McCarthy třikrát neuspěl ve volbě předsedy Sněmovny reprezentantů. Část republikánů je proti němu

Nahrávám video
Události: Souboj o nového šéfa americké Sněmovny reprezentantů
Zdroj: ČT24

Lídr nové republikánské většiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy třikrát neuspěl ve volbě předsedy této komory amerického Kongresu, když v úterý jeho kandidaturu ani po intenzivních zákulisních vyjednáváních nepodpořilo několik kongresmanů z nejvíce pravicového křídla Republikánské strany. Jednání Sněmovny reprezentantů pak bylo přerušeno do středečního poledne.

Při úterním prvním pokusu McCarthymu scházelo 15 hlasů. Sněmovna tak poprvé od roku 1923 nezvolila nového předsedu hned při prvním hlasování. Druhé hlasování dopadlo v rozložení sil stejně. Při třetím kole hlasování McCarthymu ke zvolení scházelo 16 hlasů. Zatímco Jima Jordana, věrného stoupence bývalého prezidenta Donalda Trumpa, v předchozích kolech podpořilo 19 republikánů, ve třetím jich bylo dvacet.

Nejvíce hlasů dostal ve všech třech případech lídr demokratické menšiny Hakeem Jeffries, za kterým se jeho straničtí kolegové sjednotili. Na to, aby se stal předsedou Sněmovny reprezentantů, to ovšem nestačí.

Někteří republikáni McCarthymu například vyčítají, že odsoudil počínání bývalého prezidenta Donalda Trumpa v lednu 2021 při nepokojích u Kapitolu. Nepomohlo ani to, že slíbil zjednodušit pravidla pro odvolání předsedy Sněmovny reprezentantů, aby nespokojencům vyšel vstříc. 

Dokud se nezvolí předseda, všechna ostatní práce stojí

Volba nového předsedy je prvním bodem programu sněmovny, která se dva měsíce po volbách poprvé schází v novém složení, stejně jako druhá kongresová komora – Senát.

Dokud větší z obou komor neobsadí předsednický post, nemůže se věnovat dalším otázkám včetně vyslechnutí přísah nových členů. 

Výběr nového šéfa sněmovny navazuje na výsledek listopadových voleb, v nichž si republikáni vzali zpět většinu po zisku 222 mandátů proti 213 pro Demokratickou stranu. Pokud nedojde ke změně procedurálních pravidel, musí kandidát pro zvolení do předsednické funkce získat podporu většiny kongresmanů, kteří při volbě jmenují konkrétní osobu. Teoreticky takto může být zvolen i někdo, kdo není členem sněmovny, dosud se tak ale nikdy nestalo. 

Napětí mezi většinou republikánského klubu a hrstkou radikálů bylo patrné i při úterní schůzi, na které McCarthy za zavřenými dveřmi promlouval ke stranickým kolegům. Podle médií kongresmanka Lauren Boebertová reagovala na jeho projev výrazem „bullshit“ („kecy“), kongresman Dan Crenshaw zase ji a další rebely veřejně označil za „nepřátele“ a „narcisisty“.

McCarthy je připraven svést bitvu

Agentura AP hodnotí vývoj jako potupný začátek něčeho, co by se mohlo změnit v „brutální konfrontaci“ mezi většinou republikánského klubu a několika odpadlíky. McCarthy, který je v Kongresu od roku 2007 a dosud sněmovní republikány vedl jako menšinovou frakci, prohlásil, že je ochoten o předsednickou funkci svést „bitvu“. Je prý připraven projít tolika koly volby, kolik bude zapotřebí.

Před 100 lety, kdy se naposledy o novém předsedovi sněmovny nerozhodlo hned v prvním kole, bylo nakonec zapotřebí devět hlasování. Rekordní byl v tomto směru rok 1855, kdy se o obsazení předsednického postu rozhodlo až na 133. pokus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezidentské volby v Portugalsku vyhrál středolevicový Seguro

Novým prezidentem Portugalska se stal středolevicový politik António José Seguro. Potvrzují to po sečtení více než 99 procent okrsků takřka konečné výsledky nedělního druhého kola voleb, podle kterých získal zhruba dvě třetiny hlasů. Segurovým soupeřem byl šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura, který obdržel 34 procent hlasů. Seguro po vítězství prohlásil, že nechce být opozičním prezidentem.
včeraAktualizovánopřed 26 mminutami

Venezuela osvobodila několik opozičníků. Jednoho prý vzápětí někdo unesl

Venezuelské úřady v posledních hodinách propustily z vězení několik známých opozičních představitelů, napsaly v noci na pondělí agentury AFP a EFE. Na svobodu se dostali bývalý guvernér státu Barinas Freddy Superlano či advokát opoziční vůdkyně a laureátky Nobelovy ceny Maríe Coriny Machadové Perkins Rocha. Mezi propuštěnými byl i opoziční politik Juan Pablo Guanipa, toho však podle Machadové někdo unesl.
před 50 mminutami

Voliči v Republice srbské hlasovali v opakovaných prezidentských volbách

V jedné ze dvou entit Bosny a Hercegoviny – Republice srbské (RS) – proběhly částečné opakované prezidentské volby. Komise dosud předběžné výsledky nezveřejnila. Vítězem hlasování se už podle agentury Reuters prohlásil nacionalistický politik Siniša Karan, spojenec někdejšího prezidenta RS Milorada Dodika. Karan těsně zvítězil v listopadových předčasných volbách, v prosinci ale ústřední volební komise výsledky v několika okrscích anulovala na základě stížností na nesrovnalosti při sčítání hlasů.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

V Polsku zesilují zásahy proti distributorům drog

Polsko zintenzivňuje boj proti drogám. Za poslední týdny proběhlo několik úspěšných operací proti zločineckým organizacím. Jedním z hlavních posunů je prohloubení přeshraniční spolupráce s vyšetřovateli v sousedních a ostatních evropských zemích i s Europolem. Jen v loňském roce se v zemi podařilo zadržet devětadvacet tun syntetických omamných látek.
před 1 hhodinou

Kuba zastaví dodávky paliva pro civilní lety

Kuba oznámila mezinárodním leteckým společnostem, že přestává na svých letištích poskytovat dodávky leteckého paliva pro civilní spoje. S odkazem na své zdroje to uvedly v noci na pondělí agentury EFE a AFP. Podle AFP přerušení dodávek začne o půlnoci z pondělí na úterý místního času a bude trvat jeden měsíc.
04:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael chce židovským osadníkům usnadnit získávání půdy na okupovaném Západním břehu

Izraelský bezpečnostní kabinet schválil návrhy, jenž mají židovským osadníkům usnadnit získávání půdy na Západním břehu, který Izrael desítky let v rozporu s mezinárodním právem okupuje. Šéf Palestinské samosprávy Mahmúd Abbás v reakci na to vyzval Radu bezpečnosti OSN a amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby zasáhli. Kroky považuje za nelegální.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud v Hongkongu uložil aktivistovi Laiovi dvacet let vězení

Soud v Hongkongu odsoudil bývalého mediálního magnáta Jimmyho Laie za „porušení zákona o národní bezpečnosti“ ke dvaceti letům vězení. V prosinci soud rozhodl, že se prodemokratický aktivista údajně dopustil „spiknutí se zahraničními silami a šíření štvavých materiálů“. Lai veškerá obvinění odmítá, může se odvolat. Spojené státy či Velká Británie označily jeho případ za politický a vyzvaly k jeho okamžitému propuštění.
03:29Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Jedno město – jedna fakulta“. Gruzínské reformy školství vyvolaly protesty

Gruzínská vláda oznámila sloučení dvou nejvýznamnějších vysokých škol v zemi. Toto překvapivé rozhodnutí vyvolalo v Tbilisi protesty studentů a profesorů, kteří se obávají o budoucnost obou institucí. Sloučení univerzit zapadá do reforem vysokého školství oznámených ještě v minulém roce – zahrnuje například model „jedno město – jedna fakulta“. Odpůrci změn mluví o zvýšení státní kontroly spojené se snížením počtu profesorů kritických vůči vládě.
před 2 hhodinami
Načítání...