Polsko ve víru protiruských nálad, Kreml kritizoval i Lukašenko

Varšava - V Polsku se šíří protiruské emoce. Podle průzkumů patří země k největším příznivcům proevropských změn na Ukrajině. Kremelskou politiku vůči Kyjevu kritizují politici, podnikatelé i veřejnost. Příznivce Putina třeba v jedné sopotské restauraci jednoduše neobslouží. Problematické jsou i sovětské pomníky. Tvrdá kritika ruského postupu vůči Ukrajině zazněla rovněž z úst běloruského vůdce Alexandra Lukašenka. Minsk prý samostatnost donbaských „lidových republik“ neuzná.

Nahrávám video

Do sopotské restaurace Piaskownica míří často i Rusové. Čeká je ale varování: příznivce Vladimira Putina tady neobsluhují. „Takoví Rusové jsou barbaři, nezákonně zasahují na území nezávislé Ukrajiny, porušují mezinárodní úmluvy a zabíjejí tam lidi,“ konstatoval majitel restaurace Jan Hermanowicz.

Princip má přednost před ziskem

Upozornění varující před Vladimirem Putinem visí v Piaskownici už od léta. Úřady je tolerují a hosté ho většinou schvalují. Majitele neodradily ani finanční ztráty. „Přišel jsem o několik procent obratu, ale principy jsou někdy důležitější než ruské rubly,“ zdůraznil Hermanowicz.

Negativní nálady se šíří celým polským pobřežím Baltu. Turisté z Východu tady donedávna dělali velký obrat. Teď jich ale kvůli protestům i složité finanční situaci přijíždí čím dál méně. Některé polské restaurace se na movité ruské turisty přímo zaměřovaly. V současné době zejí jejich podniky prázdnotou.

Protiruské emoce bouří i u starých sovětských pomníků. Pro část radikálních Poláků zůstávají symbolem ruského imperialismu. „Vztah Poláků k Rusům je mírně řečeno rozporuplný. Hraje v tom roli historie,“ poznamenala socioložka Katarzyna Kowalczuková.

Polští politici protiruské emoce mírní. Část z nich ale protesty a bojkoty chápe - třeba legenda opozičního hnutí Solidarita Lech Walesa. „Rusové sami takové reakce vyvolávají. A bude ještě hůř, pokud budou v této špatné politice pokračovat,“ myslí si bývalý polský prezident.

Alexandr Lukašenko
Zdroj: Alexander Zemlianichenko/ČTK/AP/

Lukašenko: Svévolně měnit hranice cizího státu je nepřípustné

Pouhé dva dny před příjezdem Putina do Minsku kritizoval politiku Kremlu také běloruský prezident Lukašenko. „Měnit svévolně hranice cizího státu je nepřípustné,“ uvedl Lukašenko, který se ve sporu mezi Kyjevem, separatisty a Moskvou snaží vystupovat jako prostředník.

Lukašenko v rozhovoru pro televizní stanici Euronews prohlásil, že tvrzení Moskvy o dávné příslušnosti Krymu k Rusku je nesprávné. „Podle této logiky by Rusko muselo Kazachstánu a Mongolsku odevzdat většinu svého území, které svého času ovládali mongolští a tatarští chánové,“ prohlásil běloruský prezident. Minsk podle něj podporuje zachování územní celistvosti hranic sousední Ukrajiny a anexi Krymu odmítá. 

Ukrajinské příměří-nepříměří

Nejméně 331 lidí zemřelo na východní Ukrajině i přes příměří, které mezi vládní armádou a proruskými separatisty platí od 5. září. Nový údaj zveřejnil Úřad komisaře OSN pro uprchlíky. Za půl roku si konflikt vyžádal víc než 3600 obětí.

Bojuje se hlavně v Doněcku. Dalších sedm mrtvých si vyžádalo ostřelování čtvrtí v okolí tamního letiště, přestřelky jsou hlášeny i z hlavního doněckého nádraží.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Velitel kurdských Syrských demokratických sil oznámil jejich rozpuštění

Velitel kurdských Syrských demokratických sil (SDF) Mazlúm Abdí v úterý oznámil jejich rozpuštění a plné začlenění do státních institucí. Učinil tak v televizním projevu vysílaném z prezidentského paláce v Damašku. Podle agentury AFP jde o naplnění dohody s prozatímním prezidentem Sýrie Ahmadem Šaráem, který usiluje o sjednocení země. Zvláštní vyslanec USA pro Sýrii Tom Barrack označil rozhodnutí za „naprosto historické“.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Imigrační agenti v USA v červenci zatkli 50 tisíc lidí, nejvíce od návratu Trumpa

Agenti amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE) v červenci zadrželi téměř 50 tisíc lidí, jde o nejvyšší počet za jediný měsíc od návratu prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu v lednu loňského roku. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na vládní údaje.
před 1 hhodinou

Slovenská policie oznámila, že překazila útok na továrnu na drony

Slovenská policie v úterý oznámila, že příslušníci úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (ÚBOK) překazili žhářský útok na továrnu na výrobu bezpilotních systémů. V případu stíhá tři cizince, které obvinila z obecného ohrožení na objednávku. Dva z nich byli zadrženi na Slovensku, další pak v Německu. Podle listu Denník N se terčem útoku měl stát závod společnosti Skyeton, kterou založil ukrajinský podnikatel Oleksandr Stepura.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Šéf CIA Ratcliffe jednal v Moskvě, informovala americká média

Na utajenou schůzku do Moskvy v úterý přicestoval ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe, informovala americká média s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Zpráva přichází poté, co byl v úterý na moskevském letišti spatřen americký vojenský transportní letoun a kolona diplomatických vozidel USA. Washington ani Kreml informaci o cestě šéfa americké tajné služby do Ruska nepotvrdily. Tiskové agentury později informovaly, že letoun už odletěl.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Kanada zavede cla na zboží z USA ve výši od patnácti do padesáti procent

Kanada zavede cla ve výši od patnácti do padesáti procent na zboží dovážené ze Spojených států. Odvetné opatření za americké tarify vstoupí v platnost 8. září, oznámila v úterý podle agentury Reuters kanadská vláda. Ta zároveň představila podpůrná opatření pro kanadské podniky a pracovníky, na které eskalující obchodní válka dopadá.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Silná bouře připravila tisíce Litevců na několik dní o vodu a elektřinu

Silná bouře, která se o víkendu přehnala přes Litvu, připravila tisíce lidí o elektřinu, vodu, teplo i mobilní signál. Jedno z měst vyhlásilo místní stav nouze, zatímco obce začaly v pondělí vyhodnocovat škody a odklízet následky bouře. V některých oblastech za pouhých dvanáct hodin spadl téměř měsíční úhrn srážek.
před 7 hhodinami

Ukrajina získala souhlas Londýna a Paříže s výrobou střel Storm Shadow / SCALP

Ukrajina obdržela od Spojeného království a Francie kladné odpovědi ohledně předání technologií a licencí potřebných k výrobě střel dlouhého doletu SCALP / Storm Shadow. Technické týmy se nyní musí dohodnout na harmonogramu realizace projektu. Uvedl to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na společné tiskové konferenci s estonským prezidentem Alarem Karisem, informoval zpravodaj stanice Suspilne Ukraine.
před 7 hhodinami

Jak se svět blíží ke katastrofickým klimatickým jevům, rozebírá agentura AP

Agentura AP varuje v rozsáhlém textu před příliš optimistickým pohledem na katastrofální události současnosti i vykreslováním budoucnosti pozitivními scénáři.
před 8 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.