Podle posledního průzkumu jsou šance konzervativců a labouristů prakticky vyrovnané

Nahrávám video

Náskok konzervativců britské premiérky Theresy Mayové se před blížícími se čtvrtečními předčasnými volbami prudce snižuje. Podle průzkumu společnosti Survation uskutečněného pro televizní stanici ITV vede Konzervativní strana nad opozičními labouristy jen o jeden procentní bod.

Průzkum se uskutečnil v pátek a v sobotu, tedy ještě před útokem islamistických radikálů v Londýně, při kterém zahynulo sedm osob a 48 bylo zraněno. Zatím není jasné, jaký bude mít sobotní útok na volby vliv.

Všechny hlavní strany sice bezprostředně po útoku pozastavily kampaň, během pondělí se však politické boje rozhořely znovu na plno. Šéf labouristů Jeremy Corbyn například kritizoval Theresu Mayovou za škrty v policii, od které muselo během jejího působení v čele ministerstva vnitra odejít až 20 tisíc lidí. Mayová tvrdí, že úsporná opatření se nijak nedotkla boje proti terorismu.

V předchozím průzkumu pro ITV zveřejněném před týdnem vedli konzervativci o šest procentních bodů.

Podle nejnovějšího průzkumu by Konzervativní strana Mayové získala 41,5 procenta hlasů. Labouristé pak 40,4 procenta. Konzervativci by tak zřejmě neměli většinu v parlamentu.

Jiné průzkumy z posledních dní dávají konzervativcům větší náskok, v rozmezí 11 až 12 procentních bodů. Ještě před třemi týdny řada průzkumů ukazovala, že Mayová získá parlamentní většinu, kterou si chtěla zajistit silný mandát pro jednání o brexitu, tedy odchodu Británie z Evropské unie.

Roste i podpora Corbynovi coby potenciálnímu premiérovi

Na otázku, kdo by byl lepším předsedou vlády, polovina dotázaných v průzkumu Survation odpověděla, že současná premiérka Mayová. Corbyna podpořilo 36 procent respondentů. Že by byl předseda labouristů lepším premiérem, si ale oproti počátku května myslí o více než polovinu více lidí. Před měsícem Corbyna za vhodného kandidáta do čela vlády považovalo 15 procent dotázaných.

V dubnu, kdy premiérka Mayová ohlásila záměr uspořádat předčasné volby, měli konzervativci v průzkumech o dvacet procentních bodů více než jejich levicoví konkurenti. Tento náskok se začal snižovat už před dvěma teroristickými útoky – v Manchesteru a v Londýně.

Máme data průzkumu po předchozím útoku v Manchesteru. Ukázal na malé, ale jen dočasné zvýšení podpory pro Konzervativce. Pak to zas kleslo - stalo se tak po 48 hodinovém přerušení kampaně. Tentokrát byla kampaň pozastavená na míň než 24 hodin. Takže očekávám, že to zřejmě nebude mít znovu dopad.
Joe Twyman
šéf politického výzkumu agentury YouGov, vyjádření pro ČT

Podle agentury Reuters pokles preferencí vládní strany do jisté míry souvisí s nepopulárním plánem úsporných opatření v oblasti sociálních služeb, který ohlásila britská vláda a který by se dotkl především starších lidí. Mayová mezitím od původně plánovaných škrtů pod tlakem částečně ustoupila.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Rusko zaútočilo na železnici nebo přístav Izmajil. Úřady hlásí mrtvé

Rusko zaútočilo dronem na osobní vlak v Oděské oblasti, dva lidé zemřeli. Ve stejné oblasti v noci na čtvrtek zaútočily ruské síly na říční přístav Izmajil. Ukrajinská obrana zneškodnila 111 ze 133 ruských dronů, uvádí letectvo napadené země. Ruské úřady tvrdí, že ukrajinské drony napadly Baškirsko, Orenburskou oblast a Sevastopol.
11:43Aktualizovánopřed 34 mminutami

Polsko zadrželo Rusa, který měl plánovat vraždu občana USA a Ukrajiny

Polské bezpečnostní složky zadržely před několika dny ruského občana naverbovaného ruskými zpravodajskými službami, který plánoval zabít ve Varšavě člověka s dvojím občanstvím – americkým a ukrajinským –, oznámil dle polských médií premiér Donald Tusk. Zamýšlená oběť byla podle něj nepohodlná z pohledu režimu ruského vládce Vladimira Putina. Moskva se zatím nevyjádřila.
15:55Aktualizovánopřed 42 mminutami

V přístavu v Rotterdamu došlo k výbuchu, jeden mrtvý a několik zraněných

V rotterdamském přístavu v Nizozemsku ve čtvrtek kolem poledne došlo k explozi, která zabila jednoho člověka a několik dalších zranila, informovala agentura Reuters s odkazem na tamní policii. Příčina incidentu je podle ní zatím neznámá. Sabotáži podle ní nic nenasvědčuje, ale i tuto možnost policisté vyšetřují.
13:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Putin rozhněval Tokio návštěvou sporných Kuril

Ruský vládce Vladimir Putin poprvé navštívil Iturup, největší z Kurilských ostrovů, o které Moskva od druhé světové války vede spor s Tokiem. Šéf Kremlu tak učinil den po rozsáhlém cvičení ruské Tichomořské flotily a poté, co KLDR odpálila další balistickou střelu do Japonského moře. Japonský ministr zahraničí Tošimicu Motegise se proti cestě ohradil. Ostrovy označil za japonské území – a to jak historicky, tak i s ohledem na mezinárodní právo. Tokio si předvolalo ruského velvyslance.
09:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Stát u soudu žádá po ruském velvyslanectví 135 milionů za užívání budov v Česku

Městský soud v Praze se ve čtvrtek začal zabývat sporem o dlužné nájemné za využívání budov ruskou diplomatickou misí v Praze a na dalších místech v tuzemsku. Diplomatický servis, který je příspěvkovou organizací ministerstva zahraničí a u soudu zastupuje český stát, požaduje v žalobě po ruském velvyslanectví zhruba 135 milionů korun. Soud ve čtvrtek přečetl listinné důkazy, jednání bude pokračovat v říjnu.
před 2 hhodinami

Osadníci obklíčili domy palestinských rodin, izraelský zásah nezabral

Izraelští osadníci od neděle obléhají několik palestinských rodin v jejich domovech na okupovaném Západním břehu Jordánu. Rodiny tvrdí, že jim docházejí zásoby, a organizace na ochranu lidských práv naléhají na úřady, aby zasáhly. Americký velvyslanec v Izraeli Mike Huckabee nazval osadníky teroristy. Jeden z obléhaných domů patří americkému občanovi, napsala agentura AFP.
11:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští piloti dronů při cvičení rozdrtili Američany, píše WSJ

Vojáci ze Spojených států se letos během vojenského cvičení Combined Resolve v Německu utkali s ukrajinskými operátory dronů a pro Američany to nedopadlo dobře, zjistil list The Wall Street Journal (WSJ). Ukrajinské síly snadno odhalily a „zlikvidovaly“ americké vojáky i obrněná vozidla, uvedly zdroje obeznámené s průběhem akce. Toto cvičení spolu s americkými ztrátami v Íránu ukazuje zranitelnost USA vůči dronům, upozorňuje WSJ.
před 2 hhodinami

Na palubě ohroženého letadla Trump nechal Rubia či Bessenta

Dva členové kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstali při odletu ze summitu NATO v Turecku v letounu, který prezident z bezpečnostních důvodů opustil, informoval zpravodajský server CBS News.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.