Merkelová v předvolebním testu neuspěla, její CDU ztratila

Erfurt - Volby do zemských sněmů ve třech spolkových zemích - Sársku, Durynsku a Sasku - přinesly zklamání pro křesťanské demokraty kancléřky Angely Merkelové. Podle předběžných výsledků utrpí CDU ztráty ve dvou z nich. Vyplývá to z prvních prognóz zveřejněných po uzavření volebních místností. Nepřízeň voličů ukázaly volby i pro sociální demokracii (SPD).

Dnešní volby se obecně považovaly za test před parlamentními volbami 27. září. CDU kancléřky Angely Merkelové v nich přišla o dlouholetou absolutní většinu v zemských sněmech západoněmeckého Sárska a východoněmeckého Durynska. Německou sociální demokracii (SPD) odsunula v Durynsku a Sasku až na třetí místo postkomunistická Levice.

Nejlépe dopadla CDU v Sasku, které sousedí s Českou republikou. Volilo ji tam údajně 41 procent občanů, a dosavadní saský ministerský předseda Stanislaw Tillich podle všeho bude moci zůstat ve funkci. Liberální Svobodná demokratická strana (FDP), která údajně získala 10,5 procenta hlasů, je na nejlepší cestě v roli koaličního partnera CDU vystřídat SPD, kterou v Sasku volilo odhadem jen deset procent voličů.

Druhou nejsilnější stranou se v Sasku stala se ziskem 20,5 procenta Levice. Do zemského sněmu v Drážďanech se pravděpodobně podruhé dostala také krajně pravicová Národnědemokratická strana Německa (NPD), jíž první prognózy slibují zisk 5,5 procenta voličských hlasů.

V Durynsku si dnes CDU zemského premiéra Dietera Althause podle odhadů připsala jen 32,5 procenta. Přišla tak po deseti letech o absolutní většinu a tu nyní zřejmě nedá dohromady ani s FDP, která si dnes v Durynsku přišla na osm procent.

Výrazným úspěchem tu volby skončily pro Levici, která získala 26 procent hlasů a mohla by teoreticky stanout v čele levicové vlády, kdyby se k ní připojili i sociální demokraté (18,5 procenta) a Zelení (5,5 procenta). Pravděpodobnější však je v Durynsku vytvoření velké koalice z CDU a SPD. Althaus zřejmě jako premiér končí.

V Sársku zvítězila CDU s téměř desetiprocentním náskokem před SPD, která si připsala 25 procent hlasů. Levice bývalého sárského premiéra Oskara Lafontaina zaznamenala velký úspěch, když ji volilo odhadem 21 procent obyvatel Sárska. Do tamního sněmu pronikla i FDP (9,5 procenta) a Zelení (5,5 procenta).

Dnešní volby poznamenal incident s předčasným zveřejněním prognóz na internetové sociální síti Twitter, kde se objevily ještě před uzavřením volebních místností. Tím byl porušen volební zákon. Podobně tomu bylo už při prezidentských volbách 23. května při znovuzvolení Horsta Köhlera.

Vydáno pod