Osmdesátka mimo obec Francouze pobouřila. Policie nestíhá opravovat radary

Nahrávám video

Francouzští policisté od začátku července registrují čtyřikrát více zničených radarů než obvykle. Právě v červenci totiž vešlo v účinnost omezení rychlosti mimo obec z devadesáti na osmdesát kilometrů za hodinu. Za zničený radar přitom ve Francii hrozí pětileté vězení a pokuta až 75 tisíc eur.

„Jeden náš radar rozbíjejí opakovaně. Tentokrát to šlo rychle. Opraven v pondělí, znovu poškozen v úterý,“ říká starosta Marmagne Didier Laubérat.

Například v departmentu Ain severovýchodně od Lyonu od ledna někdo poškodil už 86 radarů. Řadu z nich má údajně na svědomí jediný muž. Radary jednoduše pomaluje, vysloužil si tak přezdívku Picasso.

Na sociálních sítích se stal hrdinou. Lidé z různých regionů ho zvou k sobě, prý je tam pro něj také dost práce a někteří ho dokonce navrhují na rytířský řád. Policisté se vandala snaží dopadnout, ale zatím marně. Vážně zvažují i to, že kolem některých radarů instalují fotopasti.

Mobilní radary i neoznačená auta policie

Podle odpůrců měření rychlosti, mezi kterými jsou i někteří starostové, by naopak měla policie s instalací radarů šetřit. „Francouzi radary odmítají už patnáct let. Řidiči je nepovažují za nástroj pro zvýšení bezpečnosti na silnicích, ale za továrny na peníze,“ vysvětluje Pierre Chasseray ze sdružení 40 milionů automobilistů.

Podle Úřadu pro bezpečnost silničního provozu ale přístroje zachraňují životy. Počet nehod v jejich blízkosti klesl za posledních deset let o 66 procent. Radary proto policie hodlá využívat i dál, jen místo stálých kamer upřednostní mobilní. Rychlost měří také 400 neoznačených policejních vozů a jejich počet se bude zvyšovat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Do Ceuty proniklo z Maroka za den 49 tisíc lidí, míní úřady

Španělské úřady odhadují, že do Ceuty za poslední den přišlo z Maroka na 49 tisíc migrantů. S odkazem na ministerstvo vnitra to píše agentura Reuters. Nejméně 19 lidí se utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice pokračují i v pátek, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice a do oblasti zamířili španělští vojáci. Do Ceuty přicestuje premiér Pedro Sánchez.
09:37Aktualizovánopřed 50 mminutami

AI od Anthropicu se při testech nabourala do systémů tří firem

Několik týdnů po hackerském útoku modelu umělé inteligence (AI) společnosti OpenAI, vývojáře ChatGPT, její konkurent Anthropic přiznal, že se mu stalo něco podobného. Při testování umělá inteligence Anthropicu neplánovaně vnikla do počítačových systémů tří firem, uvedla na svém blogu společnost. Skutečnost, že se model AI při testu z vlastní iniciativy stal hackerem byla považována za bezprecedentní incident a varovný signál pro technologický průmysl, nyní je však jasné, že to nebyl ojedinělý případ, upozornila agentura DPA.
před 55 mminutami

Rada pro mír dosáhla dohody o odzbrojení Hamásu, oznámil Trump

Rada pro mír dosáhla dohody ohledně úplného odzbrojení teroristického hnutí Hamás a dalších palestinských skupin v Pásmu Gazy. Oznámil to prezident USA Donald Trump. Hamás dosažení dohody potvrdil, Jeruzalém se zatím nevyjádřil. Dohoda bude naplňována postupně, přičemž po dokončení procesu odzbrojení se z pásma stáhne izraelská armáda a odpovědnost za bezpečnost převezmou Mezinárodní stabilizační síly (ISF) spolu s nově vytvořenou palestinskou policií, sdělil Trump.
01:27Aktualizovánopřed 56 mminutami

Dopady silného jevu El Niño by se mohly projevit i v Estonsku

V Tichomoří sílí jev El Niño, který by mohl dosáhnout rekordních hodnot. Vědci varují, že jeho dopady, včetně prudkého růstu globálních teplot, by mohly zasáhnout oblasti daleko za tropickým pásmem.
před 2 hhodinami

Ukrajina zasáhla logistické centrum Wildberries a rafinerii v ruském Volgogradu

Ukrajinský dronový útok v noci na pátek způsobil požár v komplexu energetického průmyslu a skladech ve Volgogradu. Podle agentury Reuters to uvedl gubernátor ruské Volgogradské oblasti Andrej Bočarov, podrobnosti týkající se zasažených objektů nesdělil. V regionu se nachází rafinerie ropné společnosti Lukoil. Útoky podle Bočarova zranily pět lidí. Ruské útoky v Dněpropetrovské oblasti na Ukrajině zabily dva lidi, další tři jsou zranění, uvedl šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža.
před 2 hhodinami

Trump si není jistý, zda Ukrajině poskytne licenci na výrobu střel do patriotů

Americký prezident Donald Trump si není jist, zda Spojené státy poskytnou Ukrajině licenci na výrobu střel do systémů protivzdušné obrany Patriot. Ve čtvrtek to řekl britskému deníku Financial Times. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přitom po úterní schůzce s Trumpem uvedl, že mu šéf Bílého domu licenci přislíbil.
před 3 hhodinami

Sliby starosty New Yorku Mamdaniho čelí žalobě i finančním výzvám

Zmrazení regulovaného nájemného v New Yorku čelí žalobě několika pronajímatelů, kteří obviňují starostu města Zohrana Mamdaniho, že se vměšoval do rozhodovacího procesu. Naopak ze strany takzvaných demokratických socialistů slyší Mamdani kritiku, protože dle nich nepodnikl patřičné kroky proti newyorské policii. Mladý politik se snaží naplnit i další předvolební sliby, jako jsou městem hrazené školky či vznik obchodů s levnými potravinami. Naráží ovšem na problémy s financováním i ekonomické prognózy.
před 5 hhodinami

AP: Počet obětí výbuchu v pákistánském dole vzrostl na nejméně 32

Počet obětí čtvrtečního výbuchu v uhelném dole na předměstí Kvéty na jihozápadě Pákistánu vzrostl na nejméně 32. Deset horníků zůstává nadále uvězněno pod zemí, sdělil v pátek podle agentury AP důlní inspektor Ghání Balúč. Záchranné práce pokračují, nicméně podle úřadů naděje na záchranu pohřešovaných klesá. Předchozí bilance uváděla jedenáct obětí a 31 v dole uvázlých horníků.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.