Oheň u Atén trochu zmírnil, stále ale není vyhráno

Atény - Řečtí hasiči hlásí první úspěchy v boji s ničivým požárem, který už čtvrtý den ohrožuje Atény. Pomohlo jim zeslábnutí větru a zahraniční letecké záchranářské posily. Na patnácti tisících hektarech zatím oheň zničil vše, co mu stálo v cestě. S tím, jak majitelé počítají škody na lesích, polích a v olivových hájích, roste kritika vlády, že boj s živlem špatně koordinuje. Kvůli požáru jsou ve hře dokonce i předčasné volby. Konzervativní vláda už tak za levicovou opozicí zaostává a na přehmatech při záchranných pracích ztrácí další body.

„Situace se zlepšila, již není žádná významná aktivní fronta v oblasti Atén s výjimkou ohně u letoviska Porto Germeno (60 kilometrů západně od metropole). Stále ale hrozí, že se ohně znovu rozhoří, a všechny síly zůstávají rozmístěny, aby tomu čelily,“ řekl na odpoledním brífinku mluvčí hasičů Jannis Kappakis.

S požárem bojují tisíce hasičů, dobrovolníků a vojáků. Pomáhají taky letadla z Itálie, Francie, Kypru a Rakouska. Proti vládě se zvedá vlna kritiky, že se nepoučila z ničivého požáru před dvěma lety, který zabil 77 lidí a zničil 270 tisíc hektarů porostů. Hasičských letounů má Řecko pořád stejně - 21. Starostové ohrožených vesnic dokonce museli volat do televize, aby si jich hasiči vůbec všimli.

Reportáž Bohumila Vostala (zdroj: ČT24)

Požáry způsobuje sucho, ale i žháři. Těm slouží k vyřizování osobních účtů, ale také k získání půdy, která jako spálená nespadá do chráněného území. Podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) mají jen čtyři procenta požárů v Řecku přirozenou příčinu vzniku, například bleskem. Ve všech ostatních případech je za ně odpovědný člověk, ať přímo či nepřímo.

Aténský prefekt Jannis Sguros oznámil, že dosud shořelo na 15 tisíc hektarů porostů včetně olivových hájů. Od nedělního rána bylo hlášeno celkem 67 požárů. Zatím nejsou žádné zprávy o úmrtí nebo těžkém zranění. Češi se v souvislosti s požáry na české velvyslanectví v Řecku se žádostí o pomoc zatím neobrátili.