Obama označil únik ropy za potenciálně bezprecedentní katastrofu

New Orleans - Za „potenciálně bezprecedentní ekologickou katastrofu“ označil dnes americký prezident Barack Obama během své návštěvy jižního státu Louisiana únik ropy v Mexickém zálivu. Obama se chtěl osobně přesvědčit o ekologické katastrofě, která se šíří kvůli dubnové havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu. Reagoval tak i na hlasy kritiků, že federální vláda v minulých dnech událost podceňovala.

„Za tento únik (ropy) je zodpovědná BP a také zaplatí účty,“ uvedl na adresu britské společnosti British Petroleum Obama. Právě firmu BP označil již dříve jako hlavního viníka ekologické katastrofy. Zastavit únik ropy může podle Obamy trvat mnoho dní, slíbil však, že bude uděláno maximum. Kritiky obviňující úřady z podcenění katastrofy odmítl. „Od prvního dne… jsme se připravovali na nejhorší, zatímco jsme doufali v to nejlepší.“

Ropa uniká z vrtného zařízení v hloubi moře v důsledku nehody těžařské plošiny Deepwater Horizon, kterou provozovala společnost Transocean. Plošina 20. dubna explodovala a o dva dny později se potopila. Při neštěstí zemřelo 11 dělníků. Společnost Transocean dokončovala vrt vzdálený od pobřeží Louisiany zhruba 70 kilometrů pro společnost British Petroleum. Obamu dnes přivítal na letišti v New Orleansu louisianský guvernér Bobby Jindal. Prezidentská kolona se poté vydala do přímořského sídla Venice, asi 120 kilometrů na jihovýchod.

V postižených vodách je desetidenní zákaz rybolovu

Již během letu z Washingtonu probíral Obama se svými poradci pro národní bezpečnost a energetiku možné scénáře dalšího vývoje. Podle mluvčího Roberta Gibbse se prezident zajímal hlavně o co nejrychlejší zastavení masivního úniku ropy z podmořského vrtu. Americké úřady mezitím vydaly zákaz komerčního a sportovního rybolovu ve vodách postižených únikem ropy. Zákaz platí zatím na příštích deset dní.

Společnost BP se snaží uzavřít podmořský bezpečnostní ventil vrtu za pomoci ponorek. Dále vyrábí více než sedmdesátitunový zvon, kterým by chtěla místo, odkud ropa uniká, během šesti až osmi dnů přikrýt. Rovněž začala nedaleko hloubit další vrt, aby ropu z ložiska odčerpala. Zprovoznění tohoto druhého vrtu však může trvat až tři měsíce.

Barack Obama:

„Řekněme to jasně: Za únik je odpovědná společnost British Petroleum. A British Petroleum bude platit škody. Ale jako prezident Spojených států budu po celou dobu trvání krize vynakládat veškeré úsilí na její překonání. Ještě bude čas plně objasnit, co se na plošině stalo, a pohnat viníky k zodpovědnosti. Ale teď je třeba se soustředit na koordinovanou a nepolevující snahu únik ropy zastavit a předejít dalšímu poškození zálivu.“

Účet za únik ropy v Mexickém zálivu možná přesáhne 14 miliard dolarů

Celkové náklady na likvidaci škod po úniku ropy v Mexickém zálivu mohou překročit 14 miliard dolarů (asi 269 miliard Kč). Předpokládají to první odhady analytiků. Velkou neznámou je ale zatím největší složka účtu, a to náklady na vyčištění zamořeného území na jižním pobřeží USA. Část analytiků tyto náklady odhaduje na jednu miliardu dolarů, část jich hovoří až o sedmi miliardách.

Hlavním vlastníkem vrtu, z něhož ropa uniká, je BP. Koncern má v tomto projektu podíl 65 procent, zhruba 25 procent vlastní americká společnost Anadarko Petroleum a zbytek další firmy. Z toho plyne, že více než polovinu veškerých nákladů by měla hradit BP. BP ani Anadarko zatím žádné oficiální odhady nákladů v souvislosti s neštěstím nesdělily.