Pilot havarovaného francouzského airbusu prý nebyl v kokpitu

Berlín - Pilot francouzského airbusu, který se před dvěma roky zřítil do Atlantiku během letu z Ria de Janeiro do Paříže, prý nebyl v kokpitu, když se začala nehoda odvíjet. Na záznamech z vylovených černých skříněk zříceného stroje je každopádně slyšet, jak se osmapadesátiletý Marc Dubois žene do pilotní kabiny. „Na oba kopiloty ještě křičel pokyny, aby letadlo zachránil,“ citoval německý magazín Der Spiegel nejmenovaného experta z okruhu vyšetřování.

Dosud se vycházelo z toho, že posádka letadla společnosti Air France při letu AF 447 navedla stroj přímo do bouřkové oblasti. Záznam průběhu letu zachycený v černé skříňce však ukazuje, jak se posádka snažila zvolit co možná nejšetrnější trasu průletu bouřkovou frontou. Ledové krystalky pak ale podle informací německého magazínu ucpaly sondy měřící rychlost letu na trupu stroje.

„Záznamník letových parametrů vykazuje krátce po vypadnutí údajů o rychlosti letu strmé stoupání stroje,“ řekl expert magazínu Der Spiegel. V důsledku toho se mohly zastavit motory a následovalo zřícení stroje. Jestli šlo o chybu pilota, nebo zasáhly řídící počítače Airbusu A330, není údajně jasné. Výrobce se podle Der Spiegelu k tomu odmítl vyjádřit s poukazem na pokračující vyšetřování.

Záhada kolem nehody francouzského letounu má být vyřešena koncem června. V té době se dá počítat s výsledky vyhodnocování dat ze záznamníků v černých skříňkách, řekl státní tajemník francouzského ministerstva dopravy Thierry Mariani. Podle prvních informací nic nenasvědčuje technické závadě na letadle, což už výrobce sdělil svým zákazníkům.

Airbus se zřítil do Atlantiku 1. června 2009, zahynulo všech 228 lidí na palubě. Černé skříňky z něj byly vyzvednuty během nového pátrání začátkem tohoto měsíce z hloubky 3 900 metrů. Údaje v nich obsažené jsou čitelné a vyhodnocují je vyšetřovatelé ve Francii.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 29 mminutami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 9 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 11 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Rusové při leteckých útocích na Ukrajině zabíjeli i o Vánocích

Nejméně čtyři lidé zemřeli při ruských leteckých útocích na Ukrajinu od středečního večera v Oděské, Charkovské a Černihivské oblasti, informovaly místní úřady. Kvůli zásahům energetické infrastruktury jsou napříč zemí hlášeny četné odstávky a výpadky proudu. V noci byl opět na několika místech, mimo jiné v Kyjevě, slyšet poplach. Terčem dronových náletů se stal i přístav a průmyslová zóna v Oděse. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek telefonicky hovořil s americkou delegací.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...