jisti, že je to místo, kde letadlo havarovalo,“ dodal s tím, že se podařilo nalézt části trupu, na nichž byly patrné registrační značky stroje. Trosky se nachází v hloubce asi 23 metrů. Záchranná akce nadále pokračuje.

Místní policie dříve informovala, že mezi ostrovy Lancang a Laki nalezla kusy lidských těl, oblečení a trosky. Zatím posledním objevem jsou dvě černé skříňky, na jejichž vyproštění se ovšem dál pracuje.

Podle AP stále není jasné, co havárii Boeingu 737-500 aerolinky Sriwijaya Air letícího z Jakarty do města Pontianak v západní části ostrova Borneo způsobilo. Místní rybáři pouze médiím sdělili, že v sobotu odpoledne poblíž místa nehody slyšeli explozi. „Slyšeli jsme něco vybuchnout, mysleli jsme, že je to bomba nebo tsunami, protože jsme následně viděli velký stříkanec vody,“ vylíčil jeden z nich. Podle dalšího v době havárie silně pršelo a celkově panovalo velmi nepříznivé počasí.

Na palubě byly podle úřadů desítky lidí

Šéf aerolinek Sriwijaya Air prohlásil, že letadlo bylo po technické stránce v pořádku a ještě v sobotu před nehodou podniklo jiný let. Jednalo se přitom o 27 let starý stroj, který dříve sloužil ve Spojených státech.

Letoun zmizel z obrazovek radarů čtyři minuty po startu ve 14:40 místního času (08:40 času středoevropského). Na palubě bylo podle indonéského ministra dopravy 56 pasažérů včetně sedmi dětí a šest členů posádky.

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček v sobotu na Twitteru uvedl, že v letadle nebyl žádný občan České republiky.

Dopravní neštěstí včetně leteckých jsou v Indonésii poměrně častá. Na vině je podle serveru BBC přeplněnost spojů, stárnoucí infrastruktura a nedostatečné bezpečnostní normy.

V Indonésii se v říjnu 2018 zřítil do Jávského moře letoun Boeing 737 MAX indonéské letecké společnosti Lion Air. Na palubě stroje, který také odletěl z Jakarty, tehdy zahynulo 189 lidí. O pět měsíců později se zřítil další Boeing 737 MAX, který patřil společnosti Ethiopian Airlines. Boeing v reakci na obě nehody odstavil tento model na celém světě z provozu.