Německo zpoplatní pro kamiony dalších tisíc kilometrů silnic

Praha - Od 1. srpna budou muset kamiony v Německu zaplatit mýtné na dalších 1 135 kilometrech čtyřproudých německých silnic, které jsou postaveny v dálničním stylu a jsou napojeny na dálnice. Českých dopravců, kteří jezdí přes Německo do západní a jižní Evropy, se to určitě dotkne a nárůst nákladů zřejmě promítnou do cen, uvedl mluvčí sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix.

„Pro české dopravce, kteří budou nově zpoplatněné silnice využívat, není jiná cesta než vyšší náklady promítnout do cen pro zákazníky,“ uvedl Felix. Provozní náklady dopravců podle něj zvyšují rostoucí ceny paliv, dvojí zvýšení mýtných tarifů v Česku vždy o čtvrtinu v posledních dvou letech a také zavedení elektronického výběru mýtného v Polsku loni v červenci.

Mýtné v Německu platí nákladní automobily od 12 tun a podle statistik Toll Collect (společnost, která má v Německu na starosti výběr mýta) patří Česko mezi pětici zemí, ze kterých pochází největší počet z celkem 717 000 instalovaných palubních jednotek. Zpoplatněno je nyní v Německu více než 24 000 kilometrů silniční sítě.

Toll Collect uvedla, že v uplynulých týdnech úspěšně uzavřela testy fungování výběru mýtného na nově zpoplatněných úsecích, kterých se účastnilo 3 000 kamionů. Mýtné kamiony platí na německých dálnicích od počátku roku 2005.