Mandela už dýchá bez potíží

Pretoria - Zdravotní stav bývalého jihoafrického prezidenta a veterána boje proti apartheidu Nelsona Mandely se dál lepší, díky pozitivní reakci na léčbu už může dýchat bez potíží. Oznámil to jihoafrický prezident Jacob Zuma. Mandela je třetí den v nemocnici kvůli obnovené plicní infekci.

„Lékaři říkají, že kvůli plicní infekci se u bývalého prezidenta Mandely vytvořil pleurální výpotek (voda na plicích), který byl odstraněn drénem. (…) Nyní je schopen bez obtíží dýchat. Nadále (pozitivně) reaguje na léčbu a netrpí,“ uvedl Zuma v prohlášení. Prezident upřesnil, že 94letý Mandela byl hospitalizován, protože se u něj znovu projevil zánět plic.

Mandela je jedním z prominentních bojovníků proti rasismu. Za apartheidu byl 27 let vězněn a po prvních svobodných volbách se v roce 1994 stal prvním černošským prezidentem Jihoafrické republiky, kterou do té doby ovládala bělošská menšina. Funkci zastával pět let. V roce 1993 obdržel Nobelovu cenu za mír.

Exprezident JAR je tento měsíc v nemocnici už podruhé, poprvé byl v nemocnici pouze na pravidelné kontrole. Kvůli plicní infekci byl tři týdny hospitalizován již loni v prosinci.

Prodělal tehdy ale i operaci žlučníkových kamenů. Od roku 1990, kdy byl propuštěn z vězení, to byl Mandelův nejdelší pobyt v nemocnici.