Opilí benátští gondoliéři budou už brzy minulostí

Benátky – Opilý gondoliér? V Benátkách zřejmě nic neobvyklého. Už brzy proto na gondoliéry čekají dechové kontroly. S novým opatřením přišel šéf profesního sdružení kvůli sérii stížností, které vznesli turisté na chování gondoliérů. To měla ovlivnit právě skutečnost, že byli pod vlivem.

Turisté byli prý nedávno svědky toho, jak se několik gondoliérů baví na účet mladíka, který byl podle médií kandidátem na tuto prestižní profesi. Hlučná skupinka jej donutila vysvléci se donaha a skočit do jednoho z kanálů poblíž náměstí Svatého Marka, což mělo být podmínkou pro to, aby získal místo u gondol.

Testy čekají i na jiné řidiče plavidel

Prezident gondoliérské asociace Nicola Falconi tvrdí, že incidentů, kdy gondoliéři pod vlivem alkoholu či jiných návykových látek dělají Benátkám ostudu, bylo v poslední době více. V pondělí proto navrhne benátské městské radě, aby schválila provádění dechových zkoušek. Pokud s nimi politici budou souhlasit, měly by se podle Falconiho namátkově prováděné testy týkat nejen gondoliérů, ale i řidičů dalších plavidel benátské lodní dopravy.

Benátky
Zdroj: Soeren Stache/ČTK/DPA

Návrh si podle britského deníku The Daily Mail získal podporu části benátských politiků, kteří volali po doživotním zákazu činnosti pro zmíněnou skupinku gondoliérů. „Gondoliéři reprezentují naše město před celým světem a jako takoví musejí respektovat nejen kulturu a historii Benátek, ale i lidský a společenský duch jejich obyvatel,“ uvedla podle listu radní Enrica Bertiová.