Ministr Sikorski: Za odposlechy je organizovaný zločin

Varšava – Za tajně pořízenými nahrávkami soukromé konverzace vysoce postavených polských činitelů stojí organizovaný zločin. Prohlásil to polský ministr zahraničí Radek Sikorski s tím, že doufá v potrestání údajných pachatelů, nicméně neví, o koho konkrétně jde. Kompromitující záznamy, které zveřejnil polský časopis Wprost, otřásají důvěrou ve vládu Donalda Tuska. Opozice dává v parlamentu dohromady podporu pro vyslovení nedůvěry vládě.

Wprost nejdřív minulý týden zveřejnil tajně pořízené nahrávky z rozhovoru, při němž guvernér Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartolomieji Sienkiewiczovi sliboval pomoc vládě při financování deficitu. V neděli pak časopis otiskl také přepis výňatků z jiné loňské konverzace - Sikorského s tehdejším ministrem financí Jackem Rostowským, v níž šéf ostře kritizuje polsko-americké vztahy. „Víš, že polsko-americké spojenectví je nanic. Škodí nám, protože vytváří v Polsku falešný pocit bezpečí. Úplná sr..ka. Rozházíme si to s Němci, Rusy a budeme mít pocit, jak jsme se vytáhli, když potěšíme Američany,“ říká údajně Sikorski.

Radoslaw Sikorski:

„Vláda se stala terčem útoku organizované zločinecké skupiny. Ještě nevíme, kdo za tím je, ale vyšetřuje se to. (…) Doufám, že systém trestního soudnictví zjistí totožnosti členů té skupiny, a zvláště jejích předáků, a že budou identifikováni a potrestáni.“

Sikorski nepopřel, že zveřejněné věty řekl. Pro svá tvrzení, že je za nimi organizovaný zločin, ale nepředložil žádné důkazy. „Doufám, že systém trestního soudnictví zjistí totožnosti členů té skupiny, a zvláště jejích předáků, a že budou identifikováni a potrestáni,“ řekl Sikorski novinářům na setkání ministrů zahraničí zemí EU v Lucemburku.

Podle premiéra Tuska je tajné nahrávání vedoucích činitelů a podnikatelů pokusem o destabilizaci země. Tusk rovněž prohlásil, že si nenechá ilegálními odposlechy vnutit změny ve svém kabinetu. Vše podle něj ukazuje na to, že odposlechy jsou „plánovanou akcí“, která nemá poškodit pověst vládní strany, ale ochromit stát v kritické situaci, která nyní panuje v Evropě a na Ukrajině. Zároveň Tusk zdůraznil, že nebude vyvozovat „žádné důsledky vůči politikům, jejichž hříchem jsou necenzurovaná vyjádření během důvěrného rozhovoru“.

Vládě hrozí hlasování o vyjádření nedůvěry

Dosud nebylo potvrzeno, zda je nahrávka Sikorského autentická. Wprost ani nesdělil, jak se k ní dostal. Polská vláda v neděli odmítla materiál komentovat, dokud nebude zveřejněn celý, což by se mělo stát ještě tento týden. Komentář k celé kauze odmítl i velvyslanec USA v Polsku Stephen Mull.

Tomasz Nałęcz, poradce polského prezidenta:

„Jakýsi anonymní režisér, který cíleně zůstává v utajení, krok za krokem destabilizuje náš stát.“ 

Sikorského vyzval k odstoupení poradce polského prezidenta Bronislawa Komorowského Tomasz Nałęcz. „Nedokážu si představit, jak se teď ministr může setkávat se svými partnery. Myslím, že mu to vykonávání úřadu značně ztíží,“ řekl Nalencz v rozhovoru s televizní stanicí TVN24.

Prezident Komorowski, který je Tuskovým stranickým kolegou, dnes označil aféru za hrozbu pro stabilitu země. Stranám vzkázal, že by měly jasně dát najevo, zda přetrvává „vůle k pokračování současné většinové koalice“. Sám však žádné změny ve vládě iniciovat nehodlá, podle ústavy to prý hodlá nechat na parlamentu.

Polská lidová strana (PSL), menší koaliční partner Tuskovy Občanské platformy, dnes po schůzce s Komorowským oznámila, že bude usilovat o vypsání nových voleb, pokud se vládě nepodaří skandál uspokojivě objasnit do konce letních prázdnin. Předseda nejsilnější opoziční strany Právo a spravedlnost (PiS), expremiér Jaroslaw Kaczyński, který je hlavním kritikem údajného vládního selhání v kauze odposlechů, získal podporu dvou menších opozičních formací pro hlasování o vypsání nových voleb. K tomuto kroku je však potřeba dvoutřetinová většina poslanců, kterou dá dohromady pouze shoda vlády s opozicí. Další z opozičních stran Strana demokratické levice (SLD) si v parlamentu vyžádala slyšení zástupců vlády k celé aféře, které se uskuteční ve středu.

Názory na roli týdeníku se rozcházejí

Středem pozornosti se stává i redakce týdeníku Wprost. Podle části novinářů se zveřejňováním nelegálních nahrávek dostává na hranu nebo dokonce za hranici zákona. Slova ministrů jsou podle nich pikantní, neetická, ale většinou nedokazují žádné zločiny a ničí politickou elitu země. „Hlavní zásadou novinářské práce je nenechat sebou manipulovat. Mám nějaký názor, něco chci popsat, ale nesmím hrát podle cizích not,“ říká Seweryn Blumsztajn, novinář deníku Gazeta Wyborcza.

Autor rok či dva starých nahrávek i jeho motivace zůstávají neznámé, odposlechy ale silně kompromitují Tuskovu vládu. Její popularita letí strmě dolů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při pádu letadla s turisty na jihu Peru v provincii Nazca zemřelo 13 lidí

Při pádu malého letadla s turisty v sobotu na jihu Peru zemřelo 13 lidí, včetně dvou pilotů, informuje agentura AFP s odvoláním na místní policii. Národnost cestujících, kteří si letěli prohlédnout obrazce na planině Nazca, nezmínila. Podle nepotvrzených zpráv některých peruánských médií šlo o turisty ze Španělska, Itálie a Německa.
22:12Aktualizovánopřed 43 mminutami

Požár v Gironde ve Francii je po víc než týdnu pod kontrolou

Jih Evropy během vlny veder a sucha dál sužují požáry. Stále hoří ve francouzském departementu Gironde, situaci se tam však v sobotu podařilo dostat po více než týdnu pod kontrolu. Další požár zuří v departementu Var, je stále aktivní a od pátečního odpoledne spálil 1250 hektarů. Hasiči dle médií druhým dnem zasahují také u Korintského zálivu v řeckém letovisku Porto Germeno. Z oblasti se v noci na sobotu několik lidí evakuovalo za použití lodě.
13:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Itálie zavedla dočasné kontroly pro mimoevropské příchozí ze Španělska

Itálie pro Španělsko dočasně uzavřela schengenský prostor, oznámil v pátek večer italský ministr zahraničí Antonio Tajani. Podle italského ministerstva vnitra se opatření nijak nedotkne Španělů a dalších Evropanů. Kontroly na letištích a v přístavech na hranicích se Španělskem se budou týkat občanů mimoevropských zemí přicházejících ze Španělska, upřesnil resort. Opatření platí po dobu jednoho měsíce od soboty. Situace ve španělské Ceutě se podle zpráv uklidnila, dle starosty města Juana Jésuse Vivase ale ještě není v normálu.
08:53Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a třicet dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na sobotu zabil nejméně devět lidí a dalších třicet zranil, oznámily záchranné složky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že Moskva vyslala na Kyjev celkem 27 balistických raket, z nichž se však protivzdušné obraně kvůli nedostatku střel do protivzdušných systémů podařilo zneškodnit pouze jednu. Ukrajinci udeřili na ruské vojenské cíle, sankcionovanou nákladní loď či rafinerie.
02:44Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Unijní ministři budou jednat o situaci v Ceutě v úterý

Ministři vnitra EU budou v úterý prostřednictvím videokonference jednat o migrační krizi kolem španělského města Ceuta, které leží na africkém pobřeží a do něhož se ve čtvrtek nelegálně dostalo na 50 tisíc migrantů z Maroka. Skoro všichni už z města v pátek odešli, zůstává tam několik tisíc příchozích. Termín jednání unijních ministrů oznámilo v sobotu dle agentury AFP Irsko, které tento půlrok předsedá Radě EU.
14:31Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Oblast u Neapole zasáhlo zemětřesení, zraněných jsou desítky

Téměř tři desítky zraněných si vyžádalo zemětřesení o síle 4,7 magnituda, které v pátek večer zasáhlo oblast u Neapole v jižní Itálii. Pět lidí muselo být hospitalizováno. Kvůli otřesům, které poškodily několik domů, musely úřady evakuovat asi 300 lidí, informovaly v sobotu dle agentury AFP místní úřady. Podle televize Sky TG24 šlo o nejsilnější zemětřesení v této oblasti za posledních čtyřicet let.
před 5 hhodinami

FIFA ustoupila od prodeje podílu z MS investorům. UEFA: Ztratili jste důvěru

Mezinárodní fotbalová federace (FIFA) upustila od plánů prodat podíl na světových šampionátech soukromým investorům poté, co se tento záměr setkal s rozsáhlou kritikou. Oznámil to šéf FIFA Gianni Infantino. Evropská fotbalová unie (UEFA) následně rozhodnutí uvítala, zároveň ale v sobotním prohlášení uvedla, že současné vedení světového fotbalu ztratilo důvěru nejen UEFA, ale i mnoha dalších členů fotbalové rodiny.
02:34Aktualizovánopřed 10 hhodinami

USA a Izrael chystají tvrdý úder na Írán, uvádí americké zdroje

Spojené státy a Izrael plánují jednu z dosud nejtvrdších bombardovacích kampaní proti Íránu. Cílem má být tamní energetická infrastruktura, jak podle zpravodajského webu CBS News uvedlo několik amerických zdrojů. Informaci také v noci na sobotu potvrdil server CNN s odvoláním na dva americké představitele obeznámené s těmito plány. Údery by se mohly odehrát v průběhu celého víkendu.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.