Než žít dál v cele, to radši vůbec, prosí o eutanazii belgický vrah

Brusel - V Belgii se rozhoduje o žádosti vraha Franka van den Bleekena, který žádá o provedení eutanazie. Dál se považuje za nebezpečného, a proto chce raději dobrovolně skoncovat se svým marným životem ve vězení, kde podle svých slov trpí a které hned tak neopustí.

Frank tráví v cele pět krát dva metry už 30 let. Do vězení šel jako dvacetiletý za to, že v lese brutálně znásilnil studentku, kterou následně ze strachu z prozrazení zavraždil a zakopal. „Když tu musím sedět celý den, tak to sem rovnou namísto mě postavte květináč. Jsem lidská bytost. A navzdory tomu, co jsem udělal, jsem pořád člověkem,“ stěžuje si padesátiletý muž, který žádá po Belgii dobrovolnou smrt. „Pokud se moje životní podmínky nezlepší a můj mentální stav zůstane stejný, není tu jiná možnost,“ vysvětluje. Přiznává, že vězení nepomohlo: Dál se považuje za nebezpečného pro společnost a propuštění na svobodu nechce.

Proti schválení eutanazie se ozývá hlasitá kritika. Podle ní hrozí, že pokud Belgie vrahovi vyhoví, bude vypadat jako země, co vězně radši usmrcuje, než aby se o ně postarala. Jde o složitý problém hlavně z etického hlediska - vrah má na provedení eutanazie stejné právo jako občan na svobodě.

Frank van den Bleeken
Zdroj: ČT24

„Pokud bychom Frankovi splnili jeho přání bez prošetření, obětovali bychom ho. Zasekl se v systému, který je třeba zlepšit. (…) Lidé by pak mohli říct, že provádíme eutanazii lidem, protože se o ně nikdo nepostaral,“ říká belgický profesor paliativní medicíny Wim Distelmans. Ten má rozhodnout o případném schválení nebo odmítnutí eutanazie. Verdikt přitom může spustit lavinu žádostí, protože v belgických žalářích je tisícovka vězňů s duševní chorobou. Desítka dalších už žádá po vzoru Franka provedení eutanazie.

Van den Bleeken by rád získal povolení, aby mohl v nemocnici strávit s rodinou 48 hodin a pak odejít na věčnost. Bruselský soud teď rozhoduje, jestli by nebylo lepší poslat jej do specializované psychiatrické léčebny v Nizozemsku. Eutanazie totiž může přijít na řadu, až když jsou vyloučeny všechny další možnosti.

„Je tu možnost, že spáchá sebevraždu. Frank je někdo, kdo už nechce dál žít,“ varuje televizní dokumentarista Dirk Leestmans. Vrahův právník si u bruselského soudu navíc stěžuje, že jeho klient je kontrolovaný v cele dnem i nocí každých 15 minut - v obavě, aby si něco neudělal.