Na Rusy útočí bizarní předvolební spoty. Zachraňují Zemi před dekadentní Gayropou

Nahrávám video
Horizont: Volební spoty varují Rusy před Gayropou
Zdroj: ČT24

V polovině března čeká Rusko volba prezidenta. Ačkoliv je předem téměř jasné, že Vladimir Putin svůj post obhájí, kampaň začíná přitvrzovat. Na internetu kolují videospoty, které přízemně vybízí lidi, aby šli k volbám. V opačném případě prý hrozí, že jim do bytu Evropa nastěhuje homosexuály.

Poselství předvolebního spotu, který už na webu a sociálních sítích viděly zástupy Rusů: Přijďte určitě volit, nebo se z Ruska stane eldorádo homosexuálů, kde muže odvádějí do armády černoši v uniformách. Kdo si klip objednal, není jasné. Jisté ale je, že právě volební účast bude důležitá pro téměř jistého vítěze hlasování – Vladimira Putina.

Příběh videa je datován na 17. března, předvečer ruských prezidentských voleb. Manželský pár se ukládá ke spánku. Ona si chce nařídit budík, aby stihla hlasování. On nad její angažovaností ohrnuje nos.

Pak ale upadá do noční můry, která mění jeho názor. Nejprve se objeví ve dveřích vojáci. Pozdraví ho gestem, které proslavil černý americký sprinter Usain Bolt. I jeden z vojáků je černoch. Vojáci mu oznámí, že ho přišli odvést do armády. A jak se ve snu dvaapadesátiletý muž dozví, armáda odvádí do šedesáti let.

Herci neví, kdo si jejich práci objednal

Úlevu otci rodiny nepřinese ani cesta do kuchyně, kde potká cizího muže. „Jsem gay na ubytování,“ oznámí ve snu cizí muž v kuchyni. Homosexuální podnájemník, kterého musí rodina přijmout, protože si nenašel partnera, je další údajný nápad údajné nové vlády.

Profesionálně zpracované video pokračuje v líčení jiných, neméně bizarních dopadů, které může mít neúčast v ruských prezidentských volbách.

Volební komise ujišťuje, že s ním nemá nic společného. Dokonce i herci tvrdí, že nevědí, kdo si jejich práci objednal, tvrdí ale, že jde o zdařilou satiru. V každém případě se ale dotýká cílů současného vládce Kremlu.

Putin se dlouhodobě těší podpoře kolem 70 až 80 procent, jenže nízká účast mu nepomůže takovou převahu získat. Navíc chce světu vyslat zprávu, že zvítězil díky masivní podpoře a vysoké volební účasti.

Jediného vážnějšího Putinova soupeře – Alexeje Navalného – v lednu zatkla policie. I on by ale měl víc než mizivou šanci Putina ohrozit – i kdyby mu úřady kandidaturu rovnou nezakázaly. Za těchto okolností jsou volby jen referendum o tom, jak drtivé bude vítězství současné garnitury. I proto její soupeř Navalnyj vsadil na bojkot.

Ať jde o satiru nebo cílenou propagandu, účasti ve volbách se toto video úzce dotýká. Stejně tak jako volebních trumfů Vladimira Putina. Ten se momentálně nemůže vykázat zářnými hospodářskými úspěchy. Rád se ale stylizuje do role zachránce Ruska před dekadencí Evropy, které se v ruských médiích s oblibou přezdívá Gayropa.

Není lehké lidi donutit, aby šli k volbám

„Myslím, že video je reklamní tah, který nebude mít opravdový vliv na to, jestli lidi půjdou, nebo nepůjdou volit,“ uvedl redaktor Hospodářských novin Ondřej Soukup s tím, že není lehké donutit lidi, kteří vědí, jak volby dopadnou, aby skutečně přišli do volebních místností.  

