Natočil film o drogovém gangu, teď ho nalezli mrtvého

San Salvador - Salvadorská policie našla nedaleko metropole San Salvadoru tělo francouzského filmaře a fotografa Christiana Povedy. Pravděpodobně ho zavraždili členové pouličního gangu. Právě o ganzích mladých Salvadorců obchodujících s drogami Poveda loni natočil film nazvaný La Vida Loca. Prezident Morisio Funes vraždu 53letého režiséra označil za šokující.

Francouzský reportér, fotograf a režisér dokumentárních filmů Christian Poveda byl zastřelen na severu Salvadoru. Identitu mrtvého muže potvrdil novinářům policejní mluvčí: „Dokumenty, které měla oběť při sobě, patří Christianu Gregoriu Povedovi Ruizovi a jeho mrtvola byla nalezena v kantonu El Rosario, mezi městy Apopa a Tonacatepeque, nedaleko automobilu, v němž muž jel.“

Čtyřiapadesátiletý Poveda natáčel dokumentární filmy zejména v Latinské Americe, vycházely mu reportáže v mnoha denících a časopisech, jako jsou El País, Le Monde, The New York Times, Paris Match či Stern.

2 minuty
Reportáž Martina Jonáše
Zdroj: ČT24

Jeden z posledních Povedových dokumentů byl film La Vida Loca z roku 2008. Vyprávěl o takzvaných maras, což jsou gangy mladých Salvadorců tetovaných od hlavy až k patě, kteří se živí obchodem s drogami a vydíráním podnikatelů. Povedův dokument o salvadorském gangu Mara 18 šokoval i otrlé středoamerické publikum. Dokumentarista byl svědkem sedmi vražd, z toho tři zachytil na kameru.

I nyní byl Poveda v San Salvadoru pracovně, natáčel zde na předměstí La Campanera, tedy v oblasti, kterou kontrolují pouliční gangy. To se mu ale stalo osudným. Prošel bez úhony bojišti v Iráku, Afghánistánu i Libanonu, právě v Salvadoru ale nakonec udělal osudnou chybu. Vyjel si v autě - v noci a sám.

Salvadorský prezident Carlos Mauricio Funes v prohlášení uvedl, že je vraždou hluboce zasažen, a vyzval úřady, aby zahájily pečlivé vyšetřování a viníci byli postaveni před soud.

Gang Mara 18

Gangu Mara 18 se říká armáda dětí. Jeho verbíři se orientují na mladistvé z chudinských čtvrtí. Do Střední Ameriky pronikl ze Spojených států až v 90. letech. Už teď má ale jen v Salvadoru na 16 tisíc členů. Vláda proti němu vede rozsáhlou policejní kampaň - zatím bez většího úspěchu. Hlasitým kritikem tvrdých policejních razií byl i Poveda, který upozorňoval hlavně na kořeny epidemie pouličního násilí - bezvýchodnou chudobu a neexistující sociální péči pro mladé.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 56 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 9 hhodinami
Načítání...