Polský Senát zamítl návrh na hlasování ve volbách poštou

Polský Senát, který ovládá opozice, v úterý odmítl novelu volebního zákona, která zavádí výhradně korespondenční hlasování v prezidentských volbách naplánovaných už na tuto neděli. Informují o tom polská média. Změna volebních pravidel, kterou před časem prosadila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vzhledem k epidemii covidu-19, se nyní vrací do Sejmu, dolní komory parlamentu.

Osud zákona v Sejmu závisí na tom, jak se zachovají poslanci strany Dohoda, menšího koaličního partnera PiS. Schůze Sejmu je plánovaná na středu a čtvrtek. 

Senátoři PiS se snažili hlasování v horní komoře různými prostředky zdržet. Pokud by totiž Senát nestihl o zákonu hlasovat ve středu, kdy pro to měl nejzazší termín, dostal by novelu rovnou na stůl prezident Andrzej Duda, blízký spojenec PiS. Ve volbách se uchází o další mandát a podle průzkumů veřejného mínění má velkou šanci volby vyhrát.

Opozice žádá odklad do doby, než bude hlasování ze zdravotního hlediska bezpečné

Předsedkyně Sejmu Elžbieta Witeková večer oznámila, že se obrátila na volební komisi s otázkou, zda je schopná uspořádat prezidentské volby 10. května. Ve středu se chce také zeptat ústavního soudu, zda případný odklad voleb bude v souladu nebo v rozporu s ústavou. Podle jejího názoru základní zákon umožňuje, aby se volby konaly nejpozději 23. května.

Už v pondělí představitelé PiS připustili, že volby budou muset být o týden či dva odloženy.

Opozice žádá odklad do doby, než bude hlasování ze zdravotního hlediska bezpečné. Jak z její strany, tak od polského ombudsmana, řady právníků i od mezinárodních organizací se navíc ozývají hlasy, že v případě výhradně korespondenčních voleb hrozí porušení podmínek pro jejich spravedlivé konání.