„Vzhledem k tomu, že neexistuje žádná konkurence, tak ani voliči Vladimira Putina nemají důvod jít k volbám, tato kampaň proto je zacílená na to, aby co nejvíce z nich k volbám přišlo, aby nebylo nutné volby příliš falšovat a následně aby měl výsledek větší legitimitu,“ řekl Soukup.  Dalším cílem podle něj je, aby Vladimir Putin získal více hlasů, než kdysi v roce 2008 jeho nástupce Dmitrij Medvěděv, který dostal 70,28 procenta.

„Představa, že by získal méně hlasů, než před tím, než se staly veškeré události na Ukrajině a podobně, to by vypadalo velmi hloupě,“ dodal Soukup s tím, že o vítězství Vladimira Putina nemůže být v současném režimu v Rusku pochyb.   

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že zahájila novou vlnu útoků na íránskou infrastrukturu

Izraelská armáda oznámila, že zahájila novou vlnu rozsáhlých útoků na infrastrukturu v íránském hlavním městě Teheránu. Spojené státy uvedly, že prvním týdnu války proti Íránu zasáhly v této zemi více než tři tisíce cílů. Informují o tom agentury Reuters a AFP.
před 1 hhodinou

Írán dále útočí na okolní země, v Bahrajnu poničil hotel

Írán v noci na pátek pokračoval v odvetných úderech za americko-izraelské útoky. Íránské vzdušné údery zasáhly v metropoli Bahrajnu hotel a dva domy. Saúdská Arábie zlikvidovala tři rakety mířící na vojenskou základnu, informují tiskové agentury. Írán také uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izraelská armáda avizovala další vlnu úderů na Teherán, oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Ukrajinci, zadržení v Maďarsku, jsou na Ukrajině

Ukrajinci, zadržení v Maďarsku, byli propuštěni a jsou zpět v bezpečí ve vlasti, oznámil v pátek večer na sociální síti X šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha. Maďarské úřady dříve oznámily zadržení sedmi Ukrajinců, kteří převáželi velkou sumu a byli podezřelí z praní špinavých peněz. Maďarsko podle Kyjeva zadrželo sedm inkasistů ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří převáželi z Rakouska peníze a zlato. Sybiha obvinil Budapešť z „braní rukojmí“.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

V Praze přistál další repatriační let, přivezl Čechy z Ománu

V noci na pátek přistál v Praze další vládní repatriační let s českými občany, které zasáhl současný konflikt na Blízkém východě. Větší armádní airbus s kapacitou přes devadesát míst přivezl cestující z ománského Maskatu, uvedlo ministerstvo zahraničních věcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek ráno na síti X napsal, že odletěl první repatriační let do Dubaje. Stovky Čechů se během posledních dnů vrátily z ohrožené oblasti jak vládními repatriačními lety, tak komerčními linkami.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael tvrdí, že zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského teroristického hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA dočasně povolily dovoz sankcionované ruské ropy do Indie

Americká vláda na třicet dnů povolila dovoz sankcionované ruské ropy do Indie. Reaguje tak na problémy s dodávkami suroviny z Blízkého východu, které jsou důsledkem války s Íránem. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Kurdové chtějí svrhnout režim v Íránu, revoluční gardy ale mají navrch

Konflikt USA a Izraele s Íránem může vést k jeho destabilizaci i občanské válce. ČT24 to řekla íránistka Lenka Hrabalová. Nestabilita by se mohla šířit i podél etnických linií, jelikož režim dlouhodobě diskriminuje menšiny. Ozbrojené kurdsko-íránské skupiny v Iráku plánují vpád do země už celé dekády. Právě Kurdové, s nimiž Američané jednají o spolupráci, jsou nejsilnější opoziční silou v Íránu. Revoluční gardy ale mají masivní převahu.
před 8 hhodinami

WP: Moskva dává Íránu informace pro útoky na lodě i letadla USA

Rusko poskytuje Íránu zpravodajské informace pro útoky na americké síly na Blízkém východě, včetně polohy amerických válečných lodí a letounů, píše deník The Washington Post (WP) s odvoláním na tři informované činitele. Podle listu jde o první známku toho, že se do války zapojil další významný protivník Spojených států, i když pouze nepřímo.
před 9 hhodinami
Načítání...