Ničivé záplavy v Řecku mají už čtrnáct obětí. Část zasažených obcí je bez elektřiny

Řecko sčítá škody po silné bouři Daniel, která v týdnu přinesla do země ničivé záplavy. Ty si vyžádaly nejméně čtrnáct lidských životů. Záchranáři museli další tisíce lidí evakuovat. Řecko vedle záplav v centrální části země dál zápasí s požáry na severovýchodě. Čeští hasiči, kteří v zemi pomáhají, se v pondělí vrací domů.

Záchranáři v sobotu našli tělo sedmasedmdesátiletého muže z obce Paltsi, který se odmítl evakuovat spolu se svou ženou, uvedl server Kathimerini. O dalších třech mrtvých v sobotu postupně informovali řečtí hasiči, pět lidí je nadále pohřešovaných, uvedla veřejnoprávní stanice ERT.

Od úterního rána řečtí hasiči provedli 4250 evakuačních zásahů. Na tísňové lince přijali více než devět tisíc žádostí o pomoc s odčerpáním vody nebo odklizením popadaných stromů. V zaplavených obcích Karditsa a Trikala celou noc pokračovaly záchranné práce ve snaze evakuovat ohrožené obyvatele. Obavy nadále panují v okolí řeky Pineos, která hrozí vylitím z břehů.

Snímky zaplavené oblasti v Řecku před a po bouři Daniel
Zdroj: Maxar Technologies/Reuters

Obyvatelé se dál potýkají s přerušenými dodávkami pitné vody a nefungující elektřinou. Zemědělci a farmáři začínají odhadovat škody na zaplavených polích a kvůli uhynulým zvířatům. Hygienici varují před hrozbou stojatých vod pro zdraví lidí, píše server veřejnoprávní stanice ERT.

V převážně venkovském regionu zůstávají ležet a plavat mrtvé ovce, kozy, prasata, psi a kočky. Počet komárů se již enormně zvýšil, uvedla DPA. Lidem bylo důrazně doporučeno, aby používali pouze nezávadnou pitnou vodu, ideálně balenou. Kvůli záplavám zůstala uzavřená dálnice mezi Athénami a Soluní na severu země, což značně komplikuje dopravu, píše DPA.

Do nejhůře postižené oblasti by měl odpoledne dorazit i řecký premiér Kyriakos Mitsotakis. Večer se očekává oznámení dalšího podpůrného balíčku na pomoc lidem postiženým povodněmi. Podle ERT by měl zahrnovat okamžitou pomoc pro pokrytí základních potřeb, sanační opatření na opravu poničeného majetku a celkový dlouhodobý plán obnovy krajiny zasažené živly a nová protipovodňová a protipožární opatření.

Čeští hasiči končí s výpomocí

Požáry na severovýchodě Řecka se již podařilo dostat pod kontrolu. „Sobota byla posledním zásahovým dnem českých hasičů v Řecku,“ sdělila mluvčí hasičů Martina Götzová.

Hasiči jsou rozděleni na tři skupiny a u zásahů se střídají po čtyřech hodinách. Na starosti měli dohašování ohnisek a kácení doutnajících stromů, povedlo se jim také zachránit jednu želvu. „Dnes bude český tým postupně vše balit a chystat se na zítřejší (pondělní) ranní odjezd,“ dodala mluvčí. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentury Reuters s odvoláním na prohlášení kambodžského ministerstva obrany. Dohodě předcházelo třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí.
05:08Aktualizovánopřed 51 mminutami

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli.
01:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 11 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...