Obama bude vracet část platu státu

Washington - Americký prezident Barack Obama bude v reakci na automatické omezení výdajů po zbytek roku vracet pět procent svého měsíčního platu do federální pokladny. Chce tak sdílet oběť s vládními zaměstnanci, z nichž tisícovky jsou na nucené dovolené.

Americký prezident si ročně vydělá 400 000 dolarů (přes osm milionů korun). Při pětiprocentním snížení platu se měsíčně uskrovní o téměř 1 700 dolarů. Rozhodnutí platí zpětně od počátku března.

Ve Spojených státech začaly od března platit automatické rozpočtové škrty. Ty zasáhly prakticky všechny oblasti veřejného života. Vláda se tak musí do konce září, kdy končí fiskální rok, obejít bez 85 miliard dolarů. Dalších 1,2 bilionu dolarů se má ušetřit v dalších deseti letech.

Dobrovolné snižování platů je u hlav států díky krizi „v kurzu“. Francouzský prezident François Hollande už loni nedlouho po svém zvolení snížil svůj plat a mzdy členů vlády o 30 procent. Kyperský prezident Nikos Anastasiadis se nedávno s ohledem na krizi rozhodl vzdát se čtvrtiny platu. Český prezident Miloš Zeman zase přišel s nápadem na prezidentský fond na splácení státního dluhu, do kterého chce dávat 30 procent svého platu.

Vydáno pod