Monokly i krev. Ve francouzských obchodech vypuklo násilí, Nutella stála 35 korun

Velká sleva na oblíbenou lískooříškovou pomazánku Nutella vyvolala v některých francouzských supermarketech Intermarché výtržnosti. Někteří zákazníci se o pochutinu poprali. Sleva dosahovala 70 procent – místo obvyklých 114 korun si lidé mohli 950 gramů pomazánky zakoupit v přepočtu za 35,50 korun.

K některým obchodům byla povolána dokonce policie, protože lidé mezi sebou začali o Nutellu bojovat. „Jsou jako zvířata, jedna žena měla vytrhané vlasy, jiné starší dámě spadla krabice na hlavu, další krvácely ruce,“ řekl místním médiím jeden ze zákazníků.

„Snažili jsme se dostat mezi zákazníky, ale vytlačili nás,“ sdělil listu Le Progrès jeden ze zaměstnanců řetězce v centrální Francii. Všechna Nutella prý do čtvrt hodiny zmizela a jeden ze zákazníků odcházel s monoklem.

V jednom z obchodů byla poptávka tak velká, že se zásoby Nutelly na tři měsíce prodaly za pár hodin. „Lidé sem vtrhli, do všech strkali, rozbíjeli věci,“ řekl AFP jeden ze zaměstnanců supermarketu ve městě Forbach na severovýchodě Francie. „Byly to skoro orgie, málem jsme volali policii,“ dodal pracovník.

Lidé si Nutellu dávali den předem na tajná místa

Před několika prodejnami se stály dlouhé fronty. „Někteří zákazníci přišli v noci před akcí a rozmísťovali Nutellu na jiná místa, aby je nikdo nenašel,“ uvedla manažerka obchodu v Montbrisonu Jean-Marie Daragonová.

„Jakmile se otevřely dveře, začala tlačenice, boj, lidé si šlapali na nohy. Dnes jsem definitivně přestala věřit v lidskou inteligenci,“ popsala hysterii v severofrancouzském městě Roubaix Myriam Maertonová. „Chtěla jsem si pro nějakou v neděli zajít, ale nechci umřít,“ napsala na sociální síť Ruthii Trudieová.

Společnost Nutella v prohlášení vyjádřila nad incidenty politování, zdůraznila ale, že řetězec rozhodl o poskytnuté slevě sám. Intermarché se za nepříjemnosti omluvil s tím, že takto obrovskou poptávku nečekal.

  • Je obchodní značka čokoládové pomazánky z lískových oříšků, kterou vyrábí italská společnost Ferrero. Recept vznikl roku 1941 upravením receptury dříve vyráběné pomazánky.
  • Začala se vyrábět v italském Piemontu poté, co zdanění kakaových bobů ztížilo výrobu běžné čokolády. Původně se vyráběla v pevném stavu, ale později byla změněna na krémovitý produkt Supercrema. V roce 1963 bylo složení znovu upraveno a produkt byl již definitivně přejmenován na Nutella.
  • První sklenice Nutelly opustila továrnu Ferrero 20. dubna 1964. Ročně se sní asi 365 milionů kilo Nutelly, a to ve 160 zemích světa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 1 mminutou

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 26 mminutami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 2 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 4 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...