Obama v Laosu napravuje vztahy poškozené vietnamskou válkou

Barack Obama jako první americký prezident v historii navštívil Laos. Prohlásil, že Spojené státy mají morální povinnost pomáhat této zemi zacelit škody způsobené vietnamskou válkou. Americká vláda zároveň slíbila, že v příštích třech letech věnuje 90 milionů dolarů na odstraňování nevybuchlých bomb, které Spojené státy v průběhu vietnamské války na území Laosu shodily.

O Laosu se mluví jako o nejvíce bombardované zemi na světě. Na laoském venkově stále leží miliony nevybuchlých kazetových bomb, které zde zůstaly po amerických náletech, jimiž se americké síly snažily odříznout komunistické jednotky sousedního Vietnamu.

Laoská vláda odhaduje, že v 60. a 70. letech minulého století USA svrhly na laoské území více než dva miliony tun výbušnin během více než půl milionu misí. Po dobu devíti let tak údajně dopadla každých osm minut na Laos jedna bomba.

Bílý dům uvádí, že za posledních 20 let investoval v Laosu 100 milionů dolarů do odstranění výbušnin, které po dopadu neexplodovaly. Za toto období klesl počet lidí, kteří v důsledku výbuchu těchto náloží ročně zahynou, z tří set na padesát.

Barack Obama v Laosu
Zdroj: Reuters

Šéf Bílého domu řekl, že chce návštěvu Laosu využít k navázání partnerství s touto chudou zemí po problematických vzájemných vztazích, jež poznamenala vietnamská válka. Vstřícný postoj dala najevo i laoská vláda, která slíbila, že zintenzivní pátrání po ostatcích amerických vojácích, kteří jsou od vietnamské války pohřešováni.

Obama přiletěl do komunistického Laosu, kde stále panuje vláda jedné strany, v pondělí a dnes se sešel se svým laoským protějškem Boungnangem Vorachithem.

Před odletem do Laosu Obama v pondělí prohlásil, že ve zlepšování vztahů s Laosem chce využít jako model Vietnam. Při své květnové návštěvě Vietnamu americký prezident zdůraznil, že „si je vědom složité historie obou zemí, ale zaměřuje se na budoucnost“. Podle analytiků má Obama jistou výhodu v tom, že patří do skupiny mladších amerických politiků, kteří ve válce ve Vietnamu nebojovali.

Setkání s filipínským prezidentem padlo

Americký prezident se v Laosu zúčastní summitu USA - Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) a summitu zemí východní Asie. Na okraj summitů se měl setkat rovněž s filipínským prezidentem Rodrigem Dutertem. Schůzku ale Američané zrušili poté, co se filipínský prezident o svém protějšku vyjádřil s pomocí vulgarismu.

Vulgaritu použil Duterte v odpovědi na dotaz novináře, který se ptal, jak prezident hodlá Obamovi vysvětlit nynější zátahy proti drogovým překupníkům, při kterých bylo na Filipínách zabito přes 2000 podezřelých. Duterte tažení proti drogách zahájil po nástupu do funkce 30. června.

Filipínský prezident Rodrigo Duterte
Zdroj: Reuters

„Jsem prezidentem suverénního státu, již dlouho nejsme kolonií. Nemám žádného pána s výjimkou filipínského lidu, zkrátka nikoho. Je třeba zachovávat respekt, ne jen pálit otázku za otázkou. Putang ina, tady vám přísahám,“ řekl Duterte, který v odpovědi použil frázi v jednom z nejrozšířenějších jazyků Filipín. „Kdo je, abych se mu musel zodpovídat,“ dodal s tím, že Filipínám se od Washingtonu stále ještě nedostalo omluvy za zločiny spáchané během americké kolonizace.

Výraz „putang ina“ se dá přeložit jako „z***vysyn“. Duterte je nevybíravým slovníkem proslulý a vulgarity se ve vysoké funkci nebojí používat. Již dříve adresoval nadávky například papeži či generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi.

Nyní Duterteho klení očividně mrzí, ačkoli vyjádření lítosti podle agentury AP znaky omluvy nenese. V prohlášení, které přečetl jeho mluvčí, filipínský prezident uvádí, že jeho silné výrazivo na jisté otázky novináře vyvolalo znepokojení. „Rovněž litujeme, že to vyznělo jako osobní útok na prezidenta USA,“ uvádí v prohlášení Duterte a zároveň tvrdí, že schůzku se společně rozhodly odložit obě strany.