Nedaleko Eiffelovy věže útočil islamista. Zabil německého turistu, další lidi poranil

Rozrušením ze situace v Gaze zdůvodnil svůj zločin islamista, který v sobotu večer zabil v Paříži německého turistu a poranil i turistu z Velké Británie a dalšího člověka. Soustrast rodině oběti vyjádřili francouzský prezident Emmanuel Macron i německý kancléř Olaf Scholz. Vyšetřování převzala protiteroristická prokuratura.

Útočník, kterého server listu Le Parisien nazval Armandem R., nejprve napadl nožem pár německých turistů. Zaútočil na ně v sobotu kolem deváté večer na nábřežní promenádě Quai de Grenelle nedaleko Eiffelovy věže. Muže s německým a filipínským občanstvím narozeným v roce 1999 nožem zabil, jeho žena, které přispěchal na pomoc řidič taxíku, vyvázla bez zranění, ale je v šoku.

Pak útočník napadl ještě postaršího Francouze a turistu z Velké Británie, kterého udeřil kladivem do oka. Podle francouzského ministra vnitra Géralda Darmanina přitom volal Alláhu akbar (Bůh je velký). Když dorazili policisté, tvrdil jim, že má u sebe bombu. 

S pomocí taseru jej však policie zneškodnila a zadržela. Vyšetřování převzala protiteroristická prokuratura. Podle Darmanina útočník řekl, že byl naštvaný „protože tolik muslimů umírá v Afghánistánu a v Palestině“ a kvůli situaci v Gaze. Vyjádřil přesvědčení, že Francie nese za válku v Gaze odpovědnost. Chtěl prý zemřít jako mučedník.

Úřadům byl Francouz narozený v roce 1997 už dříve známý jako radikální islamista s psychickými obtížemi. Za přípravu jiného útoku byl v roce 2016 odsouzen a ve vězení strávil čtyři roky.

Francouzská premiérka Elisabeth Borneová v reakci na útok uvedla, že její země se terorismu nepoddá. Prezident Macron na síti X vyjádřil soustrast rodině a blízkým oběti a poděkoval bezpečnostním složkám za zadržení podezřelého.

Čeká se tisková konference

„Jsem šokován teroristickým útokem v Paříži, při němž byl zabit jeden Němec a několik lidí bylo zraněno,“ napsal na X německý kancléř Scholz. „Opět se jasně ukazuje, proč se odhodlaně stavíme proti nenávisti a teroru,“ uvedl také Scholz. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová v rozhovoru s mediální skupinou Funke útok označila jako „hanebný“ a stejně jako Scholz uvedla, že myslí na příbuzné oběti a raněné „při tomto strašném činu“.

Na žádost prezidenta Macrona odpoledne jedná bezpečnostní kabinet v čele s premiérkou Borneovou a za účasti mimo jiné ministrů vnitra Darmanina, spravedlnosti Erica Duponda-Morettiho a zdravotnictví Auréliena Rousseaua. Protiteroristický žalobce Jean-François Ricard uspořádá v 19:30 tiskovou konferenci k případu, uvedla AFP.

Útok v Paříži se odehrál necelé dva měsíce poté, co ve škole v Arrasu ubodal mladík hlásící se k teroristické organizaci Islámský stát učitele. Ve Francii od té doby platí nejvyšší stupeň varování před terorismem. Podle agentury Reuters by mohl pařížský útok vzbudit pochybnosti o bezpečnosti ve městě, které bude příští léto hostit olympijské hry. Očekává se, že zahajovací ceremoniál na Seině by mohl přilákat až 600 tisíc diváků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na severu Evropy sílí úvahy o atomové bombě

Obavy z Ruska spolu s hrozbami Bílého domu kvůli Grónsku přiživily v severských zemích myšlenky na zapojení do jaderného odstrašení. Finsko už dříve signalizovalo ochotu přepravovat atomové bomby přes své území a Švédsko si přeje, aby ničivý arzenál měly „zdravé“ evropské demokracie. V tomto ohledu jedná o spolupráci s Francií a Velkou Británií. Vlastní atomovou zbraň si kvůli stávajícím smlouvám a vysokým nákladům nordický region nepořídí, míní expert Vlastislav Bříza. Za realističtější scénář považuje jejich sdílení.
před 14 mminutami

Po požáru výškového domu v Berlíně zemřelo dítě

V Berlíně ve středu večer vypukl požár ve výškovém domě. Oznámili to hasiči, kterých na místě zasahovalo asi 170. V důsledku požáru zemřelo jedno dítě, další dvě osoby museli být resuscitováni. Jejich stav zatím není znám, napsala ve čtvrtek agentura DPA. Úřady o celkovém počtu zraněných dosud neinformovaly, ani o počtu bytů, které jsou neobyvatelné.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na čtvrtek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.
před 4 hhodinami

Podezřelou z masové střelby v Kanadě je místní obyvatelka, oznámila policie

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla ve středu na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a nakonec i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím stále není zřejmé.
před 7 hhodinami

Zemřel herec James Van Der Beek. Proslavil ho seriál Dawsonův svět

Po boji s rakovinou ve středu zemřel americký herec James Van Der Beek, známý především jako Dawson Leery ze seriálu Dawsonův svět. Bylo mu 48 let. O úmrtí informují agentury s odvoláním na umělcovu rodinu.
před 8 hhodinami

Americký úřad na několik hodin uzavřel letiště u hranic s Mexikem

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) ve středu brzy ráno SEČ oznámil, že na deset dní zastavuje veškerý provoz na letišti El Paso International, jež se nachází v blízkosti hranice s Mexikem. Nakonec ale vzdušný prostor nad ním už odpoledne téhož dne znovu otevřel. Uzávěru úřad původně vysvětlil „speciálními bezpečnostními důvody“. Agentury nejprve psaly, že důvodem byly drony mexických drogových kartelů, a později, že jím byl plán americké armády testovat laser k jejich sestřelování. Bílý dům byl dle agentury Reuters uzavřením letiště překvapen.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Krach jednání s Íránem může vést k dalšímu úderu, naznačil Trump

Prezident Spojených států Donald Trump podporuje další jednání s Íránem o jaderné dohodě, zároveň naznačil, že ztroskotání rozhovorů by mohlo vést k dalšímu americkému úderu. Trump to napsal na své síti Truth Social po středeční odpolední schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem v Bílém domě. S tím hovořil také o situaci v palestinském Pásmu Gazy, kde podle amerického prezidenta nastal obrovský pokrok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Varovný signál pro Česko, říká publicista k dění na Slovensku

Demokracie v úpadku a varovný signál pro Česko, popisuje politickou situaci ve své vlasti slovenský publicista a šachový mistr Ján Markoš. V knize esejů Světla v mlze analyzuje kroky, které podle něj poškozují právní stát a vysvětluje, jak důležité je mít zájem o své okolí.
před 10 hhodinami
Načítání...