Muž s transplantovaným obličejem poprvé na veřejnosti

Madrid - Španěl, který v lednu podstoupil částečnou transplantaci obličeje, se poprvé objevil na veřejnosti. Vyjádřil vděčnost rodině dárce a chirurgům. Muž, známý médiím pouze pod jménem Rafael, měl kvůli vrozené nemoci zdeformovaný obličej nezhoubným nádorem. Na začátku roku se podrobil operaci, při níž mu lékaři nahradili dvě třetiny obličeje. Ve Španělsku jde teprve o druhý případ takové operace.

Rafael je se svým novým vzhledem velmi spokojený. Dokonce podle lékařů při pohledu do zrcadla poznamenal, že vypadá mladší. „Chci poděkovat rodině dárce a lékařskému týmu,“ řekl Rafael. Na tiskovou konferenci ho přišly podpořit i jeho matka a sestra. Muž zde poděkoval také novinářům, kteří o jeho případ projevili zájem. Medializováním svého případu chce navíc získat potenciální dárce i pro další pacienty, kteří jsou v podobné situaci, jako byl ještě před několika měsíci i on sám. Rafael dále řekl, že si přeje, aby média od této chvíle respektovala jeho právo na soukromí. Čekají ho ještě měsíce rehabilitací, ale jeho nové rty již nyní rozliší teplé a studené a cítí bolest.

Minulý měsíc provedli ve španělské Barceloně jako první na světě transplantaci celého obličeje. Zároveň to byla jedenáctá známá transplantace obličeje na světě. Další byly realizovány ve Francii, v Číně a v USA.

Rafael se po transplantaci obličeje poprvé objevil na veřejnosti
Zdroj: ČTK/AP