Malajsijský král poprvé v historii abdikoval, podle médií si vzal bývalou ruskou miss

Horizont ČT24: Abdikace malajsijského krále (zdroj: ČT24)

Malajsijský král, sultán Muhammad V., v neděli s okamžitou platností abdikoval. Podle agentury Reuters se tak stal vůbec prvním monarchou této země, který se vzdal trůnu před vypršením pětiletého funkčního období. Důvod zatím palác nezveřejnil, dle médií se král nedávno oženil s mladou ruskou královnou krásy.

Devětačtyřicetiletý Muhammad V., sultán severního státu Kelantan, se jako 15. malajsijský král ujal úřadu v prosinci 2016. Stal se tak jedním z nejmladších malajsijských konstitučních monarchů.

Na sociálních sítích v Malajsii se objevovaly spekulace o chystané abdikaci od minulého týdne, vláda to ale v pátek popřela. Monarcha předtím strávil dva měsíce na léčení a teprve nedávno se vrátil do úřadu.

Ruská a britská média psala, že se v době své zdravotní dovolené oženil v listopadu s pětadvacetiletou ruskou královnou krásy Oksanou Vojevodinovou, držitelkou titulu Miss Moskva z roku 2015. Svatba se prý konala v Moskvě a na sociálních sítích se objevily i údajné záběry z ní, král ani palác ale tuto informaci nepotvrdili.

Malajsijský král, sultán Muhammad V.
Zdroj: Chong Voon Chung/imago stock&people/ČTK

Malajsie je federativní konstituční monarchií v jihovýchodní Asii. Podle unikátního systému praktikovaného od roku 1957, kdy získala nezávislost na Velké Británii, volí jejího panovníka konference složená z devíti dědičných monarchů členských států a jejich guvernérů podle rotačního principu mezi sebou.

Pravidlem je, aby se jednotliví nejvyšší představitelé střídali. Zvolený král má pětileté funkční období a jeho pravomoci jsou převážně ceremoniální.