Malajsie zatkla 11 radikálů, souvislost se zmizením letadla policie odmítla

Kuala Lumpur – Malajsijské úřady zadržely skupinu 11 údajných teroristů napojených na síť al-Káida. Média původně informovala o tom, že zatýkání mělo souvislost s březnovým zmizením letadla společnosti Malaysia Airlines. Mluvčí malajsijské policie ale později tyto informace popřela. Pátrání po letu MH370 trvá už téměř dva měsíce. Odborníci hodlají všechna dosud získaná data znovu vyhodnotit a rozhodnout o dalším směru pátrání.

Podezřelí ve věku od 22 do 55 let byli zatčeni minulý týden v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru a ve státě Kedah. Vyšetřovatelé, mezi nimiž jsou agenti FBI a MI6, údajně vyzvali k výslechu těchto radikálů. Předpokládá se, že jsou členy nové teroristické organizace. Jsou mezi nimi studenti, příležitostní dělníci, mladá vdova i podnikatelé.

Nejmenovaný činitel z malajsijského protiteroristického úřadu prohlásil, že zatčení dotyčných osob prohloubilo podezření, že za zmizením Boeingu 777 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu mohl být teroristický čin.

Tyto spekulace ovšem později odmítla mluvčí malajsijské policie: „Neexistuje žádný náznak, že by skupina zatčená minulý týden měla nějaké spojení se zmizelým letem MH370.“ Spojování obou případů odmítl i malajsijský policejní inspektor: „Je to nesmysl, s letadlem to nemá nic společného.“ Zadržení jsou prý podezřelí z napojení na teroristické organizace v okolních zemích. Plánovali prý poslat bojovníky do konfliktu v Sýrii.

Letadlo společnosti Malaysia Airlines v australském Perthu
Zdroj: AP Photo/Greg Wood

Boeing společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě se ztratil 8. března cestou z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé na základě satelitních a radarových dat dospěli k názoru, že se letadlo z neznámých důvodů odchýlilo od své trasy a zřítilo se stovky kilometrů západně od Austrálie v Indickém oceánu.

První fáze hledání ukončena, ve středu se začne nanovo

Na jeho hladině doposud hledaly trosky stroje posádky letadel a lodí, zatímco ponorka Bluefin 21 pátrala po pohřešovaném letounu na dně oceánu. První fáze pátrání byla ukončena minulý týden. Při pátrání se ani po prozkoumání 4,6 milionu kilometrů čtverečních oceánu nepodařilo najít jediný kus trosek. „Co teď s jistotou víme, je, kde to není,“ konstatoval velitel mise ponorky James Lybrand.

Pátrání po zmizelém malajsijském letounu se vrací na začátek (zdroj: ČT24)

Ve středu proto začne mezinárodní skupina odborníků veškerá data shromážděná během téměř dvouměsíčního pátrání analyzovat znovu. „Budeme muset prověřit všechna data, která byla shromážděna, a všechny provedené analýzy, abychom si byli jistí, že v nich nejsou žádné chyby,“ prohlásil šéf pátracích operací Angus Houston.

Houston se dnes sešel s malajsijským ministrem obrany Hishammuddinem Husseinem, autralským ministrem dopravy Warrenem Trussem a čínským ministrem dopravy Jang Čchuan-tchangem, aby prodiskutovali další kroky při pátrání, jež se má nyní zaměřit na 60 tisíc kilometrů čtverečních mořského dna.

Hledá se lepší ponorka

Představitelé se chystají oslovit vlády i soukromé dodavatele, aby našli specializované zařízení, které se dokáže potopit hlouběji než ponorka Bluefin 21. Její maximální dosah je 4,5 kilometru.

Robotická ponorka Bluefin-21
Zdroj: ČTK/ ČTK/AP/MC1/Peter D. Blair

Části zóny určené k pátrání jsou zřejmě hlubší, přesnou hloubku v oblasti ale nikdo nezná. Klíčovým pro další postup bude proto přesné zmapování mořského dna v oblasti, kde počátkem dubna pátrači zaznamenali možné zvuky z černé skříňky letadla.

„Většina této oblasti nebyla doteď zmapována, takže bude zapotřebí velké úsilí, abychom poznali zdejší dno oceánu,“ prohlásil australský ministr dopravy Truss. Podle něj nebude nové zařízení do operace nasazeno dříve než za dva měsíce. Do té doby bude v práci pokračovat ponorka Bluefin 21.

Pátrání po osudu zmizelých pasažérů ovšem není levná záležitost. Do konce roku má průzkum nezmapovaných vod stát v přepočtu přes miliardu korun. Austrálie, Malajsie a Čína proto kvůli docházejícím finančním prostředkům požádali o příspěvek firmy Boeing a Rolls Royce, tedy výrobce letadel a motorů